Take a fresh look at your lifestyle.

Yeşil Çay Nedir? Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

1 2

Dünya üzerindeki en sağlıklı içecekler arasında olan beyin fonksiyonlarını geliştiren, yağ kaybı sağlayan kanser riskini düşüren yeşil çayın faydaları nelerdir? Yeşil çay nedir? Yeşil çayın kanıtlanmış faydaları.

Yazı başlığından da anlaşıldığı üzeri bu yazımızın geneli yeşil çayın faydaları ile ilgilidir. Fakat diğer bir çok makalede olduğu gibi yüzeysel faydaları ele almayacağız. Makalemin içerisinde yeşil çayın kanıtlanmış faydalarından bahsedeceğiz. Fakat önce kısaca yeşil çayı bir tanıyalım yeşil çay nedir?

Yeşil çay nedir?

yeşil çay nedir
yeşil çay nedir

Yeşil çay camellia sinensis bitkisinin kurutulmuş olan yaprak tomurcukları ve yapraklarından üretilmektedir. Bitkinin yaprakları buhar, güneş ve pişirme yöntemleri kullanılarak kurutulmaktadır. Yeşil çay dünya genelinde doğal yaşam içeceğimiz sudan sonra en fazla tüketilen içecektir. Aynı zamanda tüketilen çay oranının %22’si yeşil çaydır. Yeşil çay Çin ve Hintliler tarafından kullanılan doğal ilaçtır. Peki yeşil çayın faydaları nelerdir?

Yeşil çayın faydaları

yeşil çayın faydası
yeşil çayın faydası

Ülkemizde de bir çok kişi tarafından düzenli olarak kullanılan yeşil çayın bilinen bir çok faydası bulunmaktadır. Fakat biz bilinen faydalarından ziyade kanıtlanmış faydalarından sizlere bahsedeceğiz. İşte yeşil çayın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları.

İltihabı azaltır

yeşil çay iltihabı azaltır

Yeşil çay sağlık açısından biyoaktif bileşikler içerir. Yeşil çay sadece sıvıdan ibaret değildir. Yeşil çay yapraklarındaki bitki bileşiklerinin bir çoğu büyük miktarda önemli besinler içermektedir.

Yeşil çay iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi etkileri olan EGCG olarak adlandırılan kateşin içeren polifenoller bakımından zengindir. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

Özetle

Yeşil çayın faydaları arasında, EGCG adı verilen bir kateşin içeren polifenol antioksidanları ile zengindir. Bu antioksidanlar sağlık üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Hücre duvarlarını onarır. Kötü ve bozuk hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Beyin fonksiyonlarını geliştirir

yeşil çay beyni güçlendirir
yeşil çay beyni güçlendirir

Yeşil çayın faydaları saymakla bitmez. Beyin fonksiyonlarının gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Yeşil çay sizi uyanık tutmakta daha fazlasını yapar, aynı zamanda daha sağlıklı düşünmenize yardımcıdır. Kahve kadar olmasa da içeriğinde kafein bulunmaktadır.

Birçok insan yeşil çay içerken kahveye oranla daha istikrarlı bir enerjiye sahip olduklarını ve daha üretken olduklarını söylemektedir.

Özetle

Yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir ancak yarattığı etki kahveden daha kuvvetlidir. Beynin çalışmasını sağlar. Ayrıca beyin işlevini geliştirir.

Yeşil çay yağ yakar

yeşil çay zayıflatır mı
yeşil çay zayıflatır mı

Hızlı yağ yakma özelliğine sahip olan yeşil çay kilo vermek için çok faydalı olduğu bir teori değil kanıtlanmış gerçektir. Metabolizmayı hızlandıran besin maddeleri içerisinde yer alan yeşil çay vücudun yağ yakım hızını arttırır.

Erkekler üzerinde yapılmış olan bir çalışmada yeşil çay kullanan kişilerde enerji tüketiminin %4 arttığı görülmüştür.

Farklı bir çalışmada ise metabolizmanın çalışma hızının bazı kişilerde çok fazla arttırmadığı bazı kişilerde ise % 10 lara varan artış sağlandığı gözlemlenmiştir.

Özetle

Böylelikle yeşil çay zayıflatır mı sorusunun da tam olarak cevabını vermiş oluyoruz. Yeşil çay kullanan kişilerin bünyesine göre metabolizmanın çalışma hızı artmakta ve yağ yakma oranı hızlanmaktadır. Bu yüzden yeşil çay kilo vermeye yardımcıdır.

Kanser riskini azaltır

yeşil çay kanseri önler mi
yeşil çay kanseri önler mi

Yeşil çay güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve bu yüzden kanser riskini azaltma özelliğine sahiptir. Yapılan çalışmalar sonucunda yeşil çay içen kadınlarda meme kanseri gelişme riski % 20-30 oranında, erkeklerde prostat kanseri gelişme riskinin ise % 4 oranında düşük olduğu gözlemlenmiştir. Buna ilaveten yeşil çay içenlerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riski %42 oranında daha azdır. Sanırım yeşil çay kanseri önler mi diye düşünen bir çok kişi vardır.

Özetle

Yeşil çay içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanseri hücrelerin büyümesini engeller. Kansere karşı koruyucudur. Çeşitli kanser risklerini önemli ölçüde engeller.

Alzheimer ve Parkinson riskini düşürür

yeşil çay
yeşil çay

Yeşil çay beynin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcıdır. Beyni korur. Alzheimer insanlarda en sık görülen nörodejeneratif ve tam olarak sebebi bulamayan neden olan bir hastalıktır. Parkinson hastalığı ikinci olarak en sık görülen norodejeneratif ve beyinde üretilen nöronların ölümünü içeren bir hastalıktır.

Çok sayıda çalışma, yeşil çayda ki kateşinin, nöronların üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olduğunu ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azalttığını göstermektedir.

Özetle

Yeşil Çayda ki biyoaktif bileşiklerin beyinde çeşitli koruyucu etkileri olabilir. En sık görülen iki nörodejeneratif bozukluk olan Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabilir.

Diş sağlığı için yeşil çay

yeşil çay diş eti
yeşil çay diş eti

Bazı araştırmalar yeşil çayın bakterileri öldürdüğünü ve influenza virüsü gibi bazı virüsleri önliyebileceğini göstererek potansiyel olarak enfeksiyon riskini düşürdüğünü göstermektedir.

Streptococcus mutans ağızdaki birincil zararlı bakteridir. Plak oluşumuna neden olur, diş çürümelerine katkıda bulunur. Çalışmalar yeşil Çayda ki kateşinlerin Streptococcus virüsünün büyümesini engelleyebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda yeşil çay ağız kokusa tedavisi için bulunmaz bir nimettir.

Özetle

Yeşil çay içerisinde bulunan kateşinler ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcıdır. Bakteri ve plak oluşumunu engeller. Dişlerin çürüme riskini azaltır ve ağız kokusunu giderir.

Diyabet riskini azaltır

yeşilçay diyabet

Yeşil çayın faydaları içerisinde diyabet te bulunmaktadır. Son yıllarda salgın gibi artan tip 2 diyabet dünya çapında 400 milyon insanın hayatını olumsuz olarak etkilemektedir.

Bu hastalık, insülin direnci ya da insülin üretememesi bağlamında kan şekeri seviyesinin yükselmesini içerir. Çalışmalar yeşil çayın insülin duyarlılığını artırabildiğini ve kan şekeri seviyesini azaltabileceğini göstermektedir.

Japon bilim insanları tarafından yapılan bir çalışmada, yeşil çay içenlerin tip 2 diyabet geliştirme riskinin % 42 daha düşük olduğunu tesbit etmiştir. Toplam 286701 bireylerin yapılan çalışmanın sonucuna göre yeşil çay içenlerin diyabetik olma riskin% 18 daha düşüktür.

Özetle

Yeşil çay kan şekeri seviyesini dengede tutarak tip 2 diyabet riskini azaltmaktadır.

Kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir

yeşil çay kalp krizi
yeşil çay kalp krizi

Kalp hastalığı ve inme dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar dünyada ki en büyük ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Araştırmalar yeşil çayın bu hastalıklarının bazı temel risk faktörlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Özetle

Yeşil çayın toplam ve LDL kolesterol düşürdüğü ve LDL partiküllerini oksidasyondan koruduğu görülmüştür. Çalışmalar yeşil çay içenlerin kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Obezite riskini azaltır

yeşil çay obeziyeti önler
yeşil çay obeziyeti önler

Yeşil çayın kısa vadede metabolizma hızını arttırdığı göz önüne alındığında, kilo vermenize yardimci olabileceği bilinmektedir. Bir çok çalışma yeşil çayın vücut yağında, özelliklede karın ve basen bölgesindeki yağların azaltılmasında etkin rol oynadığını ortaya sermiştir.

240 erkek ve kadında 12 haftalık yapılan kontrollü bir çalışma sonucunda yeşil çay içen kişilerin vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağlarında azalma olduğu görülmüştür.

Özetle

Kilo vermeye ve vücut yağı üzerinde etkili olan yeşil çay obezite riskini de önlemektedir.

Sağlıklı yaşam süresini uzatır

yeşil çay antioksidan

Günün birinde hepimiz öleceğiz. Alacağımız nefes ne bir dakika eksik ne bir dakika fazla. Ama yaşadığımız süre içerisinde sağlığımızı korumak ta biraz bizlerin elindedir. Yeşil çayın faydaları insan sağlığının korunması açısından önemli rol oynamaktadır.

Daha sağlıklı bir yaşam için yeşil çayı ölçülü ve düzenli şekilde kullanmanız uzamanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Yapılmış olan çalışmalar yeşil çayın ömrü uzattığı yönündedir. Fakat biz bu sözün doğruluğunu kesinlikle iddia etmiyoruz. Bize göre yaşam süresini değil sağlıklı yaşam süresini uzatmaktadır. Biz yine de yapılmış olan çalışma sonucunu sizlerle paylaşıyoruz.

40530 yetişkin Japon üzerinde yapılan bir çalışmada, günce 5 fincandan fazla yeşil çay içenlerin

Tüm nedenlerden ölüm : kadınlarda % 31, erkeklerde % 12 daha düşük,

Kalp hastalığından ölüm : kadınlarda % 42, erkeklerde % 35 daha düşük,

İnmeden ölüm : kadınlarda % 42, erkeklerde % 35 daha düşük olduğu saptanmıştır.

Özetle

Çalışmalar, yeşil çay içenlerin, çay içenlerin göre daha uzun yasayabileceklerini göstermektedir.

1 Comment
  1. Recep Hilmi Tufan says

    Ülkemizde yeşil çay üretimi var mı acaba?

Leave A Reply

Your email address will not be published.