Biz Biliyoz

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır? Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret Narı Nasıl Hazırlanır? Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Bir çok hastalık içim tedavi amaçlı kullanılan kudret narı nasıl hazırlanır? Kudret narı nasıl tüketilir sorusunun cevabını bu yazımız içerisinde bulacaksınız.

Kudret narının tüketiminin farklı farklı yolları olsa da saklamak için hazırlanışının iki basit yöntemi bulunmaktadır. Nasıl tüketileceğini anlatmadan önce kudret narını uzun süreler saklayabilmek için nasıl hazırlanacağını anlatalım.

Bir önceki yazımızda kudret narının faydalarından bahsetmiştik. Eğer kudret narının hangi hastalıklar için kullanıldığını bilmiyorsanız, kudret narının insan vücuduna sağladığı faydalardan habersizseniz kudret narının faydalarına ulaşabilirsiniz.

 

Bu makalemizde ise kudret narının nasıl yenilebileceği, nasıl tüketileceğini ele alacağız. İşte kudret narı nasıl hazırlanır, kudret narı nasıl tüketilir?

 

Kudret narı nasıl hazırlanır?

kudret narı nasıl yenir

kudret narı nasıl yenir

Kudret narının hazırlamanın iki farklı yolu olduğunu söylemiştik. Kudret narımı bal ile hazırlayabileceğiniz gibi zeytin yağı ile de hazırlayabilir. Uzun süreler muhafaza edebilirsiniz.

Kudret narını bal ile hazırlama yöntemi

Malzemeler

Yarım kavanoz hakiki bal
1-2 adet kudret narı

Hazırlanışı

Kudret narının içerisinde bulunan çekirdekleri çıkarttıktan sonra ister blender yardımı ile püre haline getirin isterseniz minik minik küp şeklinde doğrayarak yarım cam şişe içerisinde bulunan bala ileve edin. Bu sayede kudret narını parça parça tüketebilirsiniz.

Kudret narını zeytinyağı ile hazırlama

Malzemeler

Yeteri kadar kudret narı
Yeteri kadar zeytin yağı

Hazırlanışı

Her hangi bir oran görüldüğü üzere vermedik. Burada önemli olan ne kadar kudret narı kullanacaksanız ona uygun olarak yağ eklemeniz olacaktır. En önemli husus ise saklarken cam bir kap içerisinde azı kapalı olarak saklamanızdır.

Kudret narının içerisindeki çekirdekler çıkarıldıktan sonra güzelce yıkanır ve istenildiği şekilde doğranabilir. İster tüm olarak ister ufak küpler halinde ister püre şeklinde isterseniz ise jülyen şekilde doğrayıp cam kavanoz içerisine alın. Üzeri tamamen kapanacak şekilde mümkünse hakiki zeytinyağı ilave edin işte hepsi bu kadar. Peki kudret narı nasıl tüketilir?

Kudret narı nasıl tüketilir?

kudret narı nasıl hazırlanır

kudret narı nasıl hazırlanır

Kudret narı istenilen her şekilde tüketilebilir. Zeytin yağı veya bal ile muhafaza edilen kudret narı ister kaşık yardımı ile istenilen zamanda ister salata şeklinde tüketime uygundur. Fakat kudret narının pek lezzetli bir meyve olmadığı bilinmelidir. Tadının pek hoş olduğu söylenemez bu sebeple ufak parçalar halinde salataya karıştırılması sanırım en uygun tüketim şeklidir.

Bu sayede pek hoş olmayan kudret narının tadına maruz kalmış olmazsınız. Aynı zamanda kudret narının bal ile tüketimi de tadını perdelemektedir.

Peki genel olarak kudret narı nasıl tüketilir?

 • Kudret narı salatalara karıştırılabilir.
 • Bal ile karıştırılarak uygun miktarda tüketilebilir.
 • Yağ ile karıştırılarak ister kaşık yardımı ile ister salata veya sos şeklinde tüketilebilir.
 • İstenilen zamanda sade olarak tüketilebilir.
 • Yemeklere karıştırılabilir.

Kudret narı ile ilgili bilinmesi gerekenler

Kudret narı bilinen bir sarmaşık şekilde bitkiye sahiptir. Meyveleri ufak yeşil salatalık gibi oluşmaya başlar ve bir hafta kadar zaman içerisinde olgunlaşır turuncu bir renk halini alır. Bir çok yerde yeşil iken tüketilebileceği yazsa da Akdeniz bölgesinde sıklıkla yetişen kudret narının esas kullanım şekli olgunlaşıp turuncu hale döndükten sonradır.

Sıcak olan hemen her yerde yetişebilir. İçerisinde bulunan çekirdeklerinin tüketimi bazı sorunlara yol açabileceği için tavsiye edilmez.

 

Kudret narı bahar aylarında ekilip kış başlarında bitmektedir. Tekrar tekrar üretiminin yapılması için bir iki kudret narının içerisinde alınan çekirdeklerin ekilmesi yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ersin Sen dedi ki:

  Bizim oralarda bir çok yerde bulunur ve ciddi bir rakama pazarlarda satılır. Kudret narının bu kadar faydası olduğundan haberim yoktu

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ