Apandisit ağrısı ne tarafta olur. Belirtileri nelerdir?

 Apandisit ağrısı ne tarafta olur. Belirtileri nelerdir?

Karın bölgesinde oluşan ani ağrılar bir çok kişide apandisit şüphesine sokmaktadır. Peki apandisit ağrısı ne tarafta olur? Apandisit nerededir? Apandisit ağrısı nasıl anlaşılır? Apandisit belirtileri nelerdir? Apandisit ağrısı nasıl olur? İşte apandisit dosyası.

Sağ veya sol fark etmeden karın bölgesinde oluşan ani ağrı ve sancılar genelde apandisit olarak kişileri şüphe içerisine düşürmektedir. Apandisitin nerede olduğunu bilmeyen kişiler ise hemen arama içerisine girmektedir. Peki apandisit nerededir? Apandisit ne tarafta olur biliyoz.com sizler için araştırdı.

Apandisit nerededir? Apandisit ne tarafta olur?

Apandisit karnın sağ al tarafında bulunan bir organdır. Apandis olarak adlandırılan bu organın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık ise apandisit olarak adlandırılır. Az daha teknik konuşmak gerekirse ince bağırsak ile kalın bağırsağın kesiştiği noktada bulunan kör bağırsağın iltihaplanmasına apandisit denir.

Apandisit sağ tarafta karın boşluğunun altında kasık bölgesinin az üzerinde bulunmaktadır. Fakat nadiren de olsa bazı kişilerde karın bölgesi organlarının ters yerleştiği kişilerde sol tarafta bulunmaktadır.

Sessiz sedasız yerinde duran bu organın yeri bir çok kişi tarafından sürekli olarak karıştırılmaktadır. Varlığı önemli olan bu organın gerektiği durumda ameliyat ile alınması insan sağlığı için sorun yaratmamaktadır. Peki apandisit genelde kimlerde görülür?

Apandisit kimlerde olur?

Apandisit bebeklerde pek rastlanan bir sağlık sorunu değildir. En sık olarak 10 ila 17 yaş aralığındaki kişilerde gözlemlenmektedir. Ergenlik dönemi ve 25 yaşına kadar olan kişilerin geneline bakıldığında erkeklerde daha sıklıkla rastlanmaktadır. Bu oran yaklaşık 3/2 dir. 25 yaşından sonra erkeklerde apandisit sorunu azalarak kadınlarla eşitlenir ve giderek yok olur. Peki apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri nelerdir?

Apandisit belirtileri nelerdir

Apandisit belirtileri nelerdir

Apandisit belirtisi genelde karnın sağ alt tarafında bulunan ağrı ile başlar ve giderek karın bölgesine yayılabilir. Geçen veya azalan bir ağrı değildir. Devamlı ve orta şiddetli bir ağrı olarak apandisit kendini göstermeye başlar.

Apandisitin diğer bir belirtisi ise iştahsızlıktır. İştahın kesilmesi ardından ağrının başlaması apandisit şüphesini arttıran bir birleşimdir. Genelde Apandisit şüphe veya ağrısı ile doktora baş vuran kişilere daha önceki gün veya öğünlerdeki iştah durumu sorulmaktadır. Eğer sancı çeken kişilerde iştah problemi yoksa apandisit şüphesi de azalır.

Erken belirtilerden biride kabızlık veya dışkılama sorunudur. Bazı kişiler dışarıya çıksa bile rahatlayamamaktan şikayetçi olmaktadır. Bu ağrıları kabızlığa bağlayan kişiler ise genelde yanılgıya düşmektedir.

Bu belirtilere ilaveten genel hastalık belirtileri içerisinde yatan bulantı ve kusma sorunu eklenmektedir. Ağrı, iştahsızlık, kabızlık sorunu ve bunlarla birlikte bulantı ve kusmanın olması apandisit şüphesini yükseltmekten ziyade kesinleştiren bulgulardır. Fakat bulantı ve kusmanın ağrılardan önce başlamış olması apandisit şüphesini azaltır.

Apandisit sorunu ile karşı karşıya olan kişilerdeki bir diğer belirti ise yüksek ateştir. Ateş yüksek olmakla birlikte düzensiz seyir eder.

Apandisit nasıl anlaşılır?

Apandisit nasıl anlaşılır

Apandisit nasıl anlaşılır

Apandisitin anlaşılması için yukarıda verilen belirtilerin bir kaçının bir anda olması şüpheleri oldukça yükseltir. Doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda bazı test ve tahliller istenmektedir. Doktorun olası isteyeceği tahliller şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Kan tahlili
  • İdrar tahlili
  • Röntgen
  • Ultrason
  • Tomografi
  • Mr

Doktorunuz tanıyı koyabilmek için genelde bu tahlillerin çoğuna baş vuracaktır.

Apandisit ağrısı evde nasıl anlaşılır?

Evde apandisit ağrısını anlamanın en kolay yollarından biri topuk üzerine zıplamaktır. Bulunduğunuz yerde havaya zıplayarak direk topuk üzerine düşmeniz anında oluşacak ani sarsıntıdan dolayı karın bölgenize şiddetli bir ağtı giriyorsa hemen bir uzmandan destek almanız gerekir. Sağ tarafa giren bu şiddetli ağrı genelde apandisitten kaynaklanmaktadır.

Apandisit ağrısı nasıl olur?

Genelde gaz sancısı ile karıştırılan apandisit ağrısı karnın sağ alt tarafında sabit gözüken orta şiddetli bir ağrıdır. Ağrının apandisit olup olmadığı hakkında fikir sahibi olabilmek için zıplama testini deneyebilirsiniz.

Apandisit ağrısı olsun olmasın geçmeyen uzun süreli ağrılar için mutlaka uzman bir doktora muayene olmanız tavsiye edilmektedir.

İlgili makale: Apandisit patlaması kaç gün sürer? Apandisit ağrısı kaç gün sürer?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın