Biz Biliyoz

Bermuda Şeytan Üçgeni

 • 26 Eylül 2018
 • 115 kez görüntülendi.
Bermuda Şeytan Üçgeni

Yüzlerce gemi ve uçak enkazının okyanusun derinliklerine gömülerek binlerce insanın hayatını kaybettiği Bermuda Şeytan Üçgeninin sırrı çözüldü. Peki nedir bermuda şeytan üçgeninin sırrı. Neden gemiler batıyor, neden uçaklar düşüyor. biliyoz.com sizler için araştırdı. İşte bermuda şeytan üçgeninin sırrı.

Bir yer düşünün yüzlerce gemi ve uçak enkazının bulunduğu binlerce insanın okyanus dibinde can verdiği bir yer. Doğru tahmin ettiniz Bermuda Şeytan Üçgeni.

 

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir?

Atlantik okyanusunun 500 bin mil karelik alanını kaplayan Amerika’ nın güney doğu sahillerinde yer alan. Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içerisinde kalan üçgen şeklinde bir alandır. Geçmişte bu üçgen alan içerisinde bir çok gemi ve uçağın kaybolduğu bilinmekle birlikte hala enkazları okyanus içerisinde bulunan binlerce kişinin hayatını kaybettiği bir alandır.

Peki bermuda şeytan üçgeninin sırrı nedir? Bu işte şeytanın parmağı var mı? Geçmişten günümüze kadar bermuda şeytan üçgeni olarak adlandırılan bölge için insanlar doğa üstü güçlerden bahsederken bilim adamları ise bölgenin manyetik bir alan olduğunu savundu. Defalarca yapılan ölçümler her ne kadar normalin dışında bir manyetik veri göstermese de iddialar hiç değişmedi.

 

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı Doğal Gazlar

Sonunda anlaşıldı. Ne şeytan, ne doğa üstü güçler ne de manyetik alandı bunca felakete yol açan. Son olarak ortaya atılan teori ise denizin dibindeki doğal gaz kaynağında bulunan gazların yaşanan felaketlere yol açtığı yönünde. Üçgenin var olduğu bölgede Gulf Stream adı verilen bir sıcak su akıntısı geçmektedir. Suyun tabanında bulunan hidrat parçacıkları ( tebeşir gazlar ) sıcak su akıntısı ile birleştiklerinde erimeye başlayarak açığa çıkan gaz sudan daha hafif olduğu için yükselmeye başlar. Bu sayede binlerce metre küp doğal gaz suya karışarak suyun yoğunluğunu azaltır. Bu olay esnasında bölgeden geçen bir gemi var ise suyun yoğunluğunun azaldığından dolayı kaldırma kuvveti gemiyi taşıyamaz hale gelir ve gemi batar.

Uçakların düşme sebebi de aynı etkiye bağlıdır sudan yükselerek havaya karışan gazlar var olduğu bölgedeki oksijen oranını düşürür. Olayın gerçekleştiği anda bu bölgeden gecen uçakların motorları durarak irtifa kaybetmeye başlar. Çünkü motorlardaki benzinin yanabilmesi için oksijene ihtiyaç vardır. Havada bulunan oksijen oranı motorların çalışması için yetersiz hale gelmiştir. İşte yıllardır herkesin kafasını karıştıran hikayelere filmlere konu olan bermuda şeytan üçgeninin sırrı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ece dedi ki:

  Öyle bir şey yokmuş öğretmen dedi hikkayeymiş

  1. Netdesin dedi ki:

   Ece hanım Bermuda şeytan üçgeni var olan bir olgudur. Fakat her dönem inceleyen uzmanlar tarafından sebep açısından farklı teoriler ortaya atılır. Sonucu ger dönemde uçmanlara göre kesindir. Yani bermuda şeytan üçgeni var ama oluşumu konusunda bizde uzmanların yalancısıyız.

   İlginize teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ