Biz Biliyoz

Basura Ne İyi Gelir? Evde Basurdan Nasıl Kurtuldum.

 • 16 Ağustos 2019
 • 228 kez görüntülendi.
Basura Ne İyi Gelir? Evde Basurdan Nasıl Kurtuldum.

Basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız, basura ne iyi gelir, evde basur nasıl geçer, evde basurdan nasıl kurtuldum mutlaka okuyun ve basurdan kurtulmayı öğrenin.

 

Basur (Hemoroid) insanların yaşam kalitesini aşağıya çeken günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir. Bu yazımızda sizlere basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız, basura ne iyi gelir, evde basur nasıl geçer gibi sorularınızın cevaplarını verirken evde basurdan nasıl kurtuldum hangi yöntemleri uyguladım hepsini anlatacağım.

Kadın erkek demeksizin bir çok kişi basur hastalığından dolayı ciddi sorunlar yaşamaktadır. Dünya üzerinde ortalama olarak her 5 kişiden birinde görülen basur ile sorunsuz bir şekilde savaşmanın yöntemlerini sizlere aktaracağız.

 

Daha yazımızın başından şunu ifade etmeliyiz. Burada verilmiş olan bilgiler konunun uzmanı olan sağlık personelleri tarafından önerilmiş bilgiler değildir. Bu hastalığa yakalanmış, kurtulmuş veya bu hastalıkla yaşamayı öğrenmiş kişilerin yaşamış olduğu tecrübelerden derlemedir ve kulak arkasında mutlaka bulunması gerekir.

Her zaman söylediğimiz bir söz vardır. Bir şeyle savaşabilmek için öncelikle savaşacağımız şeyin ne olduğunu bilmek hatta onu anlamak gerekir. Savaştığımız şeyin ne olduğunu bilmeden atacağımız her adımın yanlış olma ihtimali oldukça yüksektir.

Bu yazımızı tamamen okuduğunuz taktirde “Evde basur nasıl geçer? Basur memesi nasıl geçer? Hemoroid nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir? Basura ne iyi gelir evde basurla nasıl baş edilir? Basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız? Sarımsak basura iyi gelir mi? Maydanoz basura iyi gelir mi? Basurdan nasıl kurtuldum.” bu soruların hepsinin cevaplarını tam olarak öğreneceksiniz.

İlk olarak içimizdeki düşmanı bir tanıyalım “Hemoroid nedir? Basur nedir?” sorusunu cevaplayalım

Hemoroid Basur Nedir?

Kalın bağırsağın alt bölümünde yani anüste olan toplar damarların genişlemesi sonucunda ortaya çıkan damar şişmesi. Tıbbi olarak bu söylediğimiz tam doğru olmayabilir fakat benzerlik olarak varis, varikosel ve basur birbirinden farklı yerlerde olan ve farklı özellikler sergileyen damar şişmesidir.

Kısacası makat iç ve dışarısında oluşan damar şişmesine basur denir. Buradan da anlaşılacağı gibi basur iç ve dış olmak üzere iki farklı şekilde nüksetmektedir.

İç basur makat içi duvarlarda oluşan, dış basur ise makat dışına sarkan damarlardan ibarettir. Peki basur olduğumu nasıl anlarım, basur belirtileri nelerdir gibi bir düşünce içerisindeyseniz onu da cevaplamak isteriz. Çünkü makat çatlağı ile basur genelde birbirine karıştırılmaktadır.

Hemoroid-Basur Belirtileri Nelerdir?

Hem iç hem dış basurda belirtiler hemen hemen aynıdır. Bu belirtilerin oluşması halinde bir uzmandan destek almanız ve aşağıda belirttiğimiz yöntemleri uygulamanız gerekmektedir.

 • Makattan kan gelmesi
 • Meme diye adlandırılan küçük sivilcemsi et parçaları
 • Anüs bölgesinde ufak ufak şişlikler
 • Ağrı
 • Kaşıntı ve sulanma temel basur belirtileri arasındadır.

Değerli okuyucularımız yazdıklarımızı tek tek inceleyerek okumanızı kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Şimdi içimizdeki düşman olan basuru büyük oranda tanıdık. Resim üzerinde de hemoroid hastalığının nasıl oluştuğunu sizlere gösterelim.

Resim üzerinden bakıldığında anüs bölgesindeki şişme net bir şekilde gözükmektedir. Damar şiştiğinden ötürü o bölge hassaslaşmakta ve öncelikle dışkılama esnasındaki sürtünmeden dolayı ağrı veya sancı oluşturmaktadır. Bazı kişilerde işlem sonrasında yanma hisside oluşabilir bu yanma hissi az önce bahsettiğim çatlaktan ötürü olma ihtimali yüksektir. Nasıl kesik olan herhangi bir yerimize tuz değdiğinde açı hissi oluşur aynen o şekildedir.

Eğer bu tarz veya benzer şikayetleriniz var ise öncelikle Genel Cerrahi Uzmanına danışıp bilgi almalı ve size önereceği tedavi yönteminden faydalanmalısınız. Genelde bu hastalık için uygulanan tedavi yöntemi bağırsakları yumuşak tutacak bir şurup ve belirli kremlerden oluşmaktadır. Verilen kremlerin içeriğinde ağrı kesici olduğundan çekilen sancının azamla ihtimali yüksektir.

Fakat bilmenizi isteriz ki basur olan kişilerin hepsinde belirli bir tedavi işe yaramamaktadır. Kişilerin yeme alışkanlığı, sosyal hayatı, alkol kullanımı ve hatta yapmış olduğu işe göre tedavi yöntemleri kurtarıcı olabilir veya her hangi bir işe yaramayabilir. Peki basur evde nasıl geçer? Basura ne iyi gelir? Basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız?

Basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız?

Basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız

Basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız

Öncelikle bu bir rahatsızlık, hastalıktır. Bilmeniz gereken tek şey herkes bu hastalığa maruz kalabilir ve bunun çekinecek bir tarafı yoktur. Haberiniz olmasa bile çevrenizdeki bir çok kişi bu sorunla karşı karşıya kalmıştır.

Basurun oluşma şekli bir nevi sağlıksız dışkılamadır. Makat bölgesinden çıkan dışkının sert ve sağlıksız olması makat çevresini resmen zımparalayarak zarar vermektedir. Buda basur veya makat çatlağına sebep olmaktadır. Basur, hemoroid ve makat çatlağı problemi ile yüz yüze kalan kişilerin ilk olarak bağırsak sistemini oldukça yumuşak tutması gerekir. Eğer konunun uzmanı bir doktora muayene olduysanız zaten size bağırsaklarınızı yumuşak tutmanız için gerekli ilaçları verecektir. Peki hemoroid nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir?

Hemoroid nasıl geçer bitkisel yöntemler.

Hemoroid veya basurun evde tedavi edilebilmesi için ilk önce bağırsak sisteminin yumuşatılması gerekmektedir. Bunun için kullanılabilecek sinameki (uzun süre kullanılmamalıdır) basur için en etkili tedavi yöntemleri arasında gelmektedir.

Direk sinameki kullanmak bağırsak sisteminizi tembelliğe alıştırabileceğinden dolayı form çaylarını tüketmeniz kesinlikle tavsiyemizdir. Gece yatmadan önce içerisinde sinameki yaprağı olan bir form çayı tüketmeniz sabah uyandığınızda kolay bir şekilde dışarı çıkmanıza yardımcı olacaktır. Fakat bazı form çaylarının bazı kişilerde gaz sancısına yol açtığını mutlaka söylememiz gerekir. Eğer form çayları veya içerisinde bulunan maddelere karşı alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın. Form çayı ilk kullandığınız gün etki göstermeyin bir iki günlük kullanım sonunda sizi rahatlatabilmektedir. Bu çayların kullanım amacı ise sadece bağırsaklarınızı yumuşatarak daha rahat dışarı çıkmanıza yardımcıdır.

Yazının sonunda basurdan nasıl kurtulduğumu, Basur ile yaşamayı nasıl öğrendiğimi sizlerle paylaşacağım.

Az önce de dediğimiz gibi her evde basur tedavisi için kullanılan yöntem herkes de olumlu sonuç vermemektedir. Bu yöntemler içerisinde en çok (Sarımsak basura iyi gelir mi? Maydanoz basura iyi gelir mi?) soruları sorulmaktadır.

Sarımsak basura iyi gelir mi

İyi geldiğini söylüyorlar fakat sarımsağı farklı farklı şekillere sokmaktansa emin olun ki tüketmek daha verimlidir. Çünkü olan şey vücudun içerisindedir. Fakat deneme yanılma yöntemini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Maydanoz basura iyi gelir mi

Maydanoz için yenmesi, suyunun içilmesi veya haşlanış maydanozun basur olan bölgeye konulması gibi teoriler ortada dolanmaktadır. Fakat akla mantığa pek uymamaktadır. Gelelim esas konuya basurdan nasıl kurtuldum, basurdan kurtulmak için ne yapmalıyız her bir işlemi tek tek yazacağım.

Basurdan nasıl kurtuldum

Basura ne iyi gelir

Basura ne iyi gelir

Hemoroidin evde tedavisine girişmeden önce çektiğim sancılardan dolayı doktora baş vurdum. Doktorun iki farklı çözüm stratejisi vardı. Birincisi ameliyat ikincisi ise ilaç tedavisi. Ameliyat benim için biraz uç nokta olduğundan ilaç tedavisine başlandı. Bağırsakları yumuşatmak için verilen bir şurup ve klasik bir ağrı kesici krem.

 

Bir süre bu ilaçları kullandım. Evet verilen şurup bağırsak sistemini yumuşattı ama kremin bende pek işe yaradığını söyleyemem. Şurup 3, 4 kuru bittikten sonra halen sancılar devam ediyordu üstelik artarak. Bu yöntem anlaşılan bende bir başarı göstermemişti ve vücut şuruba alışır duruma gelecekti.

Bende hemoroid sorunu yaşadığımı önüme gelen herkese anlattım. Meğer ne kadar çok basur hastası varmış anlattığımda öğrendim. Bana da bir çok kişi saçma sapan tavsiyelerde bulundu. Yok sarımsak, yok maydanoz, yok sirke ama verilen tavsiyeler benim aklıma pek yatmadı. Düşündüğümde bu hastalığın geçmesi veya rahatlaması için bağırsak sistemini yumuşak tutmamın şart olduğuna karar verdim ve aklıma daha önceden kullandığım form çayı geldi.

 

Form çaylarının genel özelliği kişinin bağırsaklarının daha hızlı çalışmasını sağlamak ve dışkılamanın yumuşak olmasını sağlamaktır. Şu çok bilinen marka form çaylarından birinin içindekiler bölümünü okuduğumda sinameki yaprağı ibaresini gördüm ve aradığım ilaç buydu.

 

Kullanmaya başladım ve daha ilk günden etkili oldu. 2. günde sancılar azalarak devam etti. 2 paket çayı her akşam 1 fincan olmak üzere kullandım. Ve sonrasında kullanmayı kestim. Sorunlar ortadan kalkmıştı ve basurdan kurtulmuştum. Ya da öyle sanıyordum. Uzun bir süre tekrar basur ile karşı karşıya gelmedim. Aradan 3-5 yıl geçtikten sonra tekrar arnı sorunu yaşadım ve çayı kullanmaya başladım. 1-2 gün sonra yine sancı tamamen ortadan kayboldu. Uzun bir süredir aynı sorunla tekrar karşılaşmadım.

 

Kısacası sadece bir çay sayesinde evde kendi yöntemimle basurdan kurtuldum. Bu arada çok fazla sancı çekenlere bu işlem esnasında yine de basur kremlerinden kullanılmasını tavsiye ederim. Yine tedavi boyunca hasarlı bölgeye sürekli değiştirmek üzere yumuşak bir peçete veya gazlı bez koymanızı tavsiye ederim. Basur kimi zaman belli belirsiz kanamaya sebep olmakta ve o bölgede kuruyan kan tahrişe yol açarak daha fazla acı çekmenizi sağlamaktadır. Koyacağınız bir parça peçete ise bu sızıntıyı emerek tahrişi önlemektedir.

 

Bölge sürekli olarak temiz tutulmalıdır. Sıcak su yöntemi basur sancısının azalması için oldukça etkilidir.

Kısa bir dipnot geçmek isterim. Bu yöntemi önerdiğim 10 kişiden 8 tanesi sorunun çözümüne ulaştı. Tekrar belirtmek isterim ki bu yöntem doktor tavsiyesi değildir. Benim kendi kendime uyguladığım bir yöntemdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hayat Benim dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum. Bende Basur şikayeti olan kişilerden biriyim. Ben normal çayımın içerisinde sinameki tozu ve yaprağı ekleyerek aynı sorunla başa çıkmayı öğrendim. Aynı zamanda bende makat çatlağı da var o sorun içinde aynı taktiği kullanıyorum. Evet % 100 olarak iyileşmedi ama onunla yaşamayı öğrendim ve neredeyse hiç sorun çekmiyorum. Bende ufak yöntemlerle basurdan kurtulanlardan biriyim. Ayrıca basurdan kurtulma yollarına değindiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu hastalıkla yüz yüze olan binlerce insan var. Bir tanesi bile kurtulsa kardır.

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Kesinlikle haklısınız. Yorumunuz için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ