Şekersiz Çay Kaç Kalori? Şekersiz Çay Zayıflatır Mı?

 Şekersiz Çay Kaç Kalori? Şekersiz Çay Zayıflatır Mı?

Milli içeceklerimizden olan, Karadeniz’in güzide illerinden Rize’ de yetişen siyah çay ülkemizde en çok tüketilen ve en sevilen içeceğidir. Kimi zaman yemeklerden sonra, kimi zaman kahvaltı eşliğinde kimilerine göre ikindi ve akşam vakitlerinin olmazsa olmazı olan çayın kilo yapıp yapmadığını araştırdık. Peki siyah çay kilo yapar mı? Siyah çay kaç kalori? Şekeriz çay zayıflatır mı? Şekerli çay kilo aldırır mı? İşte siyah çay ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu yazımızda.

Üretimi, toplanması, satışı ve ithalatı ile ülke ekonomisine büyük katkısı bulunan siyah çay aynı zamanda halkımızın olmaz sa olmazlarındandır. Tiryakileri, ince belli bardağı, kıtlaması ve tavşan kanı ile dillerden dillere gönüllerden gönüle giren siyah çay özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Peki bu kadar çok tüketilen siyah çay kilo aldırır mı? Siyah çay kaç kalori gelin birlikte inceleyelim.

Siyah Çay Kilo Aldırır Mı?

Her hangi bir besin maddesinin kilo aldırması için içerisinde belli bir enerji yani kalori barındırması gerekir. Peki çay kaç kalori? Gelin birlikte inceleyelim.

Siyah Çay Kaç Kalori?

İçeriğinde %0 karbonhidrat %0 protein ve %0 yağ bulunan çayın kalorisi de 0 dır. Kalorisi 0 olan bir besin maddesi de kilo aldırmaz. Şekersiz çay kilo aldırır mı sorusunun en yalın yanıtı ise budur.

Yani çayın kilo aldırdığını düşünen kişiler için söylenmesi gereken söz ise size kilo aldıran çay değil çaya attığınız şekerdir. Bu arada 1 adet kesme şekerin kalorisini merak edenler için dip not olarak onu da belirtelim.

Kesme Şeker Kalori

 • Küçük boy kesme şeker 12 kalori
 • Büyük boy kesme şeker 16 kalori

Şekerli Çay Kilo Aldırır Mı?

Günde 10 bardak çay içip bir bardak çaya 2 şeker atan birisi ortalama 240 kalori sadece içmiş olduğu şekerli çaydan alacaktır. Şekerli çay kilo yapar mı diyenler için şöyle söylemek en doğru yaklaşım türü olacaktır.

Gün içerisinde almış olduğunuz kalori harcamış olduğunuz kaloriden yüksek ise buna birde şekerli çay ilave ediliyorsa evet şekerli çay kilo yapar. Ancak içmiş olduğunuz çay dahil olmak üzere günlük almış olduğunuz kalori harcamış olduğunuz enerjiden az ise şekerli çay kilo yapmayacaktır.

Şekersiz Çay Zayıflatır Mı?

Son dönemlerde internet üzerinde çok aranan konulardan bir tanesi de şekersiz çay zayıflatır mı sorusunun cevabıdır.

Kimse sadece bir şeyler yiyerek veya içerek zayıflayamaz. Zayıflamak için enerji harcamanız gerekir. Belli bir hareket olmadan veya var olan hareketi çoğaltmadan çay içerek zayıflamak mümkün değildir ki çayın metabolizmayı hızlandırma gibi bir özelliği de bulunmamaktadır.

Çayın kilo üzerindeki etkilerini sanırım hep birlikte anladık peki diğer çay türlerinin kaç kalori olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Çayın Kalorileri

 • Siyah çay 100 Gr 0 kalori
 • Altın çay 280 Gr 176 kalori
 • Şeftali aromalı soğuk çay 460 Gr 129 kalori
 • Yeşil çay 100 Gr 0 kalori
 • Beyaz çay 100 Gr 0 kalori
 • Yaseminli çay 100 Gr 0 kalori
 • Limonlu çay 110 Gr 1 kalori
 • Sallama çay 6 Gr 0 kalori
 • Herbalife bitkisel çay konsantre 1,7 Gr 7 kalori
 • Sütlü çay (tam yağlı süt ile) 165 Gr 65 kalori

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın