Biz Biliyoz

Rosacea Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

 • 23 Nisan 2019
 • 135 kez görüntülendi.
Rosacea Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Rosacea, çoğunlukla yüz bölümünde ortaya çıkan gül hastalığı kronik enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Şiddetine bağlı olarak, ciltte kızarıklık, iltihaplanma, kabarcıklar veya nodüller oluşabilir. Malesef, Rosacea hastalığının tedavisi yoktur. Ancak, yan etkilerini azaltmak oldukça kolaydır. Peki gül hastalığı nedir tedavisi nasıl yapılır?

Bir çok kişinin ortak sorunu olan gül hastalığı yani Rosacea ile ilgili bu yazımızda hangi soruların cevaplarını bulacaksınız?

 • Rosacea gül hastalığı nedir?
 • Gül hastalığı belirtileri
 • Gül hastalığı tedavisi
 • Gül hastalığı bitkisel çözüm yöntemleri var mı?

Rosacea’nın oluşma sebepleri nelerdir?

Derinin rosaceadaki iltihabı, muhtemelen abartılı bir immün tepkisi yüzünden oluşmaktadır. Kesin oluşum nedeni hala belirsizdir. Bununla birlikte, doğal immün sistemdeki bir bozukluk gibi genetik faktörlerin rol oynaması da muhtemeldir.

Rosacea gül hastalığı belirtileri nelerdir?

Karakteristik olarak, ilk aşamada yanaklar, burun, çene ve orta alnı etkileyen kızarıklık (eritem) oluşur. Başlangıçta, kızarıklık birkaç saat sonra kaybolur. Daha sonra, daha sık ortaya çıkar ve sonunda kızarıklık kaybolmadan devam eder.

Daha sonraki kursta, iltihaplanmalara, nodüllere ve sivilcelere veya cildin kalınlaşmasına neden olabilir. Nadiren rosacea, gözler, kafa derisi, göğüs ve boyun gibi vücudun diğer alanlarında da ortaya çıkar.

Tipik kızarıklığın nedeni dilate kan damarlarıdır. Sonucunda kan akışı artar. Ayrıca, yanma ağrısı ve kaşıntı olabilir. Semptomlar hastalığın evresine bağlı olarak değişir:

 • Aşama 1: kızarıklık, genişlemiş kılcal damarlar

İlk aşamada veya hafif formda, yanaklar, alın ve çene üzerinde kızarıklık vardır. İlk başta, kızarıklık sadece zaman zaman hastalık sırasında oluşur, birikir. Çoğunlukla ayrıca genişlemiş damarlar da görünür hale gelir. Ek olarak, etkilenen bölgelerin yanmasına, ıslanmasına, kaşınmasına veya kuruluğuna ve kepek oluşumuna neden olabilir. Kızarıklık simetrik olarak ortaya çıkar.

 • 2. Aşama: kızarıklık, cüruflu sivilce, küçük sivilce ve kabarcıklar

İleri aşamada, yüz kızarmasına ek olarak sivilce ve iltihaplı nodüller ortaya çıkar. Bu semptomlar haftalar veya aylarca devam eder ve bazen tomurcuklarda ortaya çıkar. Nadiren göğüs, boyun ve kafa derisi etkilenir. Bu aşamada, rosacea genellikle akne ile karıştırılır. Sivilcelerin aksine, rosacea siyah nokta oluşturmaz (komedon). Bununla birlikte, siyah nokta oluşursa, hastalığın karışık bir şekli de olabilir.

 • 3. Aşama: cildin kalınlaşması, doku ve yağ bezlerinin büyümesi

Ciddi bir hastalık durumunda, ek olarak proliferasyonlara ve kalınlaşmaya neden olabilir. Bunlar esas olarak burun üzerinde (soğanlı burun – “rhinophyma”) ve çene, alın, kulak veya göz kapaklarında da görülebilir.

Özel form: Oftalmorosakea

Rosacea hastalarının% 30-50’sinde de oküler tutulum gelişir. Aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Yabancı cisim hissi
 • Kuru, yanan, sulu gözler
 • Kızarmış göz kapakları
 • Bulanık görme
 • Konjonktivit

Rosacea Gül Hastalığı Tedavisi

Rosacea tedavi edilebilir değildir, ancak yan etkiler azaltılabilir. Yan etkiler azaltıma ise, hastalık genellikle kötüleşir. Terapinin amacı semptomları hafifletmek ve hastalığın relapslarını azaltmaktır. Bunun için farklı tedavi seçenekleri vardır:

 • Krem tedavisi: hafif formda, kremler, losyonlar veya jeller ile dış, topikal tedavi genellikle yeterlidir. İki ana aktif bileşen, metronidazol (bir antibiyotik) ve azelaik asittir; Her ikisinin de antiinflamatuar etkisi vardır.
 • İlaç tedavisi: Rosacea hastaları, antibiyotik tedavisi ile yan etkilerinden kurtulabilmektedir. Genellikle, çok düşük dozda antibiyotikler (genellikle tetrasiklinler) kullanılır.
 • Diğer tedavi seçenekleri: Sürekli gözle görülür değişiklikler olması durumunda, lazer tedavisi veya cerrahi müdahale seçeneği vardır. Lazerle, kılcal damarlar ve kızarıklık giderilebilir veya hafifletilebilir. Ciddi bir seyir sırasında cilt kalınlaşması olursa, cerrahi olarak çıkarılabilir.

Rosacea (Kırmızı Yüz) Cilt Hastalığı Nedenleri yazımıza da bakınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ