Take a fresh look at your lifestyle.

Bacaklarda Batık Nasıl Geçer? Batık Nasıl Yok Edilir?

0 47

Bacaklarda batık nasıl geçer? Batık nasıl yok edilir? Kadınların ortak problemleri arasında yer alan batık sorunun çözümü için neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

Bacaklarda oluşan batık hemen her şekilde kullanılan tüy dökücü yöntemler sonucunda kendini gösteren ve estetik acıdan görünümü bozan leke, nokta, yara ve sivilcenin oluşma durumudur.

Bacaklarda Batık Bacaklarda Kıl Dönmesi

Evde uygulayabileceğiniz çözüm önerileri ile bacaklarda oluşan batıktan kurtulmak mümkündür. Bu makalemizde bacaklarda bayık nasıl geçer? Bacaklarda oluşan batık için bitkisel çözümler nelerdir? Bacaklarda batık çözümü? Bacaklarda batık lekeleri nasıl geçer? gibi sorularınızın cevaplarını arayacağız. Ama önce neyle savaştığımızı bilmek adına “Batık nedir, neden oluşur?” bir öğrenelim.

Bacaklarda Batık kıl dönmesi nedir?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak amacı ile yapılan yöntemler cilt ve tüy yapısına göre içeriye dönük batık tüyler oluşturmaktadır. Batık tüy aslında halk dilinde bilinen ve söylenen kıl dönmesinden başka bir şey değildir.

Kıl kökünün deri altında büyümesi, kıvrılarak çıkması ile gelişir. Tüy yapısı daha dalgalı ve kıvrık olan kişilerde sıklıkla görülen batık bacakların hemen her yerinde oluşabileceği gibi özellikle kıvrım yerleri, pantolon, çorap ve iç çamaşırın sürten bölgelerinde yaygın  olarak karşılaşılır. En fazla batık olan yerler ise diz kapağı, diz kapağının arkası, bilek, ve kasık gölgeleridir.

Bacaklarda Kıl dönmesi batık neden oluşur?

Batıklar tüy temizleme işlemi sonrasında oluşan ve kimi zaman hafifte olsa sancı veren hemen tedbir alındığı zaman zararsız olabilecek sorunlardır. Epilatör, jilet veya ağda sonrasında oluşabilir. En fazla batık ise jilet işleminden sonra gözlemlenir. Jiletlenen tüylü bölge kalan kıl kökü derinin hemen yenilenmeye başlaması ile hapis haline dönüşebilir ve batığa neden olur.

Ağda, epilatör ve sir yönteminde ise bakın oluşumu jilet yöntemine göre çok daha azdır. Kıl köklerinin hemen hepsi ile birlikte ölü derilerinde bir bölümü bu yöntemle temizlenir. Ancak kuruluktan dolayı pul pul olan deri kıl gözeneklerini doldurur ve tıkanmasına neden olur. Bu sebeple azda olsa batık oluşma ihtimali söz konusudur.

Bu durumda peeling yapmak büyük önem taşır. Cilt yüzeyinin temizlenmesi pul pul dökülen derinin ciltten arındırılması bu yönteme bağlıdır. Aksi halde gözeneklerde oluşan kirler mikroba hatta zaman içerisinde çiban oluşumuna neden olabilir.

Bacaklarda Batık yada halk arasında Bacaklarda kıl dönmesi olarak bilinen bu problem genetik olarak aile bağı ile yatkınlık gösterebilmektedir. Ailesinde bu batık problemi olan kişilerin çoğunda gözlemlenmektedir. Tüy ve cilt yapısı olarak birbirlerine benzeyen aile bağlı olan kişilerde zaman zaman yaşanabilir. Çoğunlukla kadınlarda oluşan batık yani kıl dönmesi erkeklerin bir bölümünde de oluşabilmektedir.

Bacaklarda oluşan batık nasıl önlenir?

Batık nasıl önlenir

Kadınların bir çoğunun maruz kaldığı batığın ne olduğunu anladığımıza göre “Bacaklarda oluşan batık nasıl önlenir?” gelin birde batık oluşumunun önlenmesini inceleyelim.

  • Jilet ile tüy giderme işlemi yapılıyorsa, işlem yapılacak bölgenin nemli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Batık oluşumunu engellemek için jilet işlemine başlamadan önce bölge sabun yada köpük ile nemlendirilmeli ve temizlik sağlandıktan sonra nemlendirici kullanılarak bölge yumuşak tutulmalıdır.
  • Tüy alımına dikkat etmek batık oluşumunu engellemek adına önemli bir adımdır. Hangi yöntem ile tüy alıyorsanız alın tüyler çıkış yönünün tersine doğru alınmalıdır.
  • Tüy alma işleminden sonra mutlaka bölge nemlendirilmelidir. Bunun için nemlendirici veya gül yağı, biberiye yağı, jojoba yağı, şeftali çekirdeği yağı, fındık yağı gibi doğal yağlar kullanılabilir.
  • Sık sık peeling işlemi uygulanarak ölü deriler giderilmelidir. Ölü derilerin giderilmesi batık oluşumunu engellemek adına önemli bir adımdır.
  • Batık sorunlarından tamamen kurtulmak için uygulanan yöntemlerden sonra kıl azaltıcı ürünler kullanılabilir.
  • Eğer her ne şekilde olursa olsun batık oluşumu ciddi boyutlarda ise mutlaka bir uzmandan destek almak gerekmektedir.

Bacaklarda Batık Nasıl Geçer?

Bacaklarda Batık Nasıl Geçer

Hemen her kadın için ortak problemi arasında yer alan bacaklarda batık sorunundan kurtulmanın en etkili yöntemi doğal yöntemlerdir. Gelin bacaklarda batık sorununu çözmek için kullanılabilecek peeling tariflerini inceleyelim.

Bacaklarda Batık Çözümü Peeling Tarifleri

Doğal ve doğal yollara en yakın peeling tarifleri ile bacaklarda batık çözümü.

Ponza taşı

Topuk taşı olarak ta bilinen ponza taşını bacaklarda batık sorununun çözümü için kullanabilirsiniz. Ponza taşını ölü deriyi yok etmek için kullanmadan önce cildinizi ıslatmanız veya sabunlamanız gerektiğini unutmayın. Aksi taktirde cildinizi tahriş edebilirsiniz.

Kese

Batık sorunu için uzun yıllardır kullanılan en etkili yöntemler arasında yer alan kese hemen herkesin geçmişte kullandığı ancak modernleşme döneminde unuttuğu bir uygulamadır. Gerçek ve hakiki keseler yerine günümüzde daha şık görünümlü keseler kullanılmaktadır. Doğal keseler hassas ciltli insanları birazcık rahatsız etse de ölü derileri yok etmek için kullanılmaktadır.

Haftada 1 gün kullanımı yeterli olan keseleri aynı zamanda çıkmaya başlayan kılların doğru yönünü bulmasını sağlar. Keseler kuyruk sokumunda oluşmaya başlayan kıl dönmesi sorununu ise başlamadan çözme yeteneğine sahiptir.

Zeytinyağı ve şeker peelingi

Yine eskiler tarafından bilinen bu peeling 2 çorba kaşığı şeker ile 1 çorba kaşığı zeytinyağının karıştırılması ile uygulanmaya başlanır. Batık oluşan bölge ve tüm bacağa uygulanan peeling bir kaç dakika bekletildikten sonra ılık sı yardımı ile temizlenebilir. Şeker taneleri ölü deriyi cilt üzerinden temizlerken zeytinyağı ise nemlendirici etkisi yaratır.

Aspirinle peeling

Toz haline getirilen iki aspirin bir çorba kaşığı ılık su ve bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılır. Bu karışım batıkların üzerine sürülür ve yumuşaması sağlanır. Haftada bir iki kere uygulanan bu yöntem yine eskiden beri kullanılan bacaklarda oluşan batıkların iyileşmesini sağlayan doğal yöntemler arasındadır.

Karbonat

Bacaklarda batık için yine eskiden beri kullanılan yöntemler arasında karbonat yöntemi gelmektedir. Batık için karbonat ile yapılan bir kaç yöntem bulunmaktadır.

Batık sayısına göre bir miktar yoğurt içerisine karbonat eklenerek oluşturulan peeling ovalama yöntemi ile batık bölgelerine sürülüp 10-15 dakika kadar bekletilir. Süre sonunda limon suyu ile yıkanır ve kısa süre sonra ılık su ile durulanır.

Bir bardak su içerisine bir yemek kaşığı karbonat eklenip iyice karıştırıldıktan sonra ilgili bölgeye sürülür. Bu yöntem ile kızarıklıkların giderilmesi sağlanır.

Bacaklarda Oluşan Batık İçin Bitkisel Çözümler

Bacaklarda batık çözümü için bitkisel olarak neler uygulanabilir inceleyeceğiz. Sizde bacaklarda oluşan batıklar için ne gibi yöntemler kullandığınızı bizlere yorum bölümümüzden yazabilir önerilerinizi tüm okurlar ile paylaşabilirsiniz.

Tuz

Bir bardak ılık su içerisine bir çorba kaşığı tuz ilave edilerek tuz iyice karıştırılarak pamuk yardımı ile batıkların oluştuğu bölgeye sürülür. Bu yöntem her gün uygulandığı taktirde sorun kısa sürede çözüme ulaşacaktır.

Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı batık sorunu çözümü için olukça etkili yöntemler arasında yer almaktadır. İlgili bölgeye 1-2 damla çay ağacı yağı damlatılır ve ovalayarak uygulanır. Haftada 2-3 gün yapılması tavsiye edilir.

Elma sirkesi

Her derde deva olan elma sirkesi yine çay ağacı yağı gibi uygulanır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.