Biz Biliyoz

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar? Bıttım Sabunu Yorumları.

Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar? Bıttım Sabunu Yorumları.

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada adından çok fazla bahsedilen bıttım sabunu nedir sizler için araştırdık. Bıttım sabunu neye yarar? Bıttım sabunu faydaları ile ilgili yorumları.

Ülkemizin güzide illeri içerisinde gelen Büryan kebabı ile ünlü ilimiz Siirt’in bıttım ağacının menengiç adı verilen yapraklarının bir takım işlemlerde geçmesi ile üretilen, cilde ve saçlara bir çok faydası bulunan bıttım sabununu biliyoz.com ekibi olarak mercek altına aldık. Peki son dönemlerde yıldızı parlayan araştırma konusu olan bıttım sabunu nedir?

Bıttım Sabunu Nedir?

Her ne kadar Siirt kökenli olduğu bilinse de bu sabunun esas ana vatanı Mardindir. Çok uzun yıllardan beri o bölgelerde yaşayan insanların temizlik amacı ile kullandığı Bıttım Sabunu son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda insanlar üzerinde bir çok olumlu etkiye sebep olduğu ortaya konulmuştur.

 

bıttım meyvesi

bıttım meyvesi

Sonbaharda hasat edilen bıttım meyvelerinin çürük olanlarının ayrıştırılmasından sonra 1 hafta ile 2 hafta arasında kurutulmaya bırakılması ardından belirli sıcaklıktaki su ile yoğrulmak sureti ile işlem başlar. 2-3 saat arasında yoğurulan meyvelerden çıkan yağlar ayrıştırılır.

 

Gece boyunca süzülmeye bırakılan bıttımlar kaynamaya alınır ve ayrıştırılmış olan yaşlar kaynama esnasında kazana ilave edilir. Kaynama, soğutma buharlaşma ve su ekleme gibi işlemlere tabi tutulan meyveler son halini bularak sabun formuna bürünür. Oldukça zahmetli olan bu sabunun imalatı için ortalama bir haftalık zaman gerekir. Bunca zahmete rağmen imalatı yapılıp bölgenin ekonomik düzeyini arttıran bıttım sabunu ne işe yarar, faydaları nelerdir?

Bıttım Sabunu Nedir? Bıttım Sabununu Yararları Nelerdir?

Cilt ve saç üzerinde bir çok faydası olduğu söylenen bilgi topladığımız yerlerde bir çok üniversitede araştırıldığı iddia edilen bu temizlik ve saplık ürününün faydaları nelerdir gelin birlikte inceleyelim.

 • Düzenli kullanıldığında saç dökülmesini durdurur. 6-8 ay arasında saçların parlak ve ipeksi görünmesini sağlar.
 • Tamamen doğal olarak üretilmiş olan sabunun antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bir çok cilt hastalığını tedavi eder. Egzema, mantar, kepek gibi sorunlara karşın etkili olduğu söylenmektedir.
 • Dökülen saç diplerindeki bakteri oluşumunu ortadan kaldırarak saçın beslenmesine ve tekrar döküldüğü yerden çıkmasına destek verir.
 • Siyah noktalar, akne ve sivilceler üzerinde etkiye sahiptir.
 • Saçlardaki kırılmaları onarmaya çalışır. Salıksız olan saç tellerini güçlendirir. Saçın doğal veya dış etkenlerden dolaya zarar görmemesini, zarar görmüş saçların ise tekrar eski haline dönmesine destek verir.
 • İddialara göre beyazlayan saçların tekrar eski rengine dönmesine yardımcı olur.

Bıttım Sabunu Doğal mı?

Aslında bu sabun tamamen doğal şekillerde ve hiç bir katkı maddesi kullanılmadan üretilmektedir. Ama işin ticari boyutunun artması maliyetlerin ve zamanın kısıtlanmaya çalışılmasından sonra içerisine kimyasallar katılarak fabrikasyon üretimi de mutlaka vardır. Yani her satılan veya her alınan bıttım sabunu tamamen doğal olmayabilir. Bu yüzdem almayı ve kullanmayı düşünen kişilerin mutlaka bildik bir yerden alması tavsiye edilir.

Bu sabunun imal aşamasının ne kadar zahmetli ve zaman alan bir şey olduğunun farkındasınız ancak online alışveriş sitelerinde kilosu kargo dahil 15 – 20 TL ye satılmaktadır. Ancak gelecek olan ürünün fabrikasyon olup olmadığını anlamak elbetteki imkansızdır.

 

Bıttım Sabunu Yorumları

Bıttım sabunu yorumlarının genel anlamda iyi olduğunu bildirmekte fayda görüyorum. Özellikle sosyal medyada ben kullandım memnunun diyen kişi çok fazla. Ancak bir siteye yapılmış ve görüme bayan bir yorumu da belirtmeden geçmem istemem.

 

Kendinin Siirtte yaşadığını belirten kişi yorumuna şöyle devam etmiş. Biz burada bıttım sabunu bulmakta zorlanıyorum. Çevremdekilerden bir kişi kendi yaptığı sabunun kilosunu 120 TL ye satıyor. İnternette gördüğünüz o sabunların hepsi ya fabrikasyon yada sahte demiş.

 

Peki siz bıttım sabunu kullandınız mı? Bıttım sabunu hakkındaki düşüncelerinizi bizler ve tüm okurlarla alt tarafta bulunan yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. sibel dedi ki:

  Çok faydalıymış bıttım sabun. bu sabunu hemen sipariş edeceğim

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Sibel hn kesinlikle ben sabunun gerçeğini nasıl bulabilirim diye araştırıyorum. Malum saçlar sinir bozucu bir şekilde azalmaya başladı en azından kalanları kurtaralım

BİR YORUM YAZ