Biz Biliyoz

Kalorifer Böceğinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Kalorifer Böceğinden Kurtulmanın Doğal Yolları

Kalorifer böceği olarak bilinen bu canlılar aslında Alman hamam böceğidir. Genelde kahverengi ve tonları rengindedir. Bir ila iki cm boyutlarında bulan bu böcekler yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar.

Kalorifer Böceği Nedir?

Tek seferde 200′ e kadar yumurta bırakan kalorifer böcekleri yumurtadan 18 – 20 günde çıkar. Yani bir düşü kalorifer böceğinin evinize yumurta bırakması demek 20 gün sonra böcek istilasına uğramanız demektir. Bu sebeple ivedi olarak çözüm süreci başlatılmalıdır. Yaşama süreleri +3 -3 ortalama 1 yıldır.

Kalorifer böceği neden olur?

Kalorifer böcekleri genelde evimize alışveriş poşetleri, eve gelen farklı eşyalar, kalorifer boruları, elektrik priz ve boğat ları ve kanalizasyon boruları yardımı ile girer. Hemen hemen her şey ile beslenirler gıda maddeleri, kırıntılar, artık yiyecekler, böcek, karınca, sinek gibi canlıların ölüleri ve kendi dışkılarını bile yerler. İnsanlara karşı ısırma sokma gibi zararları yoktur ama dışkıları insan sağlığını olumsuz etkiler astım, mantar, dizanteri, hatta verem’ e kadar ciddi hastalıklara yol açabilir. Sıcak ve nemli ortamları seven kalorifer böcekleri genel olarak buzdolabı arkası gibi karanlık yerlerde yaşar ve yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar.

 

Kalorifer böceği nerede yaşar?

Mutfak ve banyo dolaplarının arka ve altları.
Kapıların ve pencerelerin aralarındaki çatlaklar.
Su borusu, su gideri gibi dışarı ile bir şekilde bağlantısı olan alanlar.
Ahşap yerlerin veya parkelerin altları
Çöp kuruları, çöp kovaları.
Elektrik tesisat alanları priz boğat, zil, açma kapama düğmelerinin içi ve araları.
Buzdolabı çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, kurutma makinesi ve fırın gibi alanların arkası

 

Kalorifer böceklerinden nasıl kurtulunur?

Hem kalorifer böcekleri hem de bir çok böcek türü aromatik kokulardan nefret eder buna fare de dahil. Bu sebeple doğal ve zararsız bir şekilde kalorifer böceklerinden nasıl kurtuluruz birlikte inceleyeceğiz. Kalorifer böceklerinden kurtulmanın en kolay yolu elbette ki kimyasal maddeler ile hazırlanmış ilaçlar ve zehirlerdir. Fakat bu ilaçlar böceklere olduğu gibi bizlere de zarar verebilir.

 

Kalorifer böceklerinden kurtulmanın doğal yolu.

Kalorifer böceklerinden kurtulmanın doğal ve kolay yolu bulundukları bölgelere defne veya nane yaprakları kuyun. Bu yaprakların verdiği koku böcekleri rahatsız edip kaçıracaktır. Eğer yaprak bulamıyorsanız aktarlardan alacağınız aromatik yağları kullanabilirsiniz. Nane yağı bu konuda gerçekten hem etkilidir hem de evinizde fresh bir koku sağlayacaktır.

 

Aromatik yağlar nasıl kullanılır.
Evi sildiğiniz suyun içerisine damlatarak kullanabilirsiniz su fazla olduğundan ötürü 20 – 30 damla kadar suya damlatabilirsiniz. Aromatik yağ ile karıştırdığınız su ile evdeki tüm alanları silebilirsiniz. Bunun için ne kadar kimyasal olsa da giysilerimiz için kullandığımız yumuşatıcıdan da faydalanabiliriz. Temizleme suyunun içerisine karıştıracağınız kokulu yumuşatıcılar böceklerinizi kaçıracaktır.

Böcekler genelde geceleri ortaya çıkar sprey hazırlayın. İçi açılabilen fıs fıs dediğimiz bitmiş sprey lerin içerisine su doldurun 20 damla kadar aromatik yağ damlatın bu yağ yine nane yağı olabilir ve belirlediğimiz alanlara sıkın . Damlanın derecesini kendinizin rahatsız olmayacağı şekilde ayarlayın . Yağ kalıcı olduğundan ötürü bu kokuyu sizde soluyacaksınız.

 

Soğan ve borik asit: En etkili yöntemlerden biridir. Orta boy soğanı doğrayın, yarım kap un ve biraz su, bir tutam şeker, 3 ila 4 yemek kaşığı borik asit tozunu karıştırın. Hepsini kapta karıştırıp evin içinde hamam böceklerinin dolaştığı yerlere bırakın. Borik asit tozunu aktarlarda bulabilirsiniz. Bu karışım biraz tehlikelidir çocuk ve evde beslediğiniz hayvanlarınızdan uzak tutun.

Karbonat ve şeker:  Bir miktar karbonat ve şekeri karıştırarak bu canlılardın gezdiği bölgelere serpin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ