Biz Biliyoz

Anne Sütünün Faydaları, Anne Sütünün Yararları

Anne Sütünün Faydaları, Anne Sütünün Yararları

Anne sütünün bebek için faydalarının saymakla bitmeyeceğinden eminiz. Fakat sizler için kısaca anne sütünün bebek için ne gibi yararları olduğunu araştırdık. İşte 20 maddede anne sütünün faydaları, anne sütünün bebeğe yararları.

Bebeğinizin hayatının ilk 1000 günü, hamileliğinizin ilk gününden 2 yaşına kadar geçen süre, bebek için kritik bir büyüme ve gelişme dönemini temsil eder. Bu dönemde bebeğin sağlıklı bir şekilde beslenmesi tüm hayatını sağlık içinde yaşamasını destekleyecek en önemli unsurdur. Bebekler için en yararlı en faydalı beslenme şekli, anne sütüdür.

Anne sütü sağlık, büyüme, bağışıklık ve gelişme için çeşitli avantajlar sunar. Dünya Sağlık Örgütü, hem siz hem de bebeğiniz için uzun süreli emzirmenin faydaları nedeniyle, yalnızca en az altı ay boyunca (hatta iki yıl ve daha uzun süre) emzirmeyi önerir.

 

Bebeğinizin hayatının bu ilk 1000 gününde alabileceğiniz en önemli kararlardan biri bebeğinizi emzirmeyi seçmektir. Bebeği emzirmek sadece sağlık ve bağışıklık sistemi ile ilgili değil aynı zamanda bebek ile anne arasındaki büyülü elektriğin oluşmasında destekçidir.

Anne sütü içerisinde ne var?

Anne sütünün faydalarını, anne sütünün bebeğe sağladığı yararları incelerken kısaca anne sütünün içinde neler olduğuna da dikkat çekmek istedik.

Anne sütü bebeğinizin büyümesini ve gelişimini sağlamak için sindirimi kolay olan protein, yağ, karbonhidrat ve besin maddelerden oluşan mükemmel, eşsiz bir besin kaynağıdır. Anne sütü yüzlerce paha biçilmez madde içerir ki henüz birebir aynısı üretilebilmiş değildir.

Antikorlar ve beyaz kan hücreleri, Probiyotikler (yaklaşık 600 farklı tür), hormonlar büyüme faktörleri, antibakteriyel özellikler, sindirim sistemindeki dost bakterilerin gelişimini destekleyen özel karbonhidratlar, doymamış yağ asitleri (beynin, gözlerinin ve sinir sisteminin gelişimi için önemlidir), sitokinler (hücre iletişimi ve immün sistem oluşumunda rol oynayan özel proteinler) ve çok, çok daha fazlası.

Bebeğiniz için anne sütünün sağlığa faydaları.

Bilimsel araştırmalar, emzirmenin önemli miktarda sağlık yararı olduğunu göstermektedir. Saymakla bitmeyen anne sütünün yararları kısaca şu şekildedir.

1- Bebeğin zihinsel gelişimi için önemli olan anne sütü aynı zamanda bebeğin zihinsel olarak rahatlamasına da katkı sağlar. Bebeğin zihinsel gelişimi açısından anne sütü çok büyük önem taşır ve çok faydalıdır.

2- Anne sürünün bebek için yararları arasında kansızlığa karşı etkili olduğu görülmüştür. Bebeğin gerek doğum esnası gerekse ileri dönemlerinde kansızlık riskine karşı koruyucu olan anne sütü bu riski önemli ölçüde düşürür.

3- Ebeveynler için bebeğin uyuması gece uykularının düzenli olması çok önemlidir. Anne sütünün bebeklerin özellikle ilk dönemlerde karşı karşıya kaldıkları uyku sorununu önemli ölçüde ortadan kaldırdığı ve bebeklerin daha rahat uyumalarına katkıda bulunduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir

4- Anne sütünün saymakla bitmeyen yararları içerisinde vitamin ve proteinler bulunmaktadır. Bebeğin gelişimi için gerekli olan tüm besin maddeleri anne sütü içerisinde bulunmaktadır.

5- Yapılan araştırmalar sonucunda anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki dönemlerde annelerine karşı anne sütü ile beslenmeyenlere göre daha bağlı olduğu kanıtlanmıştır.

6- Bebek için anne sütünün yararlarından biride sindirim sorunlarının ortadan kalmasıdır. Özellikle ilk dönemlerde yaşanan sindirim sorunlarını anne sütü büyük ölçüde engeller. Anne sütü almayan bebeklerin sindirim sistemleri anne sütü ile beslenen bebeklere oranla daha zayıftır.

7- Bebek ağlamalarına karşı anne sütü bilinen en iyi sakinleştiricidir.

8- Anne sütünün bebeğe faydaları içerisinde kabızlık problemlerini en aza indirdiği hemen hemen tüm anneler tarafından bilinmektedir.

9- Her bebekte konuşma problemi ve telaffuz ettiği harflerde bozukluklar görülebilir. Anne sütü konuşma süresini azaltırken konuşma problemlerinin yaşanmaması için en iyi koruyucudur.

10- Anne sütü bilinen en iyi ilaçtır. Birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunaktadır.

anne-sütü-yararlari

 

11- Sütün en iyi kalsiyum kaynağı olduğunu bilmeyen yoktur. Anne sütü bebeğin kemiklerini geliştirirken emme esnasında yapılan vakum hareketi ise bebeğin çene kemiğini kuvvetlendirerek ileriki dönemlerde ek gıdaları daha rahat sindirmesine katkı sağlar.

12- Yapılan araştırmalar anne sütü ile beslenen bebeklerin ileriki dönemlerde anne sütü ile beslenmeyenlere oranla daha uysal olduğunu ortaya koymuştur.

13- Anne sütü diş sağlığını koruduğu gibi diş ve damak gelişimini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Kız Çocukların Ergenlik Belirtileri

14- Bebeklerde görünen ishal sorunlarının en iyi ilacı anne sütünün düzenli alınmasıdır.

15- Anne sütünün faydaları içerisinde kanser ve özellikle lösemiye karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

16- Bebekli döneminde yaşanabilecek alerjik hastalıklara karşı en iyi koruyucu anne sütüdür.

17- Her bebek belirli dönemlerde hastalıklara karşı aşı olmak orundadır. Anne sitinin faydaları içerisinde yapılan aşıların etkisini arttırmakta bulunmaktadır.

18- Mama yerine anne sütü ile beslenen çocuklarda obezite riski en aza inmektedir.

19- Az önce de dediğimiz gibi anne sütü en iyi ilaçtır ve bebeği kronik rahatsızlıklara karşı korur.

20- Anne sütünün faydaları içerisinde bebeğin zeka gelişimine sağladığı katkı bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ