Biz Biliyoz

Patlıcanın Hiç Bilmediğiniz Faydaları Nelerdir.

Patlıcanın Hiç Bilmediğiniz Faydaları Nelerdir.

Peki patlıcanın faydaları nelerdir? Patlıcan nelere iyi gelir?

Bu yazımızda tartışmasız olarak Türk mutfağının en çok tüketilen ve en sevilen sebzelerinden biri olan patlıcanın belki de hiç duymadığınız faydalarını ele alacağız.

Patlıcan, güçlü kemikler oluşturmaya ve osteoporozu önlemeye, anemi semptomlarını azaltmaya ve bilişi artırmaya yardımcı olma becerisi de dahil olmak üzere, benzersiz yarar yelpazesine sahip bir sebze olarak bilinir. Kalp ve damar sağlığını iyileştirir ve ayrıca sindirim sistemini korur. Patlıcan ayrıca kilo kaybı, diyabet yönetimi, stresi azaltmak, bebekleri doğum kusurlarından korumak için de iyidir .

 

Patlıcan nedir?

Patlıcan, aslen Hint alt kıtasına özgü bir sebzedir ve dünya genelinde farklı mutfaklarda kullanılır. Bu mor veya siyah parlak sebzeler, genel olarak küçük olmasına rağmen, oldukça büyük çeşitlerde bulunmaktadır.

Uzun yıllar boyunca pek bir faydası olmadığı düşünülen patlıcanın zararlı olabileceği söylenmiştir. Hatta patlıcanın içerisinde nikotin olduğu bilgisi de halk arasında dolaşmaktadır. Peki patlıcanda nikotin var mı? Evet var bu bir şehir efsanesi değil gerçektir. Fakat patlıcanın içerisinde bulunan nikotin oranı oldukça düşüktür. 9 Kilo patlıcan içerisinde 1 dal sigarada bulunan nikotin olduğu söylenmektedir.

Fakat son yapılan araştırmalar patlıcanın pişirme şeklinin de sağlık açısından çeşitli faydaları olabileceğini doğurmuştur. Bu duruma göre akla gelen ilk soru “Patlıcan faydalı mı, zararlı mı?” olmaktadır. Bizde sizler için bu konunun biraz detayına indik ve araştırmalarımızın sonucunu sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Patlıcan ciğ tüketilmesi durumunda zehirlenmelere yol açabilecek bir besin maddesidir. Bu yüzden eğer ki dikkat ettiyseniz hiç bir canlı çiğ olarak patlıcanı çiğ olarak beslenmek için tüketmez. Patlıcanın besin değerlerinin çoğu da kabuğunda yatmaktadır. Kabuğu soyularak pişirilen patlıcan da besin değerlerinin büyük bir bölümünü yitirir.

Patlıcan farklı pişirme şekillerinde çok daha sağlıklı olabileceği bilinmektedir. Patlıcanın vitaminlerinden faydalanabilmek için en doğru pişirme yöntemlerinin közleme, fırınlama, ızgara ve buğlama şeklinde olduğunu unutmayınız.

Patlıcanın faydaları nelerdir?

patlıcanın faydaları

patlıcanın faydaları

Patlıcanın pek fazla bilinmese bile sağlık açısından bir çok yararı bulunmaktadır. Patlıcanın yararlarını sizler için şu şekilde sıralayabiliriz.

Patlıcan sindirimde yardım eder.

Patlıcan, diğer birçok sebze gibi, dengeli bir beslenmede gerekli bir element olan diyet liflerinin kaynaklarındandır . Lif, sağlık için olduğu kadar düzenli bağırsak hareketleri için de önemlidir. Dışkıyı toparlar, böylece sindirim kanalından daha kolay geçmesine destek olur, ayrıca peristaltik hareketi teşvik eder. Son olarak, lif besinlerin emilimini ve gıdaların işlenmesini kolaylaştıran mide sularının salgılanmasını da uyarır.

Kilo vermeye yardımcıdır

Patlıcan az miktarda yağ içerdiğinden, kilo vermek veya obezite ile savaşmak isteyen insanlar için çok sağlıklı bir besindir. Fazlaca doygunluk hissi veriri, iştahı azaltır, aşırı yeme şansını yok eder. Bu yüzden diyet yapanlar için ideal bir besindir.

Kanser riskini önler

Patlıcan kabuğunda bulunan bazı maddeler cilt kanseri hücrelerinin öldürülmesinde potansiyel rol oynadığı göstermiştir. Uluslararası Klinik Tıp Dergisi’nde yayınlanan Bill E. Cham tarafından hazırlanan 2011 tarihli bir rapora göre, iki vaka denenerek başarılı sonuç alınmıştır.

Kemik sağlığını güçlendirir

Patlıcan, osteoporoz riski yüksek olan insanlar için çok yararlıdır. Fenolik bileşikler patlıcan ve diğer birçok meyveye eşsiz renk vermelerini sağlar. Bu bileşikler ayrıca osteoporoz belirtilerinin azalması yardımcıdır. Patlıcan ayrıca kemik sağlığına ve genel dayanıklılığa entegre olan önemli miktarlarda demir ve kalsiyum içerir.

Kansızlığı önler

Demir eksikliği, genel sağlık için çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir ve kansızlıkta ortaya çıkabilir. Kansızlık anemi, baş ağrısı, migren, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve bilişsel işlev bozukluğu ile iç içedir. Patlıcanın içlerinde yeterli miktarda demir bulunur. Patlıcanlar ayrıca, kırmızı kan hücrelerinin artmasına da destek verir.

Beyni güçlendirir

Patlıcan, bilişsel aktivite ve genel zihinsel sağlığı arttırdığı uzun zamandan beri bilinen fito-besinlerin birleştiği harika bir kaynaktır. Sadece beyni korumakla kalmaz, vücudunuzu ve beyninizi toksinlerden ve hastalıklardan korur. Aynı zamanda beyine olan kan akışını düzenler. Beyine oksijen bakımından zengin kan ileterek, hafızayı ve analitik düşünceleri geliştirmek, için sinir yollarını uyarırlar. Patlıcan bazı yerlerde “beyin yemi” olarak adlandırılmaktadır.

Kalp sağlığını korur

Patlıcan vücuttaki kötü LDL kolesterolü azaltıp iyi HDL kolesterolü düzenlediği bilinmektedir. Vücuttaki kolesterol dengesi, yediğimiz yiyeceğe bağlı olarak daima değişkenlik gösterir, fakat ne kadar fazla HDL yani iyi kolesterolümüz varsa kalp sağlığı açısından o kadar iyidir. Patlıcan LDL kolesterol seviyesini azalttığı için kalp krizi ve felç riskini önler. Aynı zamanda kan basıncını düzenleyen patlıcan kalp sağlığı açısından bulunmaz bir nimettir..

Diyabeti düzenler

Ulusal Diyabet Eğitim Programı NIH ve Amerikan Diyabet Derneği, tip 2 diyabetin yönetimi için bir seçenek olarak patlıcan bazlı diyeti önermektedir. Patlıcan yüksek lif içeriği ve düşük miktarlarda çözünür karbonhidratlar sayesinde diyabet yönetimi için ideal bir besindir. Patlıcan vücuttaki glikoz ve insülin aktivitesinin düzenler.

Doğum döneminde patlıcan

Folik asitin hamileler ve bebekler için ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Patlıcan ise zengin miktarda folik asit içermektedir.

Önemli Not: Patlıcanın zehirleyebilecek veya alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bir besin maddesi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. yeşimlehertelden dedi ki:

  Patlıcanın her şeklini severim.Yemeği,dolması,kızartması..oldukça da yararı varmış ..

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Ben çok uzun yıllar azıma patlıcan süren biri değildim. Şimdi ise her gün patlıcan olsa tüketirim.

 2. Antalyalı blogger dedi ki:

  Çok severim zaten :))) güzel bir yazı olmuş Blogunuzu yeni keşfettim

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Çok teşekkürler.

 3. Zulal dedi ki:

  Patlıcanın faydaları konusundaki bilgilendirme için teşekkürler.
  Patlıcan hakikaten sevdiğimiz ve çok tükettiğimiz bir sebze. Doğru pişirme konusundaki ip uçlarını değerlendireceğim. Dolma ve közleme haricinde kabuklarını soyarak yemeğimi hazırlıyordum. Kabuk soyma işini asgariye indireceğim artık 🙂

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   ben 30 yıl yemedim 30 yıl boşa yaşamışım 🙂

BİR YORUM YAZ