Biz Biliyoz

Duyguların Psikolojisi-Nevzat Tarhan

  • 13 Temmuz 2021
  • 29 kez görüntülendi.
Duyguların Psikolojisi-Nevzat Tarhan

Duyguların Psikolojisi Kitap Tanıtımı

 

İnsan beyninin bir bölümü, duyguları, arzuları ve somut zevkleri ister.

Diğer bölümü ise mantık ve kurallarla ilgilidir.

İrade, bunlar arasındaki seçme becerisidir.

Merhabalar. Bugün sizlere bir çırpıda okuyabileceğiniz bi’ kitaptan bahsedeceğim.  

 

  Kitap: Duyguların Psikolojisi

Yazar: Nevzat Tarhan

Sayfa Sayısı: 240

Yazar, kitabın adından da anlaşılacağı gibi bizlerin yaşadığı duyguları her yönüyle ele alıyor. Sevgi, nefret, gurur, kıskançlık fekadarlık gibi neredeyse tüm duyguları tek tek tanımlıyor. Duygularımızın etkisinin öneminden başlıklar halinde bahsediyor.

 

Kitabın dili oldukça sade, akıcı. Herhangi bir bilimsellik bulamazsınız. Bu yönden herkesin rahatlıkla okuyabileceği tarzda olduğunu düşünüyorum. Yaşadığımız her duyguyu bir başlık altında toplamış ve bunları da alt başlıklara ayırmış.

 

Yaşattığımız ve bizzat hissettiğimiz duyguları çok daha yakından tanımış olacaksınız. Olumlu, olumsuz tüm duyguları çözümlüyor.   Bazı duyguların başlıca özelliklerini dönemlere göre ayrıca başlıklara ayırmış.

 

Örneğin; gurur duygusunu ergenlikte gurur olarak da anlatması gibi.   Kitabın en sevdiğim kısmı, olumsuz duygularımızla nasıl başa çıkabileceğimizden de bahsetmesiydi. Okurken sürekli içimden ”tam olarak böyle hissediyordum” dedim.

 

Hatta bazı olumsuz başlıklarda sıkça geriye döndüm. O an yaşadığım duygunun gözümde tekrar canlanması beni bir miktar sarsmadı değil. Farkındalık sürecinden sonra ‘bununla nasıl baş edeceğim’ kısmında kitabın devamı bana yardımcı oldu diyebilirim. Köşenize koyup açıp açıp okuyabileceğiniz bir ‘başucu kitabı’ diyebilirim. Kitabın en sonunda sizi bir test karşılayacak.  

Bu testte kendinizi değerlendirip sizde hangi zekanın daha baskın olduğunu görebilirsiniz. Okur olarak oldukça yararının dokunacağını düşünüyorum.

Herkese tavsiyemdir,sevgiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ