Biz Biliyoz

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Telefonun Dinlendiği Nasıl Anlaşılır?

Telefonumun Dinlendiğini Nasıl Anlarım?

Teknolojinin her geçen gün hız kazanması, hemen her bireyde izlenme ve dinlenme korkusunu gündeme getirir.

Özellikle akıllı televizyon ekranından yapılabilen izlemeler, profesyonellik gerektirse de birçok insanın korkulu rüyası olmuştur.

Yine akıllı telefonlardan yapılan kaçak dinlemeler, sıkça yapılan telefon konuşmalarında tedirginlik yaşanmasına neden olur.

Oysa dinlenen telefonda, kendiliğinden oluşan bazı işaretler mevcuttur.

 

Bu işaretleri takip edip, bir takım önlemler alma imkânı bulunur.

Günümüzde birçok insan, kablosuz internet sayesinde umumi yerlerde telefondan bankacılık işlemleri yapmakta veya facebooktan ve mailden haberleşmektedir.

 

Oysa kalabalık yerlerden yapılan tüm bu işlemler, fotoğraf, mesaj veya hesap bilgileri gibi şahsi bilgilerin çalınmasına neden olabilir.

Bu sebeple kalabalık ortamlarda özel bilgilerin telefona girilmemesi önemlidir.

 

Telefonun Dinlendiğini Gösteren İşaretler

  • Her zaman kullandığınız telefon, konuşma esnasında bazen farklı sesler çıkartıyorsa telefonun dinlenme olasılığı vardır. Kendi sesinizin yaptığı eko veya hışırtılar, hatta yalnız olmadığınıza işaret ediyor olabilir.
  • Telefon şarjının çabuk bitmesi, telefonunuzun dinlenme olasılığını güçlendirecektir. Çünkü dinlenen telefonda bulunan mikrofon, etrafta bulunan başka sesleri de çeker. Bu durum ise normalden fazla enerji yakılmasına neden olur.
  • Çabuk ısınan telefonların dinlenme olasılığı daha fazladır. Telefon dinlemesini anlamak amacı ile telefonu elinizden bıraktıktan sonra, belli aralıklar ile telefona dokunup, ısınıp ısınmadığına bakmak gerekir.
  • Hiçbir belirti bırakmadan yapılan dinlemeleri anlamanın en basit yolu ise telefon faturasının her ay düzenli olarak incelenmesidir. Özellikle profesyonelce hazırlanan casus yazılımların, faturadan kolaylıkla görülebilmesi mümkündür.
  • Ayrıca telefon dinlemelerinde artış alması ve birçok insanın dinleniyorum şüphesine kapılması nedeni ile telefon dinlemelerini tespit eden yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde, kullandığınız telefonun dinlenip dinlenmediğini anlamak oldukça kolay olacaktır.

 

Telefonunun dinlendiğinden şüphe duyan bireylerin, telefonu ilk aldığı şekle dönüştürmesi gerekir.

Yani fabrika ayarlarına dönmek, telefona format atmak gerekir.

Fakat fotoğraf ve kayıtlı telefon numarası gibi tüm bilgilerin telefondan silinmesi, başınızın biraz ağrımasına neden olacaktır.

 

Yine de telefondaki bilgilerin güvenliği açısından, belli aralıklar ile fabrika ayarlarına dönülmesi önerilir. Bu sayede sıkça yapılan telefon dinlemelerinin önüne geçmek mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ