Biz Biliyoz

Diş Eti İltihabi Hamile Kalmayı Engeller mi?

  • 03 Şubat 2019
  • 141 kez görüntülendi.
Diş Eti İltihabi Hamile Kalmayı Engeller mi?

Diş eti iltihabi hamile kalmayı engeller mi? Hiç böyle Bir şey duydunuz mu? Peki merak ediyor musunuz? O zaman buyurun size iltihap hamileliğe engel mi?

Kadın annedir. Annelik ise yaradan tarafından kadınlara sunulmuş eşsiz bir lütuftur. Kadını erkeklerden ayıran en büyük özelliktir annelik. Her kadın ister anne olmayı zamanı geldiğinde veya yaradan izin verdiği sürece.

 

Kimileri hayatını adar anne olabilmek için kimileri ise evlat duygusunun kıymetini bilmez. Resmen evladını har vurup harman savurur. Annelik hamilelikle başlar ve hamile kalabilmek için bazı etkenlerin ortadan kalkması gerekmektedir. Bunlardan biride ağız ve diş sağlığı. Şimdi düşüneceksiniz diş ile hamileliğin ne alakası var yazımızı tamamen okuduğunuzda alakalı olup olmadığını hep birlikte öğreneceğiz.

Bu yazımızda hamilelik ve diş ile ilgili şu soruların cevaplarını arayacağız.

  • Diş eti iltihabi hamile kalmayı engeller mi?
  • Çürük dişle hamile kalmak.
  • Hamilelik öncesi diş tedavisi.
  • Diş iltihap hamileliğe engel mi?
  • Hamile kalamıyorum ne yapmalıyız?
  • Hamile kalamıyorum ne yapmalıyız?

Yapılan araştırmalara göre diş eti sorunu olan kadınların, sağlıklı kadınlara göre çürük dişle hamile kalmak, hamilelik şansını 4 kat daha aşağıya düşürmektedir. P. Gingivalis ismindeki bir bakteri gerekli olan tutunmanın gerçekleşmesine engel oluyor.

Diş eti iltihabi olan kadınlarda hamile kalma engellnir mi?

Çocuk sahibi olmaya karar veren kadınların hamilelik öncesi diş tedavisi için bir uzmandan destek alması gerekir.

Diş iltihap hamileliğe engel mi?

Diş iltihap hamileliğe engel değildir fakat diş ve diş etlerinin iltihabı sonucunda oluşan P. Gingivalis isimli bakteri hamile kalma şansınızı 4 kat daha aşağı düşürür. Bunu örneklemek gerekirse. Bir kadının her zaman için hamile kalma şansı yüzde 50 dir. Kadın istediği dönemde ya hamile kalır yada kalamaz. P. Gingivalis isimli bakteri bu şansı 4 kat azalttığına göre kadının hamile kalma şansı yüzde 12,5’e düşer. Veya tüm şartlar uygun ve hamile kalma şansınız yüzde yüz ise, oluşan bakteri bu şansı yüzde 25’e düşürebilir.

Çürük dişle hamile kalmak veya kalamamak kesinlikle P. Gingivalis bağlı değildir. Bu bakteri sadece hamile kalabilme şansını engelleyen bir bakteridir. Yani diş eti problemi olan bir kişi hamile kalamayacak değildir. Fakat her şey yolunda ve hamile kalamıyorsanız hamilelik öncesi diş tedavisi için bir uzmana gözükmeniz tavsiye edilir

Diş ve diş eti hastalıklarının kalp hastalıklarına bile sebep olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Vücut içerisinde bulunan bir hastalık veya zararlı bir bakteri sadece bulunduğu yeri değil başka yerleri de etkileyebilmektedir.

P. Gingivalis isimli bakteri eğer henüz diş etlerinde ise gebeliği 3 kat olumsuz etkilerken çene kemiğine bulaşması dahilinde sorunu 4 kat daha zorlaştırıyor. P. Gingivalis hormon üretimini olumsuz etkilediği gibi yumurtlamayı ve embriyonun implantasyonunu önlüyor.

Geçtiğimiz dönemlerde 19-42 yaş aralığındaki sağlıklı ve gebe kalmaya çalışan 256 kadın üzerinde araştırma yürütüldü. Araştırmaya katılan kadınların ağız, diş ve jinekolojik muayenelerinden sonra 12 ay boyunca gebelik durumları gözlem altına alındı.

İlginizi Çekebilir: Diş eti çekilmesine ne iyi gelir bitkisel çözümler

Bir yıl sonunda gebe kalamayan kadınların tükürüğünde en sık saptanan bakterinin P. Gingivalis olduğu anlaşıldı. Gebe kalma oranı, dişeti hastalığı olmayan ve bakteri saptanmayan kadınlarda 4 kat daha fazlaydı. Şimdi bir kerede biz soralım sizde diş eti iltihabi hamile kalmayı engeller mi?

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ