Biz Biliyoz

Anevrizma Hastalığı ve Sağlıklı Birkaç Bilgi

Anevrizma Hastalığı ve Sağlıklı Birkaç Bilgi

Kişilerin yaşayabileceği birçok hayati risk taşıyan ve acil müdahale gerektirebilecek hastalıklar bulunur. Anevrizma da bu hastalıklardan birisidir ve bireylerin ciddi manada dikkat etmesi gereken bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar. Anevrizma hastalığı nedir? Diyecek olursak, atardamar duvarında meydana gelen, bir baloncuk şeklinde oluşan şişme ya da kabaca genişlemelerdir.

Atardamarın normal yüzeyel yapısındaki bozulmalar bu hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. Meydana gelen bu tarz patolojik değişiklikler bireylerde önemli olumsuz etkiler bırakabilir. Bu hastalık adına alınması gereken kimi tedbirler ya da uygulanması gereken tedavi yöntemleri mevcuttur.

Anevrizma, kişilerde belirli organ ya da alanlarda meydana gelmemekte. Damarlar vücudumuzun her alanında bulunduğundan farklı vücut bölgelerinde anevrizma ile karşılaşılabilmektedir. Oluştukları takdirde kimi zaman belirtileri anlayabilirsiniz kimi zaman ise hastalık direkt olarak kendini belli etmeyebilir. Ancak gerekli kontroller neticesinde önlemler almanız mümkün olabilmekte.

Anevrizmanın ortaya çıkarabileceği istenmeyen durumlar oldukça fazladır. İstenmeyen bu durumlar özellikle kalp ve beyni besleyen damarlarda meydana gelir. ALLAH korusun, bu damarlarda yırtılma söz konusu olursa iç kanamalara ve buradan dokuların zarar görmesine, ölüme dahi sebep olabilmektedir. Kişilerin hekim tavsiyeleri doğrultusunda bu durumlardan korunmaları mümkün olabilir.

Anevrizma Hastalığı Belirtileri

Her hastalıkta olduğu gibi anevrizma hastalığı adına da bireylerin kendinde gözlemleyebileceği kimi belirtiler bulunmaktadır. Şayet, kişiler bu belirtileri fark ederse direkt olarak bir doktora başvurabilir ve gerekli takibi yaptırabilirler. Bakıldığında:

 • Ağrı,
 • Kanama,
 • Soğuk ve nemli cilt,
 • Baş dönmesi,
 • Mide bulantısı- kusma,
 • Hızlı kalp atışı,
 • Düşük tansiyon,
 • Cilt yüzeyine yakın ağrılı şişlik,

anevrizma hastalığının belirtileri arasında yer alır.

Bu belirtilerden belirli bir zaman içerisinde şikayetçi iseniz en yakın hastaneye başvuruda bulunmanız gerekir.

 

Hastalığın Beyin Kanaması İle İlişkisi

Anevrizma hastalığı, çeşitli damarları ilgilendiren bir durum olarak karşımıza çıkar. Beyin ve kalp damarları, en sık rastlanılan anevrizma çeşitleri arasında yer alır. Beyinde meydana gelen anevrizmanın yırtılması, beyin kanamasına yol açarak hayatı ciddi risklere sokabilecek sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Beyin kanaması ile kişiler ciddi nörolojik durumlarla karşı karşıya kalır. Hastalar, oldukça ciddi baş ağrısı şikayetinde bulunurlar, bununla birlikte bulantılar da görülebilir. Zaten yukarıda bahsetmiştik bu belirtilerden. Komplikasyon olarak tarif edilen yırtılma, acil müdahale gerektirir. Yoksa hastayı kaybetme riski oldukça yüksektir.

 

Hangi Sebepten Anevrizma Hastalığı Oluşur?

Kişilerin belirli hastalıklara yakalanmasının ardında her hasta için ayrı bir hikâye yatabilir. Kimi hastalıklar kişilerin davranışlarından kaynaklanır kimilerinde ise geçmişten gelen kalıtımsal aktarım söz konusudur. Anevrizma başlangıcı için bu her iki durumun da etkisi bulunabilir. Kişilerde bu hastalıkların oluşma sebepleri incelendiğinde:

 • Arteryal Septal Defekt (Doğuştan kalp deliği)
 • Yüksek Tansiyon,
 • Ailede önceden görülen kalp hastalığı/krizi
 • Aort hastalığı/ yaralanması
 • Damar sertliği,
 • Kötü beslenme,
 • Obezite ve sigara kullanımı,

anevrizma hastalığı oluşumuna sebep olabilecek nedenler arasında yer alır.

Kimi maddelerde görüldüğü üzere kişilerin yaşam şekillerinden kaynaklı bu hastalığın oluşması mümkün olabilir.

Bu yazının ardından isterseniz “Hipertansiyon” ile ilgili içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

 

Anevrizma Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Her hastalığın tedavi şekli belirli noktalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Gelen hastanın sağlık durumu, yaşı, anevrizmaya bağlı damarlarındaki tahribat durumu belirlenecek tedavinin değişikliğinde öncül olmaktadır. Tedavi yöntemi hastaya göre belirlenir. Anevrizma hastalığı tedavisi için ilaçlar ve cerrahi müdahale, tercih edilen tedaviler arasında yer alır.

Görüntülemeler sayesinde bireyin atardamarında meydana gelen genişlemeler belirli aralıklarla kontrol edilir. Bir gelişme ya da ilerleme olup olmadığına bakılarak bu durum kontrol altında tutulur. Genellikle ilerlememiş ve tehlike teşkil etmeyen durumlar için düzenli kontrol tercih edilir.

İlaç tedavisi, yüksek tansiyon neticesinde bu hastalıkla karşılaşma ihtimali yüksek olan bireyler adına tercih edilebilir. Cerrahi olarak ufak müdahaleler ile damarın iyileştirilmesi sağlanmaya ve yırtılması önlenmeye çalışılırken, açık anevrizma ameliyatı ile yırtılan damara acil müdahalede bulunulabilir.

 

Anevrizma Hastalığından Korunma Yöntemleri

Erken müdahale birçok durumdan kişileri koruyabilmektedir. Anevrizma da erken müdahalenin büyük önem taşıdığı rahatsızlıklar arasında yer alır. Kişilerin izleyebileceği korunma yöntemleri ile bu hastalığın zedeleyici etkilerinden uzak durmak mümkün olabilir. Bireysel olarak alınabilecek önlemler arasında:

 • Ailede, daha önce bulunan anevrizma hastalığı teşhisi varsa doktor kontrolü,
 • Sigarayı bırakmak,
 • Düzenli ve sağlıklı beslenmek,
 • Spor yapmak, fiziksel aktivite içerisinde bulunmak,
 • Tansiyon, damar sertleşmesi gibi rahatsızlıkları bulunan bireylerin, ilaçları varsa bunların düzenli kullanımı,
 • Belirli zamanlarda, düzenli olarak takip için kontrol yaptırmak,

yer alır.

Bu sayede anevrizmaya yakalanma olasılığınızı düşürebilir daha sağlıklı bir yaşantıya sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir gün dileği ile…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ