Biz Biliyoz

Mülakatta Sorulan Soruların En Saçma Örnekleri

  • 08 Eylül 2020
  • 108 kez görüntülendi.
Mülakatta Sorulan Soruların En Saçma Örnekleri

Daha önce mülakata girmeyeniniz yoktur sanırım. İş başvurusundan sonra yapılan mülakat süreci ile ilgili benim kafamı kurcalayan bazı bir nokta var. Mülakatlarda sorulan bu saçma sapan sorular sadece bana mı denk geliyor yoksa benim gibi bu konudan müzdarip başka kişiler de var mı bilemiyorum? Bu yazımızda mülakatta sorulan soruların en saçma olanlarını biliyoz.com olarak derledik.

Mülakatta Sorulan Soruların En Saçma Örnekleri

Mülakat süreci bir çok insanı huzursuz etmekle birlikte çalışılmamış mülakat sorular bir çok kişinin saçını başını yolduracak düzeydedir. Gelin hep birlikte mülakat sürecinde karşılaşabileceğimiz en saçma soruları inceleyelim.

 Yerimizi kolay buldunuz mu?

Adam olacak çocuk boşaltım sisteminin en katı malzemesinden belli olurmuş. Hayatımda karşılaştığım en saçma sorulardan biridir yerimizi kolay buldunuz mu sorusu.

Hadi iyi niyetli olarak düşünelim mülakatı gerçekleştiren mülakatçi diyalog kurmak veya mülakata giren kişiyi yumuşatmak için bu soruyu soruyor olabilir. Ancak zaten adam gibi bir firmaysanız mülakat öncesinde bu görüşme ile ilgili bilgiler mail ile yollanmıyor mu?

Yeri, saati, mülakati kimin yapacağı, açık adres bilgisi hatta ve hatta bu adrese ulaşım için gelinin yönlere göre hangi toplu taşıma araçlarının kullanılabileceği zaten paylaşılıyor ve kendi aracıyla gidenler içinde navigasyon var.

Gereksiz saçma bir soru gibi geliyor bana her ne kadar ortamı yumuşatmak için sorulmuş olsa da. Bunun için daha başka yöntemler kullanılabilir. Çay ikram edin, su içer misiniz diye sorun, sizi de buraya kadar yorduk ama çok farklı bölgelerden gelenler var o yüzden toplanma bölgesi olarak şirketimizi seçtik diyerek karşınızdaki kişiye önem verdiğinizi gösterin.

Neden bizim firmamızı seçtiniz

Para kazanmak için olabilir mi acaba? Ya seni bilmem, işleyiş olarak firmanı tanımam. Oluşturduğun markayı bilirim. İlan açmışsın görünce ilanına sazan gibi atmadım. Senin kara kaşın kara gözün için çalışmayacağıma da göre sanırım tek bir seçenek var. Para kazanmak.

5 Yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

Bu sorunun gerçekten cevabını almak istiyor musun? Diye sormak gerekir aslında. Bu soruları okulda mu öğretiyorlar yoksa bir yerde iş başvurusunda sorulması gereken sorular adında bir makale mi var.

Bu soruyu soran ve işe çalışacak personel almayı planlayan mülakatçılara söylemek istediğim bir şey var ki hani önce siz bir çalışsanız kendinizi aşsanız ve yaratıcı olsanız. Böyle saçma sapan sorularla insanların karşısına çıkmasanız.

Eski patronunuz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Offff çok güzeldi… övsem ne olur sövsem ne olur ? Kim eski patronu hakkında gerçek düşüncelerini dile getirir ki?

Maaş beklentiniz nedir?

TL olarak mı ödeme yapıyorsunuz dolar bazında mı? En uyuz olduğum sorulardan biridir bu. Personel alımı açılan pozisyon için verecekleri maaş belli değilmiş gibi konuşmazlar mı deli olurum.

Ne için sizi işe almalıyız? Neden sizi işe alalım?

Zevk olsun diye alabilirsiniz mesela. Sabah akşam çalışırım gece gündüz demem ne zaman olursa karşılık beklemeden mesaiye kalırım gibi bir cevap bekliyorsan rüyanda bile göremezsin en azından benden. Beni neden işe almalısınız hani siz uzmansınız ya işe alma konusunda daha makul sorular sorarak benim o işe olan ilgimi bilgimi ölçe bilirsiniz diye düşünüyorum.

Kimseye söyleyemediğin sırların var mı nelerdir?

Şaka yapıyorsun. Hayır kimseye söylemediysem sana neden söyleyeyim.

Sizi neler motive eder?

Bu sorunun gerçek cevabını duyamayacağını sende çok iyi biliyorsun. Yok ben söylerim de ben söyledikten sonra sen karşımda oturabilir misin onu bilemedim.

Evlenmeyi düşünüyor musunuz?

Neden tanıdığın helal süt emmiş bir kız mı var?

Özel zevklerin nelerdir?

Nasıl anlatsam bilemiyorum. İçim içime sığmıyor.

Ailen ne iş yapıyor?

Bana toplam 4 sayfadan oluşan bir cv doldurttun ve bende onu içimden söve söve doldurdum. Hani o kadar da emek verdim. Bak aile bilgileri bölümünde bir soru sormuşsun. Babanız nerede çalışıyor? Mesleği nedir? Aynısını anne içinde sormuşsunuz madem okumayacaksınız neden doldurtuyorsunuz?

Arkadaşlarınız sizi nasıl tarif eder?

Arkadaşlarınız derken hangi tür arkadaşlarımdan bahsediyorsunuz? Kişiden kişiye göre değişir de.

Amirin sana bağırsa nasıl tepki verirsin.

İçimde yaşayıp büyüttüğüm Mike Tyson’ ı ortaya çıkarırım. Bir aparkat bir kroşe ve nakavt.

Çocuk yapmayı düşünüyor musunuz?

Fiili olarak mı eylem olarak mı? Hiç aklımdan çıkmıyor ki?

Kendinizi bir hayvana benzetseniz hangi hayvan olurdunuz?

Kedi al beni sev.

Benim yerimde olsaydınız kendinizi işe alır mıydınız?

Kesinlikle hemen 10 bin $ maaşla işe başlatırdım. Dolar bazında söyledim ki 7 kaz azmış gibi gözüksün yoksa 70 bin gözü korkar adamın.

Kendinizde hoşlanmadığınız 3 özelliğiniz nedir.

Arkadaş şu anda kendi kendimi gömmemi istiyor. Ama yemez. Çok fazla çalışırım bu huyumu hiç sevmiyorum. Amirlerim ne derse sözünden asla çıkmama huyumdan da nefret ediyorum. Bir de şu maaş zam olayları var ya o zam zamanlarında anlayışlı olmam beni deli ediyor zam vermeseler bile motivasyonum hiç düşmüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ