Biz Biliyoz

Hangi Leke Nasıl Çıkar? Lekelere Kesin Çözüm.

Hangi Leke Nasıl Çıkar? Lekelere Kesin Çözüm.

Günlük hayatta en çok karşılaştığımız sorunlardan biride sanırım lekelerdir. Peki hangi leke nasıl çıkar biliyor musunuz? İşte cevabı.

Hayatımızın her anında karşılaştığımız en büyük sorunlar içerisinde lekeler bulunmaktadır. Evde işte yolda hemen hemen her yerde en ufak bir dikkatsizlik sonucunda oluşabilecek lekelerle nasıl başa çıkabileceğinizi biliyor musunuz? İşle sorunuzun cevabı. Leke Nasıl Çıkartılır?

 

Kahve ve Çay Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Çay ve kahve lekelerine karşı savaşmanın en kolay yolu sodadır. Soda sadece faydalı bir içecek olmadığı gibi içerisindeki bileşenler sayesinde aynı zamanda güzel bir temizlik ürünü olarak kullanıla biler.

Çay veya Kahve dökülen kıyafetiniz üzerine soda dökük biraz bekleyin sonra soda ile ıslattığınız bir bez yardımı ile temizleyin. Lekeli ürününüzü çamaşır makinesine atmadan önce lekeli yerin üzerine az miktarda bulaşık deterjanı döküp yayın ve yıkayın sonuç mükemmel.

 

Yağ Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Şu çay veya kahvelere şeker yerine kullandığımız yapay tatlandırıcılar var ya işte bu işin piri o yapay tatlandırıcılar. Uzmanlar tartışa dursun yapay tatlandırıcı faydalımı zararlımı diye. Bakın biz bir faydasını bulduk

Her hangi bir ürününüze yağ mı damladı. Hemen toz halinde olan yapay tatlandırıcı dökün ve lekeli bölgeye tatlandırıcıyı güzelce yedirin. Bir kaç dakika bekledikten sonra tatlandırıcıyı silkeleyin ve lekeli bölgenin üzerine bir kaç damla bulaşık deterjanı damlatarak parmağınızla yayın ve hemen çamaşır makinesine. Yıkama işlemi bittikten sonra yağdan eser kalmadığını göreceksiniz.

 

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Vücut sağlığımızdan sonra çikolata lekesi olmuş ürünlerimizin sağlığı içinde sütten faydalanacağız. Evet yanlış duymadınız severek içtiğimiz kemiklerimizi güçlendiren kalsiyum deposu süt. Çikolata lekesi olmuş ürünümüzün üzerine süt dökün hatta mümkünse fazlaca süt dökerek bir gece bekletin sonra yine bulaşık deterjanını lekeli bölgeye sürerek makine de yıkayın. Lekenin tamamen yok olduğunu göreceksiniz. Bazı kaynaklarda sütün mürekkep lekesini geçirdiğini de yazmaktadır. Biz bu görüşe katılmıyor aksine sütün mürekkep lekesini daha fazla yayacağını ve içinden çıkılmaz bir hale getireceğini düşünüyoruz. Mürekkep için özel önerimiz aşağıda.

 

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Leke nasıl giderilir sorusu içerisinde en çok aranan kelimedir sanırım. Mürekkep lekesi lekeler içerisinde en zor çıkanlarından biridir. Bizzat kullandığım bir yöntem ve kesinlikle çok etkilidir. Fakat dikkat edilmez ise sonucu çöp olabilir. Öncelikle bir hatırlatma yapmak isterim . Çıkartmak istediğiniz kalem lekesi üzerine her hangi bir işlem yapılmaması gerekir. Su değmemesi, ıslak mendil ile silinmemesi gibi. Çünkü mürekkep ipliğin içerisinde işlediği anda çıkartması oldukça meşakkatlidir.

Mürekkep lekesi çıkartmak için beyaz aseton kullanabilirsiniz. Sakın renkli kokululardan olmasın asetonun döküldüğü bölgede farklı lekeler yaratabilir. Bir gömlek ele alalım. Göğsüne kalem sürülmüş olsun. Kalem sürülen bölgeye bir parça pamuk değdirin ve kalem lekesinin arka tarafından bolca aseton dökün. Pamuğu kesinlikle bastırmayın. Mürekkep pamukta kalacak ve kalem lekesi gitmiş olacaktır.

 

Meyve Lekesi Nasıl Çıkarılır?
Limon bu işin ustasıdır. Çivi çiviyi söker mantığı burada devreye girmektedir. Meyve lekesinin üzerine birkaç damla taze limon suyu sıkarak bekledikten sonra üzerine tuz dökerek limon suyunun yok olmasını saylayın ve hemen ürününüzü makinede uygun program ile yıkayın. Dilerseniz limonu kesip lekeli bölgeye direk sürebilirsiniz.

 

Yağ Lekesi Çıkartmak İçin Tuz.
Bu yöntemi bilmeyen yoktur. Yağ lekesinin üzerine tuz dökerek bekleyin tuz belli bir süre sonra yağı emecektir. Sonra ürününüzün lekeli yerine bulaşık deterjanı sürüp doğru makinaya gönderin. Sorunun yok olduğunu göreceksiniz.

İnatçı ve geçmeyen lekeler için suya bolca tuz döküp karıştırın ve lekeli ürününüzü br kaç saat suda bekleyin. Sonra doğru çamaşır makinasına.

 

Şarap Lekesi Nasıl Çıkartılır?
Kırmızı şarap lekesini bilenler bilir çıkartılması oldukça zor lekeler içerisindedir. Yine çivi çiviyi söker mantığını kullanarak bu sorundan kurtulacağız. Kırmızı şarap lekesi olmuş ürününüzün üzerine beyaz şarap dökün bekleyin. Lekenin yok olduğuna şahit olacaksınız.

 

Her derde deva sirke
Hemen herkesin hem mutfağında bulunan hem besin hem de temizlik maddesi olan beyaz sirkeyi leke çıkartmakta kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığındaki suyun içerisine ¼ oranında sirke koyarak lekelerin üzerine dökerek yarım saat bekleyin sonra doğru makinaya.

Hassas Kumaştan Leke Çıkartma
En tehlikeli ürünler içerisindedir ipek gibi hassas kumaşlar. Leke olduğu anda imdadımıza mısır nişastası yetişir. Hassas kumaştaki lekeli ürününüzün üzerine mısır nişastası dökün yaklaşık yarım saat bekledikten sonra diş fırçası ile mısır nişastasını lekeli bölgeye yedirin. Ürününüzü makinaya atmadan önce lekenin üzerine bir iki damla bulaşık deterjanı sürün ve ürününüzü uygun programda yıkayın.

 

Karbonat ve Hindistan Cevizi Yağı
Leke çıkartmada etkili bir yöntem olsa da çok riskli bir yöntemdir. Yağ ile leke temizliyorsunuz yani ürününüzde yağ lekesi oluşabilir. Bu yüzden çok hassas ürünlerde kullanılmaması tavsiye edilir. Lekeli bölgeye bir ölçek
Hindistan cevizi yağı ile bir ölçek karbonatı karıştırın sürün bir kaç dakika bekleyin ve hemen silin. Sildikten sonra bir kaç damla bulaşık deterjanını leke üzerine parmağınızla yedirerek hemen yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ