Biz Biliyoz

Kurban Eti Nasıl Dağıtılmalı

Kurban Eti Nasıl Dağıtılmalı

Kurban bayramına sayılı günler kala kurban kesme, kimler kurban kesebilir, kurban eti nasıl dağıtılır gibi soruların cevaplarına netdesin ekibi olarak ışık tutmaya çalışıyoruz.

Kurban bayramı geldi çattı. Kurban bayramına sayılı günler kala kurban etinin nasıl dağıtılması gerektiğini doğru bilmeyenler için ışık olacak yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kimler kurban kesebilir
En çok merak edilen sorulardan biri de kimler kurban kesebilirdir. Diyanet İşleri Başkanlığının yayınlamış olduğu bildirgelere göre kurban kesmek isteyen kişinin öncelikle Müslüman ve akıl sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Kurban kesmek isteyen kişilerin buluğ çağına gelmiş olması, seferi olmaması, belirli bir mali güce sahip olması gerekmektedir.

Buluğ çağı yaşı kaçtır.
Kızlar için buluğ yaşı 9, erkekler için buluğ yaşı 12 dir. Bulup yaşı bazı durumlarda gecikme gösterebilir. Eğer ergenlik dönemi başlamamışsa 15 yaşını geçen her birey ergen kabul edilir.

Kişi eğer buluğ çağına ermiş ve 96 gram altını veya değerinde parası varsa o kişinin kurban kesmesi gerekir. Eger buluğ çağına ermemmiş ve çok zengin olsa dahi kişi kurban kesemez

Kurban nasıl pay edilir.
Kurban etini tartarak hak geçmeyecek şekilde üç paya yani üç eşit miktara bölünmesi gerekir. Üç eşit parçaya bölünmüş kurban etinin üçte biri kurban kesememiş olan yoksullara verilir. Üçte biri eş, dost, akraba gibi eve gelen misafirlere ikram edilir. Son üçte biri ise ev de kalacak şekilde pay edilir. Kurban etinin veya kurbanın her hangi bir parçasını gelir sağlamak adına satmak caiz değildir.

Kurban ne zamana kadar kesilir
Kurban, kurban bayramının üçüncü günü akşam ezanına kadar kesilebilir. Kurban eğer çok zaruri olmadıkça gece kesilmez mekruhtur. Eğer gündüz kesme imkanı gerçekten yoksa ertesi gün kesme imkanı da bulunamayacaksa gece kesilebilir caizdir. Bu çizgi çok ince bir çizgidir. Dikkat ve önem gerektirir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ