Biz Biliyoz

Sahte Pirinç Nasıl Anlaşılır?

Sahte Pirinç Nasıl Anlaşılır?

Türk ve dünya mutfağının vazgeçilmez gıdalarından bir olan ve tüm dünyada sıklıkla tüketilen pirinç sahtecilerin göz bebeği oldu.

Gıda sahteciliğin de son noktalardan biride sahte pirinç. Peki pirincin sahte olduğunu nasıl anlarız. İşte sahte pirinci anlamanın püf noktaları.

Piyasaya hızlıca sürülmüş olan içeriğinde genelde plastik olan sahte pirinç nasıl anlaşılır.

Fiyatındaki uygunluk nedeni ile haklında ilgisini çeken sahte pirinç hakkında uzmanlar endişeli. 3 porsiyon tüketilen sahte pirincin bir küçük poşete denk geldiğini söyleyen uzmanlar sahte pirince karşı haklı uyarıyor. İçeriğinde çuvaldan plastiğe, naylon dan sentetik maddelere bir çok maddeden üretilen sahte pirinci anlamanın püf noktaları nelerdir?

Sahte pirinç nasıl anlaşılır?

Sahte Pirinç Ateş Testi:
Sahte pirinci anlamanın en kolay yollarından biri ateş testidir. Bir miktar pirinci kibrit veya çakmakla yakmayı deneyin. Eğer pirinç alev alıyorsa kesinlikle sahtedir.

 

Sahte Pirinç Su Testi:
Yine kolay bir yöntem su testidir. Bir miktar pirinci bir bardak su içerisine koyun plastik sudan hafif bir maddedir. Eğer pirinçler su üzerinde kalıyorsa büyük ihtimalle sahtedir. Eğer su dibine çöküyorsa pirinçleriniz gerçek pirinçtir.

 

Sahte Pirinç Havan Testi:
Demir bir havan içerisine koyduğunuz bir miktar pirinci tokmak yardımı ile dövün pirinçleriniz toz haline geliyorsa pirinçleriniz gerçektir. Eğer tam ezilmiyor parça parça oluyorsa, rengi değişiyorsa pirinçleriniz sahtedir.

 

Sahte Pirinç Küf Testi
Biraz zaman alan bir test olmasına sağlam ve güzel bir testtir. Normal bir şekilde pişirdiğiniz pirinçlerinizden bir miktarını hava geçirmez bir cam kavanoz içerisine koyun. Birkaç gün sonra kavanozu açın eğer pirinçleriniz küflenmişse gerçektir küflenmemişse sahte pirinç almışsınız demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ