Biz Biliyoz

Zeki İnsanların En Belirgin Özellikleri

  • 11 Ocak 2019
  • 100 kez görüntülendi.
Zeki İnsanların En Belirgin Özellikleri

Zeki insanların en belirgin özellikleri normal bir zekaya sahip insanlara göre biraz daha farklıdır. Zeki insanlar farklı davranış ve hayata bakış açıları ile diğer insanlardan ayrılırlar.

Zeki insanların özellikleri sebebiyle normal insanlara göre bir çok durumda endişeli davranabiliyor. Zihinlerin sürekli ve aşırı çalışıyor olmasından dolayı şuursuz davranış ve hareketler gösterebiliyorlar. Biliyoz.com sizler için araştırdı. Uzmanlar zeki insanların özelliklerini şu başlıklar altında topluyor.

Zeki İnsanların En Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Yüksek zekaya sahip kişiler fazlası ile uyumludurlar.

Bir çok bilim adamı zeka seviyesi yüksek kişilerin girmiş oldukları farklı ortamlara uyum sağladıklarından bahsediyor. Zeki insanların en belirgin özellikleri içerisinde, bilmeseler bile bulundukları ortama göre davranabildikleri gibi, bulundukları ortamı kendi istedikleri yönde değiştirebiliyor.

Zeki insanlar biliyormuş gibi yapmıyorlar.

Zeki insanların var olduğu durumun farkında olduklarından ötürü karşısındakiler tarafından farklı düşüncelere sahip olmamak için bilmedikleri bir konuda biliyormuş gibi davranmak yerine bilmiyorum demekten çekinmezler. Çünkü bilmezler bile hemen öğrenir kendilerini bir kere daha kanıtlarlar.

Zeki insanlar fazla meraklıdır.

Albert Einstein bir özel bir yeteneğim yok sadece fazla meraklıyım demiştir. Meraklı insanlar sürekli öğrenme ve araştırma içerisindedir. İlgili oldukları konularda çok fazlaca bilgi sahibidir. Merakları, merak ettikleri konuda doyuma ulaşana kadar geçmemektedir. Zeki doğulmaz zeki olunur sözünün tam olarak karşılığını verirler.

Açık Fikirlidirler.

zeki-insanlar

Zeki insanların en belirgin özellikleri arasında dışa dönüklük bulunmaktadır. Kendilerine yeni gelen fikir ve fırsatlara karşı açıktırlar. Verilen fikir ve görüşleri değerlendirmeye isteklidirler. Farklı çözümlere açık olan bu kişiler mükemmeliyetçidir ler.

Yalnızlığı severler.

Zeka seviyesi yüksek insanlar bireysel davranmayı severler. Yalnızlıktan hoşlanan bu insanlar bir çok insana oranla sosyalleşmekten ziyade çalışmak ve araştırma yapmayı seçerler. Samimi oldukları birkaç kişi dışından çok fazla iletişim kurmazlar.

Zeki insanlar komiklerdir.

Zeki insanların mizahi anlayışları da güçlüdür. Yapılan araştırmalara göre komik karikatür yazıları yazan kişilerin sözel zeka seviye testlerinde daha yüksek sonuçlar elde ettiği kanıtlanmıştır. Komedyenlerin ise zeka seviyesinin yüksekliğinden ötürü hazır cevap oldukları sözel zekalarının ne kadar ileri seviyede olduğunu göstermektedir.

Gözlem zekaları fazla gelişmiştir.

Bu insanların çoğu diğerlerine göre çevre ve dünya ile daha fazla uyum içerisindedir. Dışarıdan gelebilecek sorunlara karşı sürekli dikkat ve temkinli olduklarından ötürü çevresinde olup biteni çok iyi gözlemlerler. Hiçbir zaman rahat olmaz sürekli diken üstündedirler. Yüksek ve garip seslere karşı tepkilidirler. Çevreyi sürekli dinler ve gözlemlerler.

Geçmiş deneyimleri onlar için önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Süreci.

Zeki insanlar gelecekte yaşayabilecekleri sorunlara karşı geçmiş deneyimlerinden ders çıkartarak hareket ederler. Olası tüm sonuçları kafalarında analiz ederek tüm senaryolara karşı hazırlıklı olurlar.

Kendi kişiliklerinin ve davranışlarının farkındadırlar.

Zeki insanlar neyin ne olduğunu çok iyi bilirler. Toplum içerisinde sürekli temkinli davranırlar. Sürekli diğer insanların davranışlarını analiz ederek onların yaptıkları hataları sentezler ve kendilerine pay çıkartırlar.

Empati yapmayı severler.

Kendilerini başkalarının yerine koyarak olaylara yaklaşırlar. Zeki insanlar sadece kendi problemleri ile değil başkalarının problemleri ile de sürekli ilgili bir haldedir.

Dinlenmeden çalışan bir zekaya sahiptirler.

Her durumu aşırı analiz etmekten zihinleri sürekli çalışır. O şu bu öyle böyle demekle uğraşan bi zihinleri vardır. Buda uykusuzluk, yorgunluk ve aşısı strese sebep olmaktadır. Dış seslerden rahatsız olurlar.

Kelimelere dikkat ederler.

Zeki insanlar bir olayın nasıl anlatıldığından çok ne anlatıldığı ile ilgilenirler bu sebeple anlatılan kelimelere de çok fazla takılırlar. Unutmazlar, sözleri ceplerindedir. Basit iltifatlar bile kelimelere yoğunlaştıklarından ötürü onlara alaycı gelebilir.

Mantık zeki insanların göbek adıdır.

Her şeyi iyi analiz eden bu kişiler duygu ve mantıkları arasında asla çelişkiye düşmezler yaşanmışlıklardan ders çıkarttıklarından ötürü her şeyi enine boyuna tartarlar. Mantıkları her zaman duygularından önce gelmektedir.

Zeki insanların özellikleri nasıl belli olur sorusunun cevabını da bu şekilde vermiş olduk. Zeki insan ne demek diye düşünmeye çok fazla gerek olduğunu düşünmüyoruz. Zaten yaşam tarzları. Hayata bakış açıları ile zeki insanlar kendini her ortamda gösterebilmektedir. Zeki insanlar az da olsa umursamaz davranabilirler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ