Take a fresh look at your lifestyle.

Küçük Evler İçin En İyi Dekorasyon Önerileri  

0 4

Küçük evler için dekorasyon önerileri ile karşınızdayız. Her geçen gün artış gösteren nüfus yoğunluğu ve çekirdek aile sayısının artış göstermesi pek çok farklı yeniliği de beraberinde getirmiştir.  Evlerde küçülmeye giderek yaşam alanlarını daha konforlu ve daha minik hale getiren mimarlar yeni nesil ev tasarımlarını ihtiyaçları karşılayabilecek düzeyde küçük şekilde tasarlamaktadır.

Alan küçüldükçe dekorasyon da daha değerli hale gelmektedir.  Küçük alanlar daima daha kullanışlı eşyalarla doludur bu eşyaları evin dekorasyonu ile uyumlayabilmekte elbette iyi bir vizyon gerektirebilir. Birbirinden farklı ve bir o kadar da güzel tasarımlar sayesinde küçük evlerin atmosferi bir anda değişebilmektedir.

Küçük Evler İçin Dekorasyon

Küçük Evlerde Kullanım Alanı Sorunu

Küçük evlerin belki de en büyük sorunlarından biri aynı oda içerisinde yer alan birden fazla kullanım alanıdır. Alan dar ve 2 oda birbiri ile iç içe ise ya da oda içerisinde mutfağında yer aldığı bir yaşam alanındaysanız, yaşadığınız oda oldukça, dar, kasvetli ve dağınık görünebilmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına odanın dekorasyonu ile ilgili küçük dokunuşlar gerçekleştirmek faydalı olabilmektedir. Küçük evler için en iyi dekorasyon önerileri küçük evlerde yaşayanların sıklıkla merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Küçük Ev Dekorasyonunun Vazgeçilmezleri

Küçük bir evde yaşıyorsanız ve evin dekorasyonu ile ilgili hoşunuza gitmeyen şeyler varsa ilk dikkat etmeniz gereken şey zemindir. Oda içerisinde bulunan 2 farklı yaşam alanı bir arada ise zemin döşemelerinin mutlaka farklı olması gerekmektedir. Bu sayede odalar daha geniş ve daha düzenli bir görünüme kavuşacaktır.

Eşyaların yerleştirildiği alanlar da küçük evlerin büyük sorunları arasında yer almaktadır. Küçük evlerin dağılmasının önüne geçilmesi evi daima düzenli ve geniş gösterecektir. Yaşam alanına özel tasarlanmış dolaplar ya da duvar içi gömme raflar küçük ev dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Küçük Evleri Geniş Göstermenin Yolları

Özellikle Amerikan mutfağa sahip küçük yaşam alanlarında kullanılan tekniklerden biri de aydınlatma sistemine yapılabilecek küçük dokunuşlardır. İki alanı birbirinden ayırmanın ve daha geniş görünmesini sağlamanın en güzel yollarından biri her 2 alan içinde farklı aydınlatma sistemi kullanmaktır.

Aynı zamanda son zamanlarda oldukça ünlenen loft dizayna bir şans vermekte faydalı olabilir. Son zamanlarda iç mimarinin modern bir simgesi haline gelmiş olan loft tasarım evler küçük evinizin daha ferah ve daha şık görünmesini sağlayabilmektedir. Son zamanlarda modern yapılarda gördüğümüz loft tasarım dar evlerden sıkılan ve duvarların kaldırıldığı rahat geçişlerin olduğu bir tasarımdır. Bu dekorasyon tasarımında yüksek tavanlar en belirgin özelliktir.

Küçük Evlerde Mobilya Tercihi

Küçük evler için tercih edilecek mobilyalar evin daha küçük ya da daha ferah görünmesini sağlayabileceğinden oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Küçük evlerde kullanılabilecek mobilyalar daima kullanışlı ve odaya özel olarak tasarlanmalıdır.

Küçük evlerin dekorasyonunda basit ve yaratıcı çözümlerle evin birçok yeri depolama alanına dönüştürülebilir. 2 alanı birbirinden ayırmak istiyorsanız paravan perdeler hem oldukça uygun maliyetli bir çözüm olacaktır hem de iyi bir dekorasyona güzel bir adım atılmasını sağlayacaktır.

Şayet evinizde çok kitap varsa ve dğınıksa sıkça tozlanıp alerjen saçabilir. Zamanla sayısı artan kitaplar için çözüm olarak okuma önceliklerinizi belirleyerek sınıflandırma kategorilere ayrma yapabiliriz. Hatta eski olan okunmayan kitapları bağışlayabilirsiniz. Kitapları tek bir mesam yerine sınıfına göre farklı yerlere üst raflarda saklayabiliriz.

Ayakkabılar için alt kısımda küçük bir dolap ve üstüne açık raflar yerleştirerek dikey alanı kullanabiliriz. Bu ferah ve düzenli bir algı oluşturur. Küçük ve dar antreler için dikey depolama güzel bir tercih olur. Ayrıca bebek arabası, bisiklet ve diğer hantal eşyaları asma aparatı satın alarak asabiliriz. Aynı şekilde oyunucaklarınız çok ise güzei bir oyuncaklık alarak yer tasarrufunda bulunabiliriz.

Dar bir eve taşınacaksanız öncelikle eşyalarınızı üç kısma ayırın. Bunlar saklanacak olanlar, geri dönüşüme gidecekler ve verileceklerdir. Zira küçük eve ne kadar az şey giderse hem paketleme hem taşıma o kadar kolay olur. Yeni taşınacağınız evde mevcut mobilyalarınızın uyup uymadığına bakın uymuyorsa kompakt ve çok fonksiyonlu mobilyalar alabilirsiniz. Son olarak evin boyasını ferah ve geniş gösterecek renklerden seçebilirsiniz.

Küçük Ev Dekorasyonu Püf Noktaları

 • Büyük ve kaba olan eşyaları mümkünse tercih etmeyin
 • Sade ve küçük olan eşyaları tercih edin
 • Duvarları fonksyonel olarak kullanın
 • Mutfak düzeni için pratik çözümler üretin
 • Şık ve pratik dekoratif raflar alın
 • Aydınlatma ile evin havasını değiştirebilirsiniz
 • Oturma odasında küçük ve şık sehpa kullanabilirsiniz
 • Banyoya şık ve pratik şeylerle güzellik katın
 • Raflardan daha çok faydalanın
 • Kapaklı dolaplar yerine sürgülü dolaplar tercih edin
 • Duvar yerine dolap kullanabilirsiniz
 • Kapı üzerilerini raflarla Kullanın

Küçük evler için dekorasyon önerilerini yazdık. Farklı Özel Tasarım Mobilya Modelleri için linke tıklayabilirsiniz. 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.