Biz Biliyoz

Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Zeki İnsanların Özellikleri Nelerdir?

Floride Gluf Coast Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre tembel insanlar daha zeki.

Araştırma bana Bill Gates’in ”Ben her zaman tembel insanları işe alırım çünkü onlar sorunları en kestirme yoldan çabucak çözerler” sözünü hatırlattı.

Ve yine öğretmenlerimizin klasik laflarından biridir , ”Zeki ama çalışmıyor.”

Yapılan deneylerde yüksek IQ seviyesindeki deneklerin kısa süre içerisinde çok fazla işe odaklanamadığı ve işler arasında geçiş yapmakta zorlandıkları görüldü.

 

Zeki İnsanların Diğer İnsanlardan Ayrılan Farkları

Düşük IQ denekler ise işler arasındaki geçişleri daha kolay yaptığı ve daha fazla hareketli oldukları gözlendi.

 

Zeki İnsanlar İşlerini Oyunlaştırırlar.

Zeki insanlar yaptıkları işi oyun gibi görme ve işi oyunlaştırmaya meyillidir. Yaptıkları işlerde ciddiyetlerini kaybetmezler fakat yaptığı işi sevmek için eğlenceli hale getirir.

 

Zeki İnsanlar ve Fantastik Hayaller

Zeki insanlar fantastik hayaller kurarlar, hayal kurmaktan zevk alırlar. Fakat bu onların gerçek dünya ile bağlarını kopardığı anlamına gelmiyor.

 

Zeki İnsanlar ve İnatçılık

Zeki insanlar son derece inatçıdır.Bilimsel icatlarda genellikle sonuca oluşana kadar binlerce kez deneme yapılır. Zeki insanlar pes etmeden sıkılmadan kafaya taktığı bir konuda sonuna kadar mücadele eder.

 

Zeki İnsanların Liderlik Ruhu

Zeki insanlar liderlik ruhuna sahiptir. Genellikle her konuda bilgileri olduğu için her türlü insana hitap edebilirler. Babacan tavırları yardım severliği ve pratik çözümleri sayesinde lider olmaları onlar için çok kolaydır.

Zeki İnsanlarda  Duygusallık

Duyguda aslında bir zeka türü sayılabilir. Empati kurmak insanları yada diğer canlıları daha iyi anlayabilmek ve onların acılarını paylaşabilmek her beynin yapabildiği bir şey değildir.

Zeki İnsanlar ve Asosyallik

Duygusaldırlar duygusal olması da bunu bazen ifade etmekte güçlük yaşarlar. Hem duygusal hem liderlik ruhu dedik ama birde işin bu yönü var. Kendilerini ifade etmekte güçlük çekebilirler, akıcı konuşamazlar yada sosyal ilişkilerde problemler yaşayabilirler. Zekası ile ünlü fizikçi Albert Einstein’ın 6 yaşına kadar konuşamadığı ve insanlarla iletişiminin bozuk olduğu bilinen bir gerçektir. Şunu da söylemekte fayda var başlı başına insanlarla iyi iletişim kurmakta bir zeka  göstergesidir fakat bu zeka dediğimiz şey tek yönlü değildir ve çeşitli kolları vardır sayısal zeka, sözel zeka, sosyal zeka ,duygusal zeka gibi..   Genel olarak zeki insanlarda iletişim sorunları ve asosyallik göze çarpıyor fakat bu aynı zamanda onların farklı zeka türlerinde o kadar da zeki olmadıklarını gösterebilir. Yada bu adamlar bilerek yüksek zekaya sahip oldukları için diğer insanlarla anlaşamıyor buda bir teoridir.

 

Zeki İnsanlar ve Nezaket

Zeki insanlar, insanlara değer verir. Hangi zeki insanı araştırırsanız araştırın onların mütevazi ve kibar olduklarını göreceksiniz.

 

Zeki İnsanlar ve Uyku Sorunları

Zeki insanların az uyduğu, uyku düzenlerinin olmadığı  yada çeşitli uyku sorunlarının olduğu gibi çalışmalarda bulunmaktadır. Özellikle zeki insanlar geceleri çok sever, gece onlar için ilham zamanıdır.

 

Zeki İnsanlar ve Mutsuzluk

Zeki insanlar mutsuzdur. Çünkü kafaları sürekli düşüncelidir ve malum insan yapısı hem düşünüp hem de aynı zamanda mutlu olması imkansızdır.

 

Zeki İnsanlar ve Delilik

Zaman zaman toplumda tuhaf görülebilir ve hatta deli oldukları bile söylenebilir. Zeki insanlar delilik ve dahilik arasındaki çizgide gidip gelirler.

 

Zeki İnsanlar ve Bakış açısı

Zeki insanların sorunlara bakış açısı farklıdır.

 

Zeki İnsanlarda Güçlü Hafıza

Bir film repliği yada bir söylenmiş bir söz, bir kere duyduktan sonra aradan uzun bir süre geçse bile ayrıntıları ile hatırlayabilirler. Her türlü ilginç ayrıntı akıllarında kalır.

 

Zeki İnsanların Yazıları Çirkindir

Evet bir ilginç ayrıntı daha. Zeki insanlar hızlı düşündükleri için hızlı yazarlar hızlı yazdıkları içinde yazıları pek güzel olmaz. Ayrıca yazının güzelliği eğer bir hattat ustası değilseniz o kadarda önemli değil önemli olan okunabilmesi ve işe yaramasıdır. Buda sanki zeki insanların daha çözüm odaklı daha pratik olduğunu gösteriyor, ne dersiniz?

 

İnsan Beyni Hakkında İlginç Bilgiler

Daha tam olarak sırları tamamen çözülemedi. Bilim dünyası beyin ile ilgili her soruya henüz cevap getirebilmiş değil. Fakat şuana kadar bazı ilginç gerçekleri biliyoruz ve bunları sizin için derledik.

 

1.Yetişkin olmak için getirilen yaş sınırı 18 olmasına rağmen bilim adamları beyinin 25 yaşında olgunluğa eriştiğini söylüyor.

2.İnsanların beyinin %4’ünü yada %5’ini kullandığına yönelik ortalıkta dolaşan bilgi gerçek değil. Bilim adamları insanın beyninin tamamını kullandığını kullanılmayan herhangi bir alanın olmadığı söylüyor.

3.Bir insan beyninde ortalama 90.000.000.000 nöron bulunmaktadır.

(Nöron, sinir sisteminin yapı taşı olan sinir hücresine verilen isimdir)

4.Beyinin sol kısmında sağ tarafına göre daha fazla nöron vardır.

5.Kadınların beyninde daha fazla gri madde (boz madde) bulunuyor.

6.Beyindeki gri madde insanlardaki dil becerisi ile ilişkilendiriliyor.

7.İnsan beyni ilk insanlara göre günümüzde küçülmüştür. fakat küçülmesine rağmen kapasitesi artmıştır.

8.Bir insan beyindeki aksonlar dünyanın etrafını 4 kere sarabilir.

9.İnsan beyninin yarısı olmadan da yaşabilir. (Şizofreni gibi bazı ağır akıl hastalıklarında hastalıklı kısım alınabiliyor)

10.Erkeklerin beyninde daha fazla ak madde vardır.

11.İnsan beyninin yarısı yağdan oluşmaktadır.

12.Ünlü bilim adamı Albert Einstein’ın beyninde astrosit adı verilen bir maddenin anormal bir şekilde fazla olduğu tespit edilmiştir.

13.Ünlü Kübalı dünya satranç şampiyonu ”Jose Capablanca’nın”  ölüm sonrası yapılan otopsisinde beynin kıvrımlarının normal insanlardan çok daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

14.Beyinde acı hissi yoktur, beyin ameliyatları sırasında hastalar acı çekmedikleri için uyutulmazlar. (Ünlü keman virtüözü Roger Frisch, beyin ameliyatı sırasında keman çalmıştır)

15.Çekingen insanların beynindeki amigdala bölgesi diğer insanlardan daha büyüktür.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ