Biz Biliyoz

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • 09 Ekim 2019
  • 74 kez görüntülendi.
Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Parfüm seçmek zor iş. Birbirinden mis kokuların içerisinde insan bazen kendisini kaybediyor. Fakat her parfüm her koku her tende aynı etkiyi yaratmıyor. Tenimde parfüm kokusu kalmıyor diyenler, parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 

Parfüm seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri üzülerek söylemek gerekir ki ucuz parfümlerdir. Sahte veya merdiven altı üretilen bu ucuz parfümler cilt kanserinden tutunda astıma kadar bir çok hastalığa sebep olabilmektedir.

 

Parfüm Seçimi, Parfüm Sıkma teknikleri vb.

Ucuz, sahte ve merdiven altı üretilen parfümlerin içerisinde bulunan ne olduğu belli bile olmayan kimyasal maddeler sadece size değil o kokuyu soluyan herkes üzerinde de olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Bu yüzden parfüm kullanırken ilk dikkat edilmesi gereken husus sağlığımızdır. Parfüm alırken bilinen, güvenilen satıcı veya üreticileri tercih etmek parfüm seçerken dikkat edilmesi gerekenler adlı makalemizin başında gelmektedir.

 

Parfüm alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise ten ve yaşa bağlı olarak yapılan tercihlerdir. Her hangi birinde beğenmiş olduğumuz koku, tenimizde aynı etkiyi göstermeyebilir. Bunun sebepleri ise ten üzerinde biriken vücudun salgılamış olduğu yağ ve asitlerdir. Bu yüzden sevdiğiniz veya kullanmak istediğiniz kokuların tenimize uyum sağlaması ve yaşınızla doğru orantılı olması önemlidir. Aksi taktirde tenimde parfüm kokusu kalmıyor diyen kişiler arasında girebilirsiniz.

Parfüm Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli

parfüm seçerken nelere dikkat edilmeli

 

  1. Alınan parfümün kaliteli olması.
  2. Parfümün yaşınıza uygun olması.
  3. Alınan parfümün tenimize uyum sağlaması.

 

Parfüm seçimi aslında tahmin edildiği gibi hiçte kolay bir iş değildir. Cildin yağ ve asit oranına uygun olarak parfüm seçimi yapılmalıdır. Bazı kokular ten üzerinde kalıcı olurken bazı kokuların ise hafif ve silik kaldığı tüm parfüm kullananlar tarafından bilinmektedir.

 

Yağlı ciltler üzerinde kokular daha baskın ve kalıcı dururken kuru ciltler üzerinde kokular daha çabuk uçabilmektedir. Ancak yağlı cilde sahip olan kişilerin ağır kokular kullanması halinde koku kalıcılıktan çok çevredeki kişilere karşı bir eziyete dönüşebilmektedir.

 

Parfüm alırken yağlı cilt oranına sahip kişilerin hafif kokuları tercih etmesi kuru cilde sahip olan kişilerin ise daha yoğun kokuları kullanması en doğru parfüm kullanma teknikleri arasında yer almaktadır.

Parfüm seçiminde yine dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise ten rengine göre yapılan seçimdir. Parfümün görünümüz ile bağdaşması kokunun size katacakları açısından önemlidir. Esmer kişiler daha kalıcı ve baskın kokuları tercih etmesi gerekirken kumralların baharatlı, sarışınların ise hafif kokular tercih etmesi görünümünüzle kullandığınız kokunun bağdaşmasına yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda gençlerin daha sorf parfümler kullanması olgun kişilerinde biraz daha baskın parfümleri tercih etmesi kullanılan parfümün kişiyi yansıtması açısından önemlidir.

Parfüm Nasıl Doğru Kullanılır?

 

Parfüm Nasıl Kullanılır

Parfüm Nasıl Kullanılır

Bu sebepten parfüm kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı ince detaylar vardır. Parfümün yanlış kullanılması özellikle cilt tahribatlarına sebep olur. Peki parfüm nasıl kullanılır? Parfüm sıkma teknikleri nelerdir? Buyurun hep beraber inceleyelim.

Parfüm Sıkma Teknikleri Nelerdir?

Parfüm Sıkma Teknikleri

Parfüm Sıkma Teknikleri

Parfüm sıkma tekniklerinin başında parfüm sıkacağınız bölgenin özellikle temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Temiz olmayan terli yüzeye sıkılan parfüm ağır kokulara neden olmaktadır. Bamyo sonrasında temiz olan yüzeye sıkılan parfüm daha etkili ve kalıcı bir koku sağlayacaktır. Ancak kullanılan duş jelinin kokusu ile parfümün kokusunun birbirine karışması parfümün kokusunu değiştirebilir ve istenilen kokuyu alamamanızı sağlayabilir.

 

Peki parfüm nereye sıkılır hiç düşündünüz mü? Parfüm kullanırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de parfümün nereye sıkılacağıdır. Parfüm kokusunun daha kalıcı ve etraftan daha duyulur olması için boyun kısmı ve eklem yerlerinin kullanılması daha uygundur. Özellikle el bileklerine sıkılan parfüm kokuyu hissettiğinden ve elin sürekli hareket halinde olduğundan dolayı daha fazla havaya karışmasına yardımcı olur.

 

Bir çok kaynak kulak arkasına sıkılan parfümün daha kalıcı olduğunu söyler fakat bu inanış kişiye göre doğru bir inanış değildir.

Kulak arkası kişinin en fazla terleyen bölgeleri içerisinde yer almaktadır. Duş aldıktan saatler sonra kulak arkasında oluşan ten kokusu parfümün kötü kokmasına neden olur. Bu sebepten kulak alt bölgesine parfüm sıkmak daha mantıklı bir teknik olacaktır.

 

Unutulmamalıdır ki parfüm kol altına sıkılmaz. Zaman içerisinde terlemeye başlayan kol altında oluşan bakteriler parfüm kokusunun ağırlaşmasına neden olur. Parfüm aynı zamanda sadece ten üzerine sıkılmalıdır.

Giysiler üzerine sıkılan parfüm, içeriğinde barındırdığı alkol ve yağlardan ötürü giysilerinizin beyazlaşmasına veya lekelenmesine yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ