Mayasıl Nedir? Mayasıl Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

 Mayasıl Nedir? Mayasıl Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Halk arasında hemoroid ile birbirine karıştırılan bir rahatsızlık olsa da ciddi sorunlara yol açmayan makat bölgesinde kaşıntıya sebep olan cilt problemidir. Peki mayasıl nedir? Belirtileri nelerdir? Makat aşıntısına ne iyi gelir?

Tıp dilinde Anal Dermalit diye adlandırılan, çoğunlukla erkeklerde oluşan özellikle yaz aylarında kendini gösteren bu bu rahatsızlığın teşhisi oldukça basit ve kolaydır. Belirtilere dikkat edildiği taktirde kişi kendi tanısını kendisi dahi koyabilir? Peki mayasıl nedir? Biliyoz sizler için araştırdı.

Mayasıl Nedir?

Mayasıl, kelime anlamı olarak değerlendirildiğinde iltihaplı cilt hastalığı anlamına gelen tıptaki adı ile Anal Dermalit olarak adlandırılan makat bölgesinde kaşıntıdan başka bir şey değildir. Makat kaşıntısı olarak uzmana danışanların yaklaşık %90′ lık bölümündeki sorun mayasıldan kaynaklıdır. Mayasıl belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır? Gelin birlikte inceleyelim.

Belirtileri Nelerdir?

mayasıl

Makat bölgesinde kaşıntı görülmesi mayasıl belirtileri arasındaki en önemli belirtidir. Makat bölgesindeki bitmek bilmeyen kaşıntı, zaman zaman oluşan kaşıntı kaşınma sonrasındaki rahatlama, makat bölgesinde nemlilik ve kötü kokuya sebep olan akıntı bu cilt sorununun diğer belirtileri arasında gelmektedir.

Nasıl anlaşılır?

Yukarıda sayılmış olan belirtilerin biri veya birkaçının gözlemlenmesi bir mayasıl problemi ile karşı karşıya olduğunuzun başlıca belirtileridir. Tabi ki en doğru teşhis yine konunun uzmanı hekimlerimiz tarafından gerçekleşmektedir.

Kimlerde Olur?

Özellikle yaz döneminde ortaya çıkan bu sorun sıklıkla erkeklerde gözlemlenmektedir. Aynı zamanda kilo problemi de mayasıl sebepleri arasında yer alır. Bebek ve küçük çocukların makat bölgesinde oluşan pişik, kaşıntı genellikle bu rahatsızlığın belirtileri arasındadır. Peki mayasıl nasıl tedavi edilir?

Nasıl Tedavi Edilir?

Mtcyazilim

Tedavisi oldukça basit olup bir kaç önlem sorunun kolaylıkla çözülmesini sağlayacaktır. Makat bölgesinde oluşan nemin giderilmesi sorunun da büyük ölçüde çözümü olacaktır. Bu nedenle sorunlu bölgeye yumuşak tuvalet kağıdı koymak belki de en akıllıca yöntem olacaktır.

Sabun kullanmayın

Sabun cilt üzerinde bulunan koruyucu tabakanın yıpranmasına sebep olabilir. Özellikle merdiven altı üretilmiş sabunlar bu sorunun  daha fazla büyümesine yol açar.

Dar iç giyim kullanmayın

Dar iç giyim sorunlu bölgenin hava almamasına neden olur. Hava almayan akıntılı bölge daha kötü kokulara neden olabilir.

Çok fazla oturmayın

Sürekli oturarak çalışıyor veya oturduğunuz sandalyenin, koltuğun düzgün bir ergonomiye sahip olması var olan problemin yoğunlaşmasına neden olur. Bu nedenle sürekli oturarak çalışan kişilerin oturduğu koltuğa dikkat etmesi ve sıklıkla oturduğu yerden kalkarak hareket etmesi gerekmektedir.

Kaşıntı Nasıl Engellenir?

  • Bol ve duru su ile yıkayın.
  • Dar iç giyim ve pantolonlar kullanmayın. Sorunlu bölgenin hava almasını sağlayın.
  • Sorunlu bölgenin kuru olması için gerekli tedbirleri alın.
  • Kaşıntının özellikle hangi gıdalardan kaynaklandığına dikkat edin ve o gıdaları tüketmeyin.
  • Pamuklı iç çamaşır kullanın.
  • Kilo sorununuz varsa bu sorunu ortadan kaldırmaya çalışın.
  • Dışarı çıktıktan sonra kişisel temizliğinize çok dikkat edin.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın