Take a fresh look at your lifestyle.

Meryem Görünümleri Nedir?

0 4

Meryem görünümleri, kilise var olduğu sürece bulunmaktadır; güvensiz dönemlerde yoğunlaşmaktadır. Kaç kez gerçekleştiği bilinmez.

Kilise dosyalarına göre son 200 yılda 200′ün biraz üzerinde Meryem görünümü dikkate alınmıştır; bunların sekizi inandırıcı sayılarak tanınmıştır.

Güney Fransa’daki Lourdes ve Portekiz’deki Estremedura’da bir köy olan Fatima’daki görünümler ve en  ünlüleridir.

Öne Lourdes’te Bernadette Soubiros, daha sonra Fatima’da üç çoban çocuğu, ki bunlardan birisi Lucia, ” Fatima görücüsüdür ” görünümleri haber vermiştir.

Meryem Görünümleri

Bernadette Soubirous ( aslında Maria Bernarda ) ile görünümü 11 Şubat 1858′de, 15 yaşında yaşamıştır. Bernadette zayıf ve yavaş gelişen bir çocuktu, güçlükle okuyup yazabiliyordu ve kendisine  görünümlerle ilgili sorular sorulduğu zaman katolik inancının en basit temellerini bile bilmiyordu.

Fransızca konuşamaması ve az anlaması, sorgulamada büyük bir engeldi ve bölge papazı hem çevirmen, hem de yorumcu olarak görev yapmak zorunda kalıyordu.

Bernadette çok sade bir aileden geliyordu ve ebeveynleri kötü bir üne sahipti. Kendisine Meryem göründüğünü asla iddia etmemiştir ve tarif ettiği de çok daha küçük, peri gibi bir kızdır – onun kelimeleriyle ” uo petito damizelo.

Görünümler önce komşular ve kısa sürede tüm bölgedeki hacılar tarafından teyit edildi. Kilisenin tanıması ve ziyaretgâh olarak anlam kazanması, bölgesel, sosyal, dini ve aynı sıra ülkesel ile kilise politikası gerçeklerinden gibi birçok nedenden ötürü teşvik edildi.

Hem ulusal Fransız-cumhuriyetinin hem de Antik-cumhuriyetçi, antipozitivist, Katolik-Kilise ve dini-mistik ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Sofu şüpheciler bile tatmin oluyordu: Başından bu yana Lourdes’te hacılara tıbbi destek sağlanıyordu ve spontane şifalar, o dönemdeki tıbbi-psikolojik bilgiler ışığında  yerinde inceleniyordu. Lourdes Meryem görünümlerinde, hemen hemen bu türdeki tüm görünümlerde ortaya çıkan tipik özellikler kendisini gösterir:

  • Daha ziyade fakir koşullardaki çocuklar ve geneçler tarafından görülür ve anında ” yan görücüler ” ortaya çıkar.
  • Bazı durumlarda yan mucizeler, büyük bir insan topluluğu önünde gökyüzünde ışık fenomenleri meydana gelir; Fatima’da on binlerce hacı ” Güneş mucizesi “ni görür, güneş ” bir tekerlek gibi dönemktedir. “
  • İlk görünümden sonra diğerlerinin önceden bildirilmesi takip eder.
  • Tedavi mucizeleri çok kısa süre sonra kesilir ve çoğunlukla eksik kaydedilmiştir.
  • Meryem ” görücü “lere çoğunlukla aşırı banal sırlar verir. En ünlüsü ” Fatima Madonna’sının üç sırrı “dır. İlki Rusya’nın Hıristiyanlığa döneceğidir, ki bu kehanetin yapıldığı 1917 yılı için oldukça abartılıdır; çünkü Çarlık Rusya’sı Hıristiyan ağırlıklı bir ülkeydi. İkinci sır görücü Lucia’ya ” İsa’nın gizli bir bildirimi”nde, Şubat 1939′da açıklandı ve buna göre kısa süre sonra büyük savaş çıkacaktı- o dönemde bunu tüm dünya konuşuyordu. Üçüncü sır hâlâ gizlidir. 90 yaşındaki Lucia bu sırrı 1960 yılında Papa XXIII. Yuhanna’a açmıştır. Kardinal Joseph Ratzinger de bunu bilmekte ve sadece yıkıcı olmadığı bilgini vermektedir.

Görücülere verdiği sırlar ve diğer bildiriler çoğunlukla ruhani komisyonların ele alındığı sorgulamaların sonucudur. Teolojik açıdan bakıldığından çoğu zaman saçmalıktan ibarettir.

Tanınmamış Meryem görünümleri de sık sık büyük hacı topluluklarını çekmesi, örneğin 2000 dönümünden bir yıl evvel Saarland’daki Marpingen olayı, Vatikan Ruhaniler Meclisi’nin başkanı Kardinal Joseph Ratzinger’i pek de rahatsız etmemektedir.

Salzburger Nachrichten gazetesine bir röportajda şöyle demiştir: ” Eski Hıristiyanlık döneminin hac ziyaretleri, bunlarla ilgili geleneklerin bilimsel gerçekleri ele alındığında, modern eleştirel ruhumuzun çoğu kez irkileceği yerlerdir. Bu, o hac ziyaretlerinin verimli, bereketli, şifalı ve Hıristiyan halkının yaşamı için önemli olduğunu engellemez. “

Leave A Reply

Your email address will not be published.