Biz Biliyoz

Zümrüdü Anka Kuşu Hakkında

 • 27 Şubat 2019
 • 158 kez görüntülendi.
Zümrüdü Anka Kuşu Hakkında

Hayatımız boyunca bir çok kere karşımıza çıkan Zümrüdü anka kuşu gerçek mi? Anka kuşu hakkında bilgi edinebileceğiniz zümrüdü anka kuşu hikayesi özeti bu yazımızda sizlerle.

Pers mitolojisinde ortaya çıkmış olan Zümrüdü Anka Kuşu birçok hikaye ve efsaneye hayat vermektedir. Ülkemizde Anka Kuşu, Zümrüdü Anka veya Tuğrul Kuşu olarak anılan Zümrüdü Anka bir çok millette farklı isimlerle ortaya çıkmaktadır. Simurg, Sênmurw, Sîna-Mrû gibi isimlere sahip olan Zümrüdü Anka yabancı kaynaklarda Phoneix adı ile anılmaktadır. Peki bu kadar çok anılan bir çok mitolojide ismi geçen hemen her milletin üzerine hikayeler yazdığı Zümrüdü Anka Kuşu gerçek mi?

Zümrüdü Anka Kuşu Gerçek Mi?

Zümrüdü Anka Kuşu’nun Kaf dağında yaşadığı söylenmektedir. Efsanaye göre 500 sene yaşadığı iddia edilen Anka Kuşu farklı kültürlerde farklı şekillerde bahsedilip şekillenmiştir. Kimi yerde dev kanatları olan bir köpek başlı aslan pençeli bir yaratıktır.

Farklı uygarlıklarda ise alevleri olan bir kuştur. 1700 yıl yaşadığı belirtilmiştir. Bazı efsanelere göre çok yaşlı bir kuştur üç sefer dünyanın yıkılışına şahit olmuştur. Bu kadar çok yaşadığı için her şeyi dildiği iddia edilir.

Farklı bir kaynak ise bilgi ağacından bahseder ve bu ağaçta yaşadığını söyler. Bu ağacın yapraklarında bulunan tohumları ağaca iniş kalkışında düşürdüğü tohumların tekrar köklendiği ve bu ağaç sayesinde insanları tedavi ettiği belirtilmiştir. Kimilerine göre tek renktir, kimi yere göre tüm renkleri içerisinde barındırmaktadır. Ölümünü ise kaynaklar yaşadığı ağaca bir yuva hazırladığından o yuvanın etrafını bir sıvı ile sıvayarak kendini içine hapsederek güneş ışınları sayesinde yanan yuva içerisinde yanarak can verdiğinden ve küllerinden tekrar canlandığından bahseder.

Zümrüdü Anka Kuşu Hikayesi Özeti

Kuşların hükümdarı olan Anka Kuşu, bilgi ağacının dallarında yaşayarak ve her şeyi bilirmiş. Bir gün dünyadaki bütün kuşlar bir araya gelerek kendilerini yönetmesi için aralarından bir padişah seçmeye karar vermişler. Bazı kuşlar Anka adında bir padişah olduğunu her şeyi bildiğini ve bilge bir kuş olduğunu söylemişler. Anka kuşu’ nun ( phoneix, Simurg ) yuvası kaf dağının tepesindeymiş. Bütün kuşlar toplanıp Anka’ nın yanına gitmeye karar vermiş fakat yedi dipsiz vadiyi aşmaları gerekiyormuş. Bazı kuşlar bahaneler üretip vaz geçmeye çalışsalar da hepsi yola çıkmış. Yedi vadiyi aşana kadar bazı kuşlar yolundan geri dönmüş bazıları dipsiz vadilerde kalmış bazıları ise can vermiş.

Anka Kuşu Hakkında Bilgi (7 vadi)

 1. Nefis Vadisi
  Nefis vadisi kuşların nefsini sınamış. Burası cennet güzelliğinde olan sefa ve zenginliğin bulunduğu bir vadiymiş. Çalışmadan her şeye sahip olunan bu yerde nefsine yenik düşen kuşlar kalmaya karar vermiş.
 2. Aşk Vadisi
  Bu vadide ise her yer sislerle kaplıymış. Buraya girdiklerinde her gördükleri taş, ağaç ve benzer nesneleri bir başka kuş sanmışlar. Bir çoğunun gözü kör olmuş bir bölümü ise çarptıkları nesneler sayesinde yoluna devam edememiş
 3. Cehalet Vadisi
  Burada ise birçok ilginç nesne karşılaşan kuşlar karşılaştıkları nesneyi düşünmekten amaçlarından dışarı çıkmışlar.
 4. İnançsızlık Vadisi
  Bu vadi tüm anlamların yitirildiği bir vadiymiş. Yaralanıp düşen kuşları gören diğer kuşlar aynı şeyleri yaşayacaklarını söylemişler. Bu sebeple inançlarını kaybeden kuşlar yolundan geri dönmüş.
 5. Yalnızlık Vadisi
  Bu vadiye gelen kuşlarda bir korku olmuşmuş. Çevrelerindeki diğer kuşları görmez yalnız kaldıklarını düşünür olmuşlar. Korku içerisinde bazıları büyük hayvanlara yem olmuş.
 6. Dedikodu Vadisi
  Adı üstünde dedikodu vadisi kuşların biri kuyuya bir taş atmış Anka’ nın tüylerinin yandığını söylemiş laf dolandıkça şekil değiştirmiş. Diğeri tüylerinin olmadığını bir başkası ise tüyleri olmadığı için gizlendiğini söylemiş. Bir başkası ise duruma dayanamayıp kendini öldürdüğünden bahsetmiş yine kuşların bir bölümü yolundan geri dönmüş.
 7. Benlik Vadisi
  Kuşlar bu vadiye gelince, her birinin içinde değişik bir his uyanmış. Kiminin kendini beğenmezken, kimi her şeyi bildiğini iddia etmiş. Bazıları gittikleri yolun yanlış olduğunu söylemiş ve kargaşa çıkarmış. Her kafadan bir ses çıkmış. Her biri en öne geçip liderlik yapmak istemiş.

Binlerce kuşun çıktığı yolda sona 30 kuş ulaşmış. Kaf dağına ulaşan 30 kuş Anka’ nın yuvasını arayıp bulmuş. Ve hepsi birer Anka olduğunu öğrenmiş. Farklı bir kaynak ise sonunu şu şekilde bağlar Anka yani Simurg otuz kuş anlamına gelmektedir. Vadileri gecen 30 kuşun hepsi Simurg tur.

Peki ya sizce Zümrüdü Anka Kuşu Gerçek Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Erdi Öztürk dedi ki:

  Bilmek isteyenler için uzatmadan sıkmadan kısaca anlatılmış güzel

BİR YORUM YAZ