Biz Biliyoz

Basur İçin Hangi Bölüme Gidilir?

  • 11 Mart 2020
  • 121 kez görüntülendi.
Basur İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Çağın hastalığı haline gelen basur gün be gün daha fazla kişiyi olumsuz etkileyerek acılı ve sancılı bir hayata itmektedir. Peki binlerce kişide var olan basur için hangi bölüme gidilir? Basura hangi bölüm bakar?

 

Makat bölgesinde şişme, kabarma, şişik ve kaşıntı ile başlayarak ileri seviyelere kadar ulaşan basur binlerce insanın hem iş hem de sosyal hayatını çekilmez bir hale getirerek adeta azap çekmesine neden olmaktadır. Peki nedir bu binlerce kişiyi ilgilendiren basur? Basur için hangi bölüme gitmek gerekir, hangi bölümden randevu almak gerekir?

Basur Nedir?

 

basur için hangi bölüme gidilir

 

Tıbbi adı hemoroid olan ve anal kanalın üst kısmında yer alan damar yumaklarının genişlemesidir. İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Kısaca tanımlamak gerekirse makat bölgesinde bulunan damarların şişmesi veya genişlemesi denilebilir. Bir düşmanla savaşabilmek için öncelikle o düşmanı iyi tanımak gerekir gelin birlikte basur neden olur inceleyelim.

Basur neden olur?

  • Aşırı kabızlık ve ishal basurun ana nedenlerinin başında yer alır.
  • Gebelik süreci, doğum başlangıcı ve doğum esnası
  • Bisiklete binmek ( düzgün imal edilmemiş sele )
  • Ata binmek ( çok uzun süreli )
  • Sürekli oturmak sureti ile yapılan işler ( özellikle şöförler )
  • Alkol kullanımı
  • Tümür ve kanser çeşitleri

Hemoroid hastalığının ana nedenleri arasında her almaktadır. Ancak bunlara ilaveten yeme alışkanlığı, sağlıksız besin tüketimi ve alafranga klozetler maalesef ki günümüzde yaygın olarak görülen basur hastalığının ana tetikçileridir. Peki basur için hangi bölüme gidilir?

Basur için hangi bölüme gidilir?

Basur tedavisi için başvurulması gereken birim bu konuda uzmanlaşmış olan anüs yani makat sorunlarını da kapsayan genel cerrahi doktorlarıdır. Hemoroid hastaları tedavi olabilmek için genel cerrahi bölümünden randevu alması ve konunun uzmanına muayene olması gerekmektedir.

 

Yaklaşık 5 ila 10 dakika sürecek olan muayene süreci sonunda uzman doktorunuz hastalığınızın durumu ile ilgili sizlere detaylı açıklamayı yapacaktır. Başlangıç düzeyi veya çok ileri düzey olmayan hemoroid sorunlarında ilk önce ilaçla tedavi yöntemine başvurulabilir. Ameliyat süreci ilaç tedavisinin yetersiz kalacağı durumlarda göz önüne alınmaktadır.

 

Basur hastaları için genel olarak uygulanan tedavi süreci duruma göre bağırsak yumuşatıcı surup, şişme olan bölgeyi rahatlatacak krem veya antibiyotikten ibaret olmaktadır. Kullanılan ilaçların tedavi sürecinde yetersiz olması veya hastalığın gerilememesi durumunda kısa süreli ufak bir operasyon gündeme gelebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ