Biz Biliyoz

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Sebepleri ve Çözümü

  • 11 Haziran 2018
  • 62 kez görüntülendi.
Diş Eti Çekilmesi Nedir? Sebepleri ve Çözümü

Kadın erkek hemen hemen herkeste görülen hastalıkların başında diş eti çekilmesi geliyor. Diş eti çekilmesinin birden çok sebebi bulunmaktadır. Beslenme sorunları, vitamin ve mineral eksikliği, ağız ve diş sağlığına gereken önemin gösterilmemesi ve özellikle nikotin diş eti çekilmesi sebeplerinin başını çekmektedir.

Yine her zaman dediğimiz gibi öncelikle bir uzman hekimden yardım alarak diş eti çekilmesinin neden kaynaklandığı öğrenilerek gerekli tavsiyeler dikkate alınmalıdır.

Diş eti çekilmesi her ne kadar toplumumuzun bir çok kesimi tarafından önemsenmese de sonuç odaklı dikkate alındığında diş kayıplarına sebep olmaktadır. Unutulmamalıdır ki dişi yerinde tutan tamamen etrafında bulunan diş etidir.

 

Diş eti çekilmesi nedir?

Dişleri saran pembe dokulu etin üst dişlerde yukarı alt dişlerde ise aşağıya doğru çekilerek küçülmesidir. Çekilme ilerledikçe diş kökleri görülmeye başlanır ve sonucu diş kaybı ile noktalanır. İvedi şekilde hekim tarafından kontrol altına alınmalı ve gerekli tedavi başlatılmalıdır.

 

Diş eti çekilmesinin nedenleri

Diş eti çekilmesinin çok çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Ama diş eti çekilmesinin başlıca nedenleri içerisinde vücudun gerekli vitamin ve minerallerden eksik kalmasıdır. Fakat son zamanlarda sigara kullanımına bağlı olarak yaşanan diş eti çekilmesine çok fazla rastlanmaktadır. Bunlara ilaveten diğer diş eti çekilmesinin sebeplerini tek tek ele alalım.

 

Diş fırçalama ya bağlı olan diş eti çekilmeleri.

Sert ve uygun olmayan fırçalarla yapılmış olan temizlik diş etlerinize zarar verebilmektedir. Fırça kadar nasıl fırçalanacağı da önemlidir. Örneğin alt dişlerinizi yukarıdan aşağı doğru fırçalamak fırça kıllarının diş etlerine batarak zarar vermesini sağlar. Bu yüzden dişler etten dişe doğru fırçalanmalıdır. Fırçalamanın şekli kadar fırçalamamakta dişlerinizde bakterilerin oluşmasına sebep olarak diş etlerinizin çekilmesine fırsat sağlayacaktır.

Doğuma bağlı diş eti çekilmesi

Doğum esnasında ve sonrasında kadınların vücuduna vitamin mineral ve kalsiyum eksiklikleri yaşanmaktadır. Bu sebeple doğum yapan kadınların her zamankinden daha fazla yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

Hormonal bozukluklara bağlı diş eti çekilmesi

Özellikle yaşın ilerlemesi ile insan vücudu da bir takım değişiklikler göstermektedir. Normal bir durumdur fakat hekim desteği ile olumsuz etkileri en aza indirilebilir.

Ve en önemlisi sigaraya bağlı diş eti çekilmeleri
Kesinlikle en zararlı olan diş eti çekilme şeklidir fark ettirmeden azar azar gözüken çekilme bir anda ayyuka çıkar ve ne olduğunu anlamadan diş kökleriniz gözükmeye başlar. Tek ilacı düzenli fırçalamak ve ağız temizliğine dikkat etmektir. Sigarayı bırakın desek te nasıl olsa kimse dinlemeyecektir. Özellikle gece yatmadan mutlaka dişlerinizin fırçalamanızı önemle tavsiye ederiz bir kaç gün içerisinde farkı hissedeceksiniz. Elbette ki günde 3 kere fırçalamanız gerekecektir fakat mümkün olmadığı durumlarda özellikle nikotin tüketimi sonrasında ağız çalkalama suyu ile ağzınızı durulamanız veya en azından bol su ile azınızı çalkalamanız size büyük fayda sağlayacaktır.

 

Diş eti çekilmesini önlemek için neler yapılmalıdır.

İlk işlem elbette ki bir diş hekimine gözükmek gerekirse diş temizliği yaptırarak tavsiyelere harfiyen uymaktır. Düzenli diş bakımı tarafımızdan yapılmalıdır. Günde en az 2 defa dişler fırçalanmalı çok sert olmayan fırça ile alt dişler aşağıdan yukarı üst dişler ise yukarıdan aşağı bastırmadan yumuşak hareketler ile fırçalanmalıdır. Diş fırçalamak dişleri parlatmak demek değildir. Sürekli ve düzenli fırçalayan kişilerin zaten böyle bir problemi olmayacaktır. Diş fırçalamanın amacı diş, diş etleri, diş araları ve damakta oluşan bakteri ve yemek artıklarını temizlemektir.

Kalsiyum açısından zengin gıdaların tüketimine özen gösterilmelidir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketimi çok önemlidir.

Diş etlerine vitamin E vitamini kapsülleri ile diş etlerine masaj yapmak bölgedeki etlerin kuvvetlenmesini saplayacaktır. Aynı şekilde E vitamini olan gıdalar tüketilmesi kas sağlığı için çok önemlidir.

Ağız suyu kullanımı dişlerin arasında olan bakterileri mümkün mertebe engelleyecektir bu sebeple ağız veya diş suyu olarak bilinen mentol içerikli sular ile ağızın iyice çalkalanması diş etlerinizde ciddi ferahlamaya sebep olacak kötü kokuları giderecek ve sigaranın diş etlerinizde yarattığı olumsuz etkiyi en aza indirgeyecektir.

Diş eti çekilmesine doğal yöntemler

Tuzlu su bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı atacağınız tuz ile gargara yapılması diş etleriniz çevresinde oluşan bakterileri temizleyecektir. Aynı yöntem iltihap yapan boğaz içinde çok faydalıdır.
Soda diş etlerinizi soda ile ovmanız veya soda ile ağzınızı çalkalamanız diş etleriniz için gerekli mineralleri sağlayacaktır.

Kekik suyu bir tutam dalından kopartılmış taze kekik 1 bardan sıcak suda demlendirilir ve soğuyan su ile ağız çalkalanır aynı zamanda o su işe diş etlerinin ovulması diş etlerinize güzel bir bakım yapacaktır.

Karanfil ağzınıza atacağınız bir adet karanfili çiğnemek diş etlerinizi güçlendirecek azınız için güzel bir bakım yapacaktır. Günde 3 kere tekrarlanması önerilir.

Karbonat dişlerinizi zaman zaman karbonat ile fırçalamak hem dişlerinizi parlatacak hem de diş etlerinizi güçlendirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ