Sabun artıkları, sabun kalıntıları nasıl temizlenir?

 Sabun artıkları, sabun kalıntıları nasıl temizlenir?

Sabun artıkları ve sabun kalıntıları banyo ve mutfak lavaboların da olduğu gibi küvet içerisinde de çıkartması zor olan inatçı lekeler bırakır. Sabun artıklarını ve sabun kalıntılarını temizlemek için gerekli pratik bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

Sabun kullanımı sonrasında kalıntıları zaman içerisinde sertleşip üst üste binerek istenmeyen lekelere sebep olmaktadır. Sabun kalıntılarının düzenli temizlenmemesi kahverengileşen mat görüntüler oluştururken bu gibi kalıntıları temizlemek için belli pratik yöntemler bulunmaktadır. Sizlerle paylaşacağımız pratik yöntemleri uygulamanız dahilinde sabun kalıntılarından eser kalmayacak mutfak ve banyo evyeleriniz pırıl pırıl olurken küvetleriniz ise ilk günkü parlaklığına ulaşacaktır.

İlginizi Çekebilir: Çamaşır Beyazlatmanın Püf Noktaları

Peki sabun kalıntıları nasıl temizlenir, sabun artıklarını temizlemek için hangi yöntemler kullanılır. İşte sabun artıklarını temizlemek için kesin ve pratik çözümler.

Sabun kalıntıları nasıl temizlenir?

1- Limon yağı

Limon yağı sabun artıklarını temizlemek için en güzel yöntemler arasında gelmektedir. Temiz bir bez veya bulaşık süngerine bir kaç damla limon yağı dökün. Banyo ve mutfak evyelerinizi limon yağı ile ovun. Limon yağı hem sabun artıklarını temizleyecek hem de evyelerinizin ışıl ışıl parlamasına yardımcı olacaktır.

2- Karbonat

Sabun artıkları bulunan bölge üzerine bir miktar karbonat serpin ve üzerine bir kaç damla limon veya sirke damlatın. Kabarmaya başlayan karbonatı bulaşık süngeri ile ovun. Bu sayede sabun artıklarından geriye eser kalmadığını göreceksiniz.

3- Amonyaklı krem

Banyo ve mutfaklar için kullanılan amonyaklı krem sayesinde sabun artıklarını temizletebilirsiniz. Temiz bir bez veya sünger üzerine amonyak dökerek artıkların olduğu yeri silin. Amonyak artıkları yok ederek evyelerinizin parlamasına yardımcı olacaktır.

4- Kaynar su

Sabun artıklarının bulunduğu yüzey üzerine kaynar su döküp bir fırça ile ovalamanız sayesinde sabun artıklarının kahverengi şeklinde aktığına gözlerinizle şahit olacaksınız.

Göz zevkinizi bozan sabun artıklarından dolayı duş jeli veya el sabunu tercih eden sevgili okurlarımıza ufak bir tavsiyemiz olacak. Özellikle banyoların matlaşmaması için sabun kullanmaktan vazgeçmeyin. Doğal sabunlar ile yıkanmanız hem cilt sağlığınız açısından sizlere fayda sağlarken hem gerçek anlamda temizlendiğinizi hissedeceksiniz. Hatta saçınızı bile doğal sabunlar ile yıkamanız saç deriniz üzerinde kimyasal ürünlerin birikmemesine imkan sağlayacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın