Domates Yemenin Faydaları

 Domates Yemenin Faydaları

Sürekli aranılan bir tat olan domatesin faydalarını biliyormusunuz ?
En güçlü besin kaynakları arasında bulunan domates’ i bir hafta sürekli tüketmeniz halinde sağlığımız için bir çok olumlu etkiye neden olmaktadır.

Faydaları saymakla bitmeyen domates’ in en büyük faydalarını sıralayalım.
Vitamin deposudur A,C,K ve B6.
Antioksidan açısından zengindir.
Sindirimi sistemi dostudur.
Cildinize doğal bakım sağlar.
Sigara’ nın zararlı etkilerini azaltır.
İdrar yolu enfeksiyonlarını önler.
Göz sağlığına olumlu etkisi büyüktür.
Kalbi korur.
İnsan sağlığı açısından çok önemli bir besin maddesi olan domates’ i sürekli tütekmeniz için bir çok sebebiniz var.

Domates vitamin deposudur.

İçerisinde K.C.A ve B6 vitaminleri bulunan domates insan vücudunun ihtiyaç duyduğu magnezyum, fosfor, potasyum, protein, folik asit ve manganez’i sağlar. Düzenli tüketilmesi gereken domates bilinen en iyi vitamin depoları arasında gelmektedir.

Antioksedan dır.

Güçlü bir antioksidan olduğunu sanırım artık bilmeyen yoktur. Domates’in pişirilerek yenmesi ( yemeklerde kullanulması ) sonucunda etkisi kat be kat arttığı unutulmamalıdır.

Sindirim sisteminin dostu.

Domates’ in düzenli tüketilmesi halinde sindirim sisteminde oluşabilecek olan aksaklıklardan sizleri korumaktadır. Kabızlık ve ishal gibi sindirim sisteminde oluşan sorunların düzeltilmesine yardımcı olan domates’ in içerisinde yoğun lif oranı bulunmaktadır.

Ciltlere doğal bakım.

Cilt sıkılaştırıcı özelliği bulunan domates’ i sürekli tüketmeniz halinde yaşlanmayı engelleyen etkilerini gözle görülür şekilde hissedeceksiniz. Aynı zamanda Güneş yanıklarında olumlu etki gösterdiği bilinmektedir.

Sigaranın etkilerini azaltır.

Sigara dumanının zararlarını engelleyen domatesi özellikle sigara dumanına maruz kalanların sürekli tüketmesini tavsiye ediyoruz. Domates sigara dumanı içerisinde bulunan kanserojen maddelerden nirosaminler ile savaşma etkisine sahiptir.

İdrar yolu enfeksiyonuna domates.

Tüm kadınların korkulu rüyası idrar yolu enfeksiyonu ve sistit’ e iyi geliyor. İçinde bulundurduğu sıvı adeta antibiyotik etkisi gösteriyor. Sıvı açısından zengin olan domates insan vücudunun idrar’ a çıkma etkisini arttırarak gerekli temizliği sağlıyor.

Göz sağlığını koruyor.

İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığının korunmasına yardımcı oluyor. Özellikle sarı nokta hastalığından şikayetçi olan bireylerin sürekli olarak domates tüketmesi gerekiyor.

Kalbi koruyor.

İçerdiği potasyum sayesinde kalp dostu olan domates kan basıncını düzenleme görevini üstleniyor. Kanda bulunan zararlı tringliserid in etkilerini azaltarak kalk krizi risk oranını düşürüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın