Biz Biliyoz

Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler ve Sağlıklı Öneriler

 • 14 Nisan 2020
 • 89 kez görüntülendi.
Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler ve Sağlıklı Öneriler

Bağışıklığı kuvvetlendiren besinler ve genel sağlıklı yaşam tarzı hiç şüphesiz bağışıklık sistemini ayakta tutan yapı taşlarından birkaçı.

Bağışıklık sistemi, bizleri hastalık tehtidi etkenlere karşı koruyan, hastalık oluşturabilecek mikroorganizmaları(virüs, bakteri gibi) ve kanser hücrelerini tanıyıp buna göre bir savunma mekanizması oluşturan işleyişe verilen genel addır.

 

Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler Hakkında Bilgiler

Görüldüğü kadarıyla yanlış beslenme alışkanlıkları bağışıklık sisteminin zayıflamasında önemli bir etken. Bu nedenle genel sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edinmeli ve sağlıklı beslenme konusu üzerinde durmalıyız. Kuvvetli bir bağışıklık sistemi için dengeli bir karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral tüketimi gereklidir.

 

Tüketilen besinlerin vücudumuzda oksijenle etkileşimi sonucu açığa çıkan serbest radikaller hücre ve doku düzeyinde tahribata neden olabilirler. Antioksidanlar serbest radikallerin bu olumsuz etkilerine karşı önleyici görev alırlar. Bu nedenle ki antioksidan gibi nice besinsel değerin hayatımızda bir yer edinmesi önemlidir.

 

Güçlü Bağışıklık Sistemi İçin Gerekli Vitaminler Nelerdir?

A, B, C ve E vitaminleri bağışıklık güçlendirici takviyeler arasında başlıca gelen besinsel değerlerdir. Bu vitaminlerden biraz bahsedecek olursak;

 • A vitamini: Tümör oluşumuna karşı etkisi, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan savunma hücrelerini(akyuvar) güçlendirmesi, antikor yanıtını kuvvetlendirmesi gibi birçok immün işlevi destekleyici olayda rol alır. Viral enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği olan A vitamini ihtiyacı balık yağı, yumurta, süt gibi besinlerden karşılanabilir.
 • B6 vitamini: Eksikliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.
 • Folik asit –B12 vitamini: Yetersizliği, enfeksiyonlara karşı savaşçı özellikteki hücrelerin hem sayıca azalmasına hem de işlev kaybına neden olabilir. Yeşil yapraklı sebzeler folik asit kaynakları arasında yer alıyor ki ıspanak başı çekenler arasında. Kuru baklagiller de folik asit içeren besinler grubuna dahil. Balık, yumurta, kırmızı et, tavuk, süt ve süt ürünleri de B12 vitamini içeren gıdalar arasında yer alıyor.
 • C vitamini: Virüs ve bakteri karşıtı özelliği ile hastalıklardan korunmada önemli bir aracı. Diğer vitaminler gibi bağışıklığı kuvvetlendiren besinler içinde bulunabilen maydanoz, yeşil biber, kavun, kiraz ve turunçgiller C vitamini içeren gıdalara verilebilecek örnekler arasında yer alıyor.
 • E vitamini: Yukarıda da bahsetmiştik hücre ve doku hasarı yapabilen serbest radikallerden. İşte bu serbest radikallerin aktivitesini kısıtlayan önemli bir güç E vitamini. Susam, ceviz, fıstık, badem, soya ve benzeri yağlı tohumlar E vitamini açısından önemli besinlerdir.

 

Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler Adına Birkaç Örnek

Barındırdıkları antioksidanlar sayesinde bağışıklığı güçlendiren besinler içinde önemli bir konumda yer alan meyve ve sebzeler incelendiğinde;

 • Domates, likopen içermesi sebebi ile; sindirim sistemi, mesane, prostat, meme, serviks ve deri kanserine yakalanma ihtimalini zayıflatabilir.
 • Turunçgil meyvesi, karoten içermesi sebebi ile; kansere karşı korunmada önemli yararlı etkiler sunabilir.
 • Brokoli, karnabahar ve lahana gibi bitkisel besinler, yapılarındaki glukozinolatlar sayesinde kanserden korunmamıza yardımcı olabilirler.
 • Keten tohumu, lignan içermesi sebebi ile; akciğer ve meme kitlelerine karşı önleyici rol alabilir.
 • Sarımsak ve soğan, tümör hücrelerinin artışına engel olabilen, serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı, kolesterol seviyesinin azaltılmasını sağlayan etkilerle birlikte bağışıklığı kuvvetlendiren besinler arasında yer alır.
 • Meyve, sebze, çay ve kakao enfeksiyonlara bağlı görülebilen hastalıklara karşı koruyucu bir etki barındırırlar. İshale, ülser oluşumuna ve hatta kansere karşı önleyici rol alabilirler.

 

Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler Grubundaki Meyve ve Sebzelerin Vitamin Değerleri Nasıl Korunabilir?

 

Tüm besin kaynaklarında olduğu gibi meyve ve sebzeler için de vitamin gibi değerlerin korunması önemlidir. Çünkü bu besinsel değerler aracılığı ile sağlığa yararlı etkiler söz konusu oluyor. Tüketim esnasında meyve ve sebzelerdeki vitamin kaybına engel olabilmek adına birtakım uygulamalar hayata geçirilebilir. Mesela, kabuklu meyve ve sebzelerde vitamin yoğunluğunun kabuk kısmında daha fazla olduğu görülür. Bu nedenle mümkünse kabuğun(az veya çok, damak tadınıza kalmış:D) meyve ve sebzelerin iç kısımları ile beraber tüketimi sağlanmalıdır.

 

Meyve ve sebzeler pişirilecekse bunun olabildiğince az su ile pişirilmesi ve tencere kapağının da bu esnada kapalı olması gerekir. Pişirme işlemi bittikten sonra suyun yine kullanılabilecek diğer çorba ve benzeri yemeklerde tercih edilmesi sağlıklıdır. Sebzeler pişirilmeden hemen önce irice kesilmeli, mümkünse pişirilmeden çiğ olarak tüketilmelidir. Belki de en önemli uygulamalardan birisi, bağışıklığı kuvvetlendiren besinler arasındaki bu meyve ve sebzelerin mevsimine uygun tüketimi olacaktır. Sofralarda yerini alacak bu lezzetlerin mevsimine uygun kullanımı da önemlidir.

 

Bağışıklığı Nasıl Güçlendirebiliriz?

Bağışıklık sisteminin ayakta kalması için sağlıklı beslenmenin önemli bir konumda olduğunu birçok kez duymuşuzdur. Bağışıklığı kuvvetlendiren yiyecekler ve beslenmeye yönelik birkaç tavsiye ile bu yazıyı noktalayacağız.

 

 • Brokoli, karnabahar ve benzeri sebzeler tek başlarına tüketilebildiği gibi etli yemeklerin yanında daha da fazla tercih edilebiliyor. Bu noktada bir de sarımsak işin içine dahil olursa antioksidan zenginliği oluşturularak öğünlerden elde edilecek yarar arttırılabilir.
 • Turunçgillerin suyu kadar kendisinin de tüketimi lifli bir gıda takviyesi açısından önemlidir.
 • Soğuk kış aylarında çeşitli antioksidanların vücuda alınabilmesi için salatalar önemli besin kaynaklarıdır.
 • Kuru baklagillerin(mercimek, kuru fasulye, nohut gibi) salatalar ile birlikte tüketimi, damak tadına hitap eden sağlıklı alışkanlıklar olarak hayatımızda yer edinebilir.
 • Özenle hazırlanan ev yapımı yoğurt ve kefir gibi probiyotik gıdaların tüketimi sağlanabilir.
 • Yine mevsimine uygun balık tüketimi de güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli besinsel tavsiyeler arasında.
 • Beyaz ekmek tüketimi sınırlandırılarak bunun yerine tam tahıllı ekmeklerin tercih edilmesi sağlanabilir.
 • Vücudumuzun büyük bir bölümünün sudan oluştuğu ve gerekli yaşamsal fonksiyonların devamlılığı için suyun gerekli olduğu biliniyor. Bu nedenle günlük en azından 1.5 litre su tüketimi sağlanmalıdır.
 • Ihlamur, zerdeçal, ekinezya, kuşburnu ve zencefil çayı gibi bitki çaylarının tüketimi sağlanmalı.

 

Bitki çaylarına da değinmişken isterseniz “Bitki Çaylarının Faydaları” hakkındaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir gün dileği ile…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ