Biz Biliyoz

Rosacea (Kırmızı Yüz) Cilt Hastalığı Nedenleri

Rosacea (Kırmızı Yüz) Cilt Hastalığı Nedenleri

Rosacea Kırmıızı yüz) olarak bilinen deri hastalığı yüzün belirli bölgelerinde bir sivilcemsi kızarıklık olarak görülür. Özellikle elmacık kemiklerinin üstünde ve burnun alt yarısında görülen bu kızarıklık semptomları, ateş ağrı kaşıntı gibi başka belirtilere yol açmaz.

Verdiği en büyük rahatsızlık görünümdeki estetik bozukluktur.

 

Rosacea, Kırmızı Yüz Cilt Hastalığı Neden Olur?

 

Daha çok 30-60 yaş arasında ve ağırlıkla kadınlarda görülen rosacea, Dünya’da ortalama %3 oranında görülürken bu oran bazı coğrafi bölgelerde %5 – %20 arasına çıkar. Daha çok açık tenli kişilerde görülüyor gibi olması kısmen bu kişilerde daha belirgin olmasına da bağlanmaktadır.

Asıl nedeni bugüne kadar belli olmasa da aşırı alkol, stres ve diğer bazı nedenlerin bir alevlenmeye yol açtığı söylenir.

  Rosacea semptomatik olarak bazı antibiyotiklerle (tetracycline ve metronidazole) tedavi edilmektedir. Fakat hastalık bugüne kadar herhangi bir bakteri veya virüs ile ilişkilendirilememiştir.

 

Şimdi İrlanda Ulusal Üniversitesi’nden Dr. Kevin Kavanagh, Journal of Medical Microbiology dergisinde yayımladığı bir makalede hastalığın asıl nedenini bulduğunu yazmaktadır. Buna göre suçlu, mayt denen sekiz bacaklı, örümceklerle akraba, mikroskopik yaratıklardır.  

 

Maytlar gözle görünmeyecek kadar küçüktürler ama evlerde, halılarda, yataklarda bol sayıda bulunurlar. Bir türün asıl yerleştiği yer, yüzümüzdeki derinin delikleridir. Demodex denen bu tür, kaş kirpik ve yüzün orta bölgelerinde bulunup sebum, yani yüz yağı ile beslenir. Daha ergenlik sırasında bir kişinin yüzüne yerleşmiş olabilirler. Ortalama sağlıklı bir insan yüzünde santimetre karede sadece 1-2 Demodex mayt bulunurken hastalıklı kişilerde bu sayı 10 katına çıkar.

 

  Dr Kavanagh makalesine göre bu maytlar gece kişi uyurken çiftleşmek üzere yüzdeki deliklerden dışarı çıkarlar sonra geri dönerek yumurtalarını deliğe bırakıp ölürler. Hastalığa yol açan neden, ölen maytların çürümesi ve dışkılarıyla ortaya çıkan bakterilere karşı vücudun verdiği (alerjik) tepki ve enflamasyon olarak gösterilmektedir.

 

  Stres anında hastalığın alevlenmesi için, Dr Kavanagh o zaman deride oluşan kimyasal değişikliğin maytların daha iyi beslenmesinin yol açtığını söylemektedir. Hastalığa iyi gelen tetracycline gibi antibiyotiklerin bu maytları öldürmemekte, ama ortaya çıkan bakterileri öldürdürmektedir. Fakat yeni maytlar her zaman yeni bakteriler ortaya çıkarmaktadır.

 

  Mayt dışkılarındaki bakteri, Bacillus oleronius olarak belirlenmiştir. Rosacea hastalarının %80’i bu bakteriden kaynaklanan iki proteine karşı bağışıklık sistemi tepkisi vermektedirler. Sağlıklı insanlarda bu oran %40’tır. Asıl rosacea tedavisinin bu proteinlere karşı bağışıklık kazanılması ile sağlanacağını düşünen Dr Kavanagh ve ekibi bu bakteriyel proteinlere karşı antikor geliştirme çalışmalarına başlamışlardır.

Bu yazımıza da bakabilirsiniz.

Rosacea Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ