Take a fresh look at your lifestyle.

Nefis Mıhlama – Kuymak Tarifi

0 8

Son dönemlerde özellikle Mıhlama tarifi – Kuymak yemek için özel kahvaltı salonları seçen kişiler için işte Nefis Mıhlama tarifi– Kuymak tarifi.

Karedeniz mutfağının olmazsa olmaz lezzetlerinden biride Mıhlama veya diğer adıyla Kuymak’ tır. Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olan Mıhlama – Kuymak’ ı sanırım sevmeyen yok denecek kadar azdır.

Hemen hemen her kesimden insanın müptelası haline geldiği Karadeniz’ den gelen eşsiz ve yöresel lezzet Mıhlama nasıl yapılır? Kuymak nasıl yapılır?

 

Mıhlama – Kuymak’ ın yapılışı

Malzemeler :
100 gr tereyağı
200 gr koleti peynir veya tuzlu kaşar peynir eğer peynirimiz tuzlu değilse tuz ekleyebiliriz
2 yemek kaşığı buğday unu

Yapılışı :
Öncelikle koleti peynirini veya tuzlu kaşar peyniri bi tabakta küçük parlar halinde doğrayın. Üzerine 2 yemek kaşığı buğday un’ unu koyduktan sonra peynirin üzeri kapanacak kadar ılık su ilave edin. Bu sayede peynirimizin yumuşamasını sağlayacağız.

Diğer tarafta 100 Gram tereyağımızı tavamıza alıp eritmeye başlıyoruz. Yağı fokurdatana kadar karıştırarak eritin. Yağımız iyice eriyip yeterli kıvama geldiğinde, hazırlamış olduğumuz peynirimizi tereyağının içine dökün ve orta ateşte peynirlerimiz eriyene kadar karıştırın. Tereyağının sıcaklığından ötürü peynirimiz zaten birkaç dakika içerisinde eriyecektir. E şimdiden afiyet olsun.

Tarifini yapılışını ve hazırladığı esnada çektiği resmi bizimle Netdesin ile paylaşan ismini vermek istemeyen takipçimize çok teşekkür ediyoruz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.