Biz Biliyoz

Ölülerin Bazılarının Bedenleri Neden Çürümüyor?

Ölülerin Bazılarının Bedenleri Neden Çürümüyor?

Örnek olarak: dedem vefat ettikten sonra 10 sene sonra kardeşini yanına gömeceklermiş fakat onun bedeni görünmüş fakat hiç çürüme görünmemiş sanki yeni gömmüşler gibi.

Şimdi efendim öncelikle bu tür fantastik kabul edilebilecek konularda toplum istem dışı bile olsa bilgiyi yanlış aktarma ya da abartma eğiliminde olabiliyor.  

 

Bazı Cesetler  Neden Çürümüyor  Veya Geç Çürüyor?

Yani çürümenin derecesi veya toprak altında kalma süreleri falan genellikle çok abartıldığından bir süre sonra olduğundan daha sıra dışı gibi algılanıyor. Bu toplumsal bir eğilim yani KAÇINILMAZ. Dolayısı ile bu tür örneklerin abartılacak kadar çok ve sıra dışı yerlerde karşımıza çıktığı doğru değil. Şimdi cesetlerin neden ve nasıl çürüdüğünü de doğru şekilde irdelersek konuyu daha doğru anlarız.

 

Cesetler Nasıl Çürür?

 

Dedeniz nemli bir yere gömülmüşse (ve kiloluysa) saponifikasyon/sabunlaşma süreciyle vücudunu bir sabun tabakası kaplamış ve bakterilerin üremesini engellemiş olabilir. Yok eğer kurak bir yere gömülmüşse mumifikasyon/mumyalaşma süreciyle vücudundaki su buharlaşmış olabilir. Su olmayan yerde de canlılıktan söz edemeyiz. Bu sebeple bakteriler vücudun çürümesine yetecek kadar üreyememiştir.  

 

Cesedin çürüme/çürümeme şekli, miktarı, süresi ne derseniz.. Öncelikle neme bağlı yani ceset içerisinde su kalmassa çürümez zaten mumyalama da cesedin nemini tamamen kurutacak tozlarla doldurulup kaplanması işlemi bunun dışında toprağın kimyevi yapısı ya da ortamdaki gazlar gibi bir çok şey çürümeyi engelleyebilir. Bu arada çürüme bedenin mikro organizmalar tarafından sindirilmesi demek mikrop yaşamasını engelleyecek şeyler de (mesela suyun hiç bulunmaması) çürümeyi engeller.

 

Cesedin Çürüme Hızını Etkileyen Faktörler

Toprağın ph değeri, mikrobiyolojik çeşitliliği, dedenizin vefat öncesi gördüğü tedaviler(kemoterapi, aşırı antibiyotik verilmesi), mezarlığın yeri (aşırı soğuk bir bölgede yer alması) vs gibi etkenler çürüme hızı üzerinde aşırı etkili olabiliyor. Çürümeme gibi bir şey söz konusu değil, sadece “çok yavaş” gerçekleşebilir. Mumyalama veya benzer bir koruma veya şansına çevreyle arasında oluşacak doğal bir izolasyon olmadığı sürece çürümek kaçınılmazdır. Bunun dışında bunlar olmadan çürüme olmadığı şeklindeki bilgiler hurafedir, palavradır.  

 

Ve Tabiatın Bozulmasının Etkisi

İçinde koruyucu madde olduğu için 30-40 gün bozulmayan sütler var. Yoğurtlarda mantar oluşmuyor artık. Yaşarken besin zinciri yoluyla aldığımız gıdalarla, konservelerle vücudumuza giren kimyasallar var. Bunların basında gıdaların ömrünü uzatan koruyucu maddeler ve tarım ilacı kalıntıları geliyor. Karaciğerde, dalakta özellikle de yağ dokularında birikiyorlar. Vücut bunları yok edemiyor.  

 

Kimya deposuna dönüyoruz, öldüğümüzde bu kimyasallar bir çeşit mumyalama etkisine neden oluyor. Beden bozulmuyor. Parçalanıp ekosisteme geri dönelim diye toprağa gömülüyoruz. Burada bizi organik halden inorganik hale dönüştürecek bakteriler, mantarlar ve böcekler var. Fakat toprak gün geçtikçe kirleniyor.  

 

Avrupa’ya bakın. Sanayii devrimi geçirdi, kirlendi. Son 5 yıldır bazı mezarlıklarda cesetlerin çürümediği gözleniyor. Fabrika atıkları, otomobillerden çıkan gazlar, yağmur suyu gibi iklimsel faaliyetlerle toprağa geçiyor. Bu yüzden toprakta bizi ayrıştıracak olan canlı türlerinin miktarı mililitrede milyarlardan binlere düştü. Dünya çapında bu sebebe bağlı olarak tüm dünyada ceset çürüme süreleri uzamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ