Biz Biliyoz

Uyurken Hangi Tarafa Yatılmalı

  • 17 Eylül 2018
  • 121 kez görüntülendi.
Uyurken Hangi Tarafa Yatılmalı

Uyurken hangi tarafa yattığınız sağlığınız açısından önemli bir unsurdur. Peki uyurken hangi tarafa yatmalıyız? biliyoz.com ekibi sizler için araştırdı.

Uyurken yattığınız tarafın sağlığınız açısından size avantaj veya dezavantajlar sağladığını biliyor muydunuz? İste uyurken hangi tarafa yatmamız gerektiğine dair tüm detaylar.

Uyurken hangi yöne yatmalıyız işte cevabı.

 

Yüz Üstü Yatmak:
Uyku esnasında yüz üstü yatmak yatış pozisyonları arasında en tehlikeli olanıdır. Yüz üstü uyumak omurgayı çevreleyen bağların ve bu bağlar etrafındaki kasların gerilerek kaslar üzerinde veya etrafında bulunan sinirlerin sıkışmasına sebep olur. Omurga kemiklerinin vücut ağırlığı ile ezilmesinden kaynaklı esneme, diskler üzerine yük bindirerek bel, boyun eğriliklerine aynı zamanda omurga etrafında zedelenmeye ve fıtığa davetiye çıkarır.

 

Sırt Üstü Yatmak:
Vücut ağırlığını dengeleyen yatış pozisyonlarından biridir. İç organların düz ve aynı hizada olmasını sağlayarak kemiklerin rahatlamasına yardımcıdır. Boyun ve sırt ağrılarını giderir. Fakat horlama ve uyku apnesi hastaları için sakıncalı bir yatış pozisyonudur. Ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bacakların altına bir yastık koyarak sırt üstü yatmak sırtın daha fazla rahatlamasına olanak sağlamaktadır. Sırt üstü yatarken uzun süreli yatışlar boyun ağrılarına sebep olabilmektedir. Yastık kullanılması tavsiye edilir.

 

Sol Tarafa Yatmak:
Lenf sistemi üzerinde etkilidir: Sol tarafa yatmak lenf bezleri ve lenf sıvısı ve lenf sisteminde oluşan atıkların temizlenmesine yardımcıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda beyinde oluşan atık maddelerin temizlenmesi sol tarafa yatan kişilerde, sağa yatan kişilere oranla daha hızlı yapıldığı tespit edilmiştir.

Sindirimi Rahatlatır:
Yer çekiminin yarattığı etkilerden ötürü sol tarafa yatmak sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sebep olmaktadır. Sol tarafa yatıldığı taktirde mide içerisinde bulunan besin maddelerinin kalın bağırsak üzerinden kolana geçişi daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda sindirim sistemi organlarının en rahat çalıştığı pozisyon şekli sol tarafa yatış şeklidir.

Kalbin Rahatlamasını Sağlar:
Kan dolaşımının en rahat sağlandığı yatış şekli sol tarafa yatıştır. Sol tarafa yatmak kalp üzerindeki baskıyı azalır. Özellikle hamile kadınların sol tarafa yatması gerektiği uzmanlar tarafından önerilir. Sadece hamileler için değil herkes ve kalp rahatsızlığı olan kişilerde sağlık açısından sol tarafa yatmak büyük önem arz etmektedir.

Hamile Kadınlar İçin Önemlidir:
Sadece kan dolaşımının rahatlaması ve kalbin üzerindeki baskıyı azaltmak için değil, hamile kadınların sol tarafa yatması bel ve omurilikteki baskının azalması ve fetüse, böreklere ve rahme giden kanın artması için önemlidir. Aynı zamanda sol tarafa yatıldığı taktirde rahmin karaciğere yapabileceği baskı azalır.

Sırt ve Bel Ağrıları İçin Önemlidir:
Sürekli sırt ve bel ağrısı çekenlerin sol tarafa yatması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Omurilikteki baskının azalması ve yükün dağılması için önemlidir.

Reflüyü Rahatlatır:
Midenin vücudun sol tarafında olmasından ötürü yer çekiminin de etkisi ile rahat bir şekilde olmasından ötürü reflüyü azalttığı tespit edilmiştir. Reflü belirtilerinin ortaya çıkması ile kısa süre sol tarafında yatak kişilerde bile var olan semptomların ortadan kaldığı klinik olarak belirlenmiştir. Bu sebeple sol tarafa yatmak reflü hastaları için önemlidir.

 

Sağ Tarafa Yatmak:
Hangi tarafa yatarsanız yatın tıkalı olan burun deliklerinden biri yatılan yöne göre kapanırken diğeri açılmaktadır. Sağ tarafa yatıldığı taktirde sağ burun deliği kapanarak sol burun deliği açılmaktadır. Sol burundan alınan nefes ise sağ beyin yarım küresini uyarır. Sağ beyin küresinin uyarılması sonucunda kalp hızı yavaşlar, tansiyon yükselmesi engellenir, bağırsak ve mide yani sindirim sistemi elemanlarının faaliyetlerini yavaşlar buda kalbimizin daha az yorulmasına ve daha kolay uykuya dalmamıza olanak sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ