Take a fresh look at your lifestyle.

Saçlar İçin Elma Sirkesi 11 Fayda

0 9

Mutfaklarda kullanılan elma sirkesinin saç bakımı ve sağlığında kullanımı sürekli artmakta ve faydaları bilinmektedir. Saçlarda elma sirkesi kullanımı eskiden beri bilinen doğal bakım yöntemlerinden biridir. Kullanımında kısa bir sürede saçların hızla uzamasına etki eden ve kepek, saç dökülmesi, saç yağlanması gibi sorunların önüne geçmek için kullanılır.

Elma sirkesini uzun yıllar salatada tüketildiğini veya çorbalar ve turşularda kullanıldığını duyduk. Artık son zamanlarda elma sirkesi birçok farklı yerlerde kullanılıyor. Mesela kilo problemi olanlarda beslenme uzmanlarınca sabahları elma sirkesi içilmesi tavsiye ediliyor.Bazı bayanlar ise temizleyici tonik olarak kullanıyor. Bütün sirkeler gibi anti bakteriyel içeriği olduğundan gargara yapanlarda vardır. Bizler de elma sirkesinin çok duyulmamış başka bir kullanımdan bahsedeceğiz. Yani sağlıklı bir şekilde kafa derisi ve sağlıklı olan, güçlü, parlak saçlar için elma sirkesi kullanmaktır.

Saçlarda Elma Sirkesi

Saçlarda Elma Sirkesi Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Elma sirkesi asitli bir yapıya sahiptir ve bunun bilincinde olarak kullanılmalıdır. Saçlarda elma sirkesi kullanımının fazla olması saç derisinde kurulukla beraber yıpranma sorunu oluşturabilir.

Sirke kullanımından sonra saçların asitle buluşmasından dolayı işlemden sonra saçları saç kremi, serumu gibi nemlendirici özellikleri olan ürünlerle yıpranmanın önüne geçilmesi gerekir. Sirke yapısı gereği koku bırakan bir üründür. Koku şikayeti olan kişiler elma sirkesini saçlarına uygularken istedikleri ve sevdikleri esansiyel yağlardan yararlanarak kullanabilirler ve böylece koku sorunu ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca elma sirkesini tamamen organik olmasına dikkat edelim.

Saçlarda Elma Sirkesi Kullanımının 11 Faydası

 • Saçlarda kullanılan elma sirkeli su karışımı, saçın pH dengesini düzenleyerek aşırı yağlanma sorununun önüne geçer.
 • Saç köklerinin hava almasını sağlayarak kötü kokuyu engeller.
 • Saç derisinin temizlenmesini sağlar.
 • Saçlarda kullanımı, saç köklerini derinlemesine temizler ve saç çok daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzar.
 • Saçlarda elma sirkesi kullanımı, yeni saç köklerinin çıkmasına ve saçların gürleşmesine yardımcı olur.
 • Saç derisinin temizlenmesini sağladığından dolayı saçlardan oluşan istenmeyen kepeklenme sorununu ortadan kaldırır.
 • Saç diplerinde kaşıntı sorunu olanlar, elma sirkesi ile çözüm bulabilir.
 • Sirkeli su asitli yapısı sayesinde saç derisinde olabilecek zararlı bakteri ve mantarları engeller ve var olanları kullanımdan kısa süre sonra ortadan kaldırır.
 • Saç şekillendiricilerin saçlarda yarattığı yıpranma ve zayıflama sorunu elma sirkesi sayesinde en aza indirgenir.
 • Elma sirkesi saçları güneşin UV ışınlarından korunmasını sağlar.
 • Elma sirkesi içeriğinde B ve C vitamini bulunan zengin içerikli bir üründür. Pul pul olan saç kökleri elma sirkesi ile beslenebilir. Elma sirkesinin saçta kullanımı her ne kadar faydalı olsa da kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekir ve oluşabilecek reaksiyonlar gözetilmelidir.

Elma Sirkesi Saçlarda Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesini saçlara uygulanması aslında oldukça kolaydır. Bunun için;

 • Direk sirkeyi uygulmak yeine birebir ölçü ile su ile karıştırıyoruz. Yani saçınıza göre 3 kaşık sirke 3 kaşık suyu karıştırmak gibi. Şayet cildiniz hassas ise su az daha fazla olabilir.
 • Önce saçlarınızı şampuan ile yıkayınız.
 • Temizlenmiş olan saçlarınıza hazırladığınız karışımı dökün ve ellerinizle masaj yaparak saç derinize iyice yediriniz.
 • Ondan sonra beş dakika kadar bekleyiniz.
 • En sun olarak saçlarınızı durulayınız.

Şyet elma sirkesinin kokusundan rahatsız oluyorsanız karışımınıza birkaç damla hindistancevizi ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız bu uygulamayı saçınızın yapısına göre haftada birkaç kez yapabilirsiniz. Uzman kişiler suyunuza ekleyeceğiniz elma sirkesinin 5 yemek kaşığından çok olmamasını öneriyorlar. Ayrıca Yağlı cilt bakımı nasıl olmalıdır? konusunda bilgi almak isterseniz linke tıklayınız.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.