Biz Biliyoz

Apandisit Ağrısı Ne Tarafta Olur. Belirtileri Nelerdir?

  • 20 Ağustos 2019
  • 158 kez görüntülendi.
Apandisit Ağrısı Ne Tarafta Olur. Belirtileri Nelerdir?

Karın bölgesinde oluşan ani ağrılar bir çok kişide apandisit şüphesine sokmaktadır. Peki apandisit ağrısı ne tarafta olur? Apandisit nerededir? Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır? Apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit ağrısı nasıl olur? İşte apandisit dosyası.

Sağ veya sol fark etmeden karın bölgesinde oluşan ani ağrı ve sancılar genelde apandisit olarak kişileri şüphe içerisine düşürmektedir. Apandisitin nerede olduğunu bilmeyen kişiler ise hemen arama içerisine girmektedir. Peki apandisit nerededir? Apandisit ne tarafta olur biliyoz.com sizler için araştırdı.

Apandisit Nerededir? Apandisit Ne Tarafta Olur?

Apandisit karnın sağ al tarafında bulunan bir organdır. Apandis olarak adlandırılan bu organın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık ise apandisit olarak adlandırılır. Az daha teknik konuşmak gerekirse ince bağırsak ile kalın bağırsağın kesiştiği noktada bulunan kör bağırsağın iltihaplanmasına apandisit denir.

Apandisit sağ tarafta karın boşluğunun altında kasık bölgesinin az üzerinde bulunmaktadır. Fakat nadiren de olsa bazı kişilerde karın bölgesi organlarının ters yerleştiği kişilerde sol tarafta bulunmaktadır.

Sessiz sedasız yerinde duran bu organın yeri bir çok kişi tarafından sürekli olarak karıştırılmaktadır. Varlığı önemli olan bu organın gerektiği durumda ameliyat ile alınması insan sağlığı için sorun yaratmamaktadır. Peki apandisit genelde kimlerde görülür?

Apandisit kimlerde olur?

Apandisit bebeklerde pek rastlanan bir sağlık sorunu değildir. En sık olarak 10 ila 17 yaş aralığındaki kişilerde gözlemlenmektedir. Ergenlik dönemi ve 25 yaşına kadar olan kişilerin geneline bakıldığında erkeklerde daha sıklıkla rastlanmaktadır. Bu oran yaklaşık 3/2 dir. 25 yaşından sonra erkeklerde apandisit sorunu azalarak kadınlarla eşitlenir ve giderek yok olur. Peki apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri nelerdir

Apandisit belirtileri nelerdir

Apandisit belirtisi genelde karnın sağ alt tarafında bulunan ağrı ile başlar ve giderek karın bölgesine yayılabilir. Geçen veya azalan bir ağrı değildir. Devamlı ve orta şiddetli bir ağrı olarak apandisit kendini göstermeye başlar.

Apandisitin diğer bir belirtisi ise iştahsızlıktır. İştahın kesilmesi ardından ağrının başlaması apandisit şüphesini arttıran bir birleşimdir. Genelde Apandisit şüphe veya ağrısı ile doktora baş vuran kişilere daha önceki gün veya öğünlerdeki iştah durumu sorulmaktadır. Eğer sancı çeken kişilerde iştah problemi yoksa apandisit şüphesi de azalır.

Erken belirtilerden biride kabızlık veya dışkılama sorunudur. Bazı kişiler dışarıya çıksa bile rahatlayamamaktan şikayetçi olmaktadır. Bu ağrıları kabızlığa bağlayan kişiler ise genelde yanılgıya düşmektedir.

 

Bu belirtilere ilaveten genel hastalık belirtileri içerisinde yatan bulantı ve kusma sorunu eklenmektedir. Ağrı, iştahsızlık, kabızlık sorunu ve bunlarla birlikte bulantı ve kusmanın olması apandisit şüphesini yükseltmekten ziyade kesinleştiren bulgulardır. Fakat bulantı ve kusmanın ağrılardan önce başlamış olması apandisit şüphesini azaltır.

Apandisit sorunu ile karşı karşıya olan kişilerdeki bir diğer belirti ise yüksek ateştir. Ateş yüksek olmakla birlikte düzensiz seyir eder.

Apandisit nasıl anlaşılır?

 

Apandisit nasıl anlaşılır

Apandisit nasıl anlaşılır

 

Apandisitin anlaşılması için yukarıda verilen belirtilerin bir kaçının bir anda olması şüpheleri oldukça yükseltir. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda bazı test ve tahliller istenmektedir. Doktorun olası isteyeceği tahliller şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kan tahlili
  • İdrar tahlili
  • Röntgen
  • Ultrason
  • Tomografi
  • Mr

Doktorunuz tanıyı koyabilmek için genelde bu tahlillerin çoğuna baş vuracaktır.

Apandisit ağrısı evde nasıl anlaşılır?

Evde apandisit ağrısını anlamanın en kolay yollarından biri topuk üzerine zıplamaktır. Bulunduğunuz yerde havaya zıplayarak direk topuk üzerine düşmeniz anında oluşacak ani sarsıntıdan dolayı karın bölgenize şiddetli bir ağtı giriyorsa hemen bir uzmandan destek almanız gerekir. Sağ tarafa giren bu şiddetli ağrı genelde apandisitten kaynaklanmaktadır.

Apandisit ağrısı nasıl olur?

Genelde gaz sancısı ile karıştırılan apandisit ağrısı karnın sağ alt tarafında sabit gözüken orta şiddetli bir ağrıdır. Ağrının apandisit olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilmek için zıplama testini deneyebilirsiniz.

Apandisit ağrısı olsun olmasın geçmeyen uzun süreli ağrılar için mutlaka uzman bir doktora muayene olmanız tavsiye edilmektedir.

Apandisit Patlaması Kaç Gün sürer?

Apandisit patlaması kaç gün sürer? İnsan vücudunda önemli rol oynayan olmaması ise her hangi bir soruna sebep olmayan apandisit ağrısı kaç gün sürer? Apandisit patlaması sonucu ne olur? Apandisit patlaması ölüme sebep olur mu?

Biliyoz.com ekibi olarak apandisit üzerine yaptığımız araştırmalara devam ediyoruz. Apandisit ağrısı ne tarafta olur. Belirtileri nelerdir? Adlı makalemizden sonra çok merak edilen konulardan olan “Apandisit ağrısı kaç gün sürer? Apandisit patlaması kaç gün sürer?” gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

Apandisit Ağrısı Kaç Gün Sürer?

“Apandisit ağrısı kaç gün sürer?” Sorusunu cevaplamadan önce “Apandisit nedir?” hep birlikte öğrenelim.

Apandisit Nedir?

İnce bağırsak ile, kalın bağırsağın bitiminde yer alan kör bağırsağın iltihaplanması sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığın geneline apandisit denir. Ciddiye alınması gereken bir enfeksiyon hastalığı olan apandisit kişiden kişiye değişebilen genelde orta düzeyde olan ağrıların yaşanmasına sebep olur. Peki apandisit ağrısı kaç gün sürer? Apandisit kaç günde patlar?

Patlaması sonucu büyük tehlikelere sebep olan apandisit mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmelidir. Doktorun uygun görmesi halinde hasta apandisit ameliyatına alınabilir.

Apandisit tedavisi zor bir tedavi olmamakla birlikte antibiyotik tedavisi sonucu hasta iyileşme gösterebilir. Doktorunuzun ameliyat önermesi durumundan yaklaşık 40 – 45 dakika süren bir operasyon sonucunda apandisit yerinden alınarak hasta genellikle bir gün sonra taburcu edilir.

Apandisit ağrısı ve apandisit patlaması kaç gün sürer diye arama yapılan soruların cevabı genel olarak muallakta kalmaktadır. Her insanın yapısı ve durumuna göre apandisit ağrısı farklı süreler göstermektedir. Apandisit ağrılarının sonucunda yaşanabilecek olan apandisit patlaması için de belirli bir gün veya süre vermek mümkün değildir.

Apandisit ağrısına benzer bir ağrı oluşması durumunda bir uzmandan destek alınması en doğru adım olacaktır. Apandisit belirtileri ve ağrılarının aynı anda oluşması durumunda ise hiç zaman kaybedilmeden en yakın hastaneye baş vurulmalıdır. Peki apandisit patlaması sonucu ne olur?

Apandisit patlaması sonucu ne olur?

Apandisit Patlaması Ölüm.

Unutulmamalıdır ki apandisit patlaması insan hayatını riske sokabilecek önemli bir rahatsızlıktır. Apandisit patlaması ölüm ile sonuçlanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ