Biz Biliyoz

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Tarifi

Ev Yapımı Çamaşır Yumuşatıcısı Tarifi

Günümüzde birçok farkı fiyat, boy ve kokuda çamaşır yumuşatıcısı bulmak mümkün. Fakat doğal
ve sağlıklı çamaşır yumuşatıcısı kullanmak isteyenler evde çamaşır yumuşatıcılarını hem uyguna hem de istediği kokuda kendisi yapıyor.

Kıyafetleriniz yıkanması esnasında vazgeçilmez ürünlerden biri haline gelen çamaşır yumuşatıcıları hem kıyafetlerinizin yumuşacık olmasını sağlıyor hem de onları mis gibi kokutarak dokularının korunmasına yardımcı oluyor.

Peki neden doğal çamaşır yumuşatıcısı kullanmalısınız.

Bir çok kişinin genel mantığı hazırı varken neden evde yaparak zahmet çekeyim yönünde olsa da göz ardı edilen en önemli detay kimyasal maddelerden uzak durulmasıdır. Ev yapımı çamaşır yumuşatıcısının diğer faydaları içerisinde çamaşırlarınızın üzerindeki lekelerin giderilmesine katkı sağlamak, deterjan kalıntılarını arındırmak ve çamaşırlarınızın renklerini korumak bulunmaktadır.

Ev yapımı çamaşır yumuşatıcısını diğer yumuşatıcılar ayrıştıran farkı bir özelliği ise makineniz içerisindeki sudan kaynaklı kireç kalıntıları ile savaşmasıdır. Kireç ve sabun kalıntılarının temizlenmesini sağlar. Tamamen doğal ürünlerden yapıldığı için en hassas ciltler hatta bebek kıyafetleri için bile uygundur.

Evde yapılan çamaşır yumuşatıcısının bir diğer yararı ise çamaşır deterjanlarında bulunan granürün çamaşırlarınız üzerinde bıraktığı etkinin giderilmesidir. Granür denilen kimyasal bildiğiniz çamaşır suyundan pek farklı değildir.

Zararlı madde içermez

Hemen herkesin göz ardı ettiği durumlardan biri kimyasal içerikli kokuların zaman içerisinde ciğerler üzerinde tahribat yarattığıdır. Kimyasal içerikli kokuların özellikle bebek ve çocuklar üzerinde gözle gözükmese de ciddi olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Kimyasal maddelerin zararları hemen herkes tarafından bilinse de hemen reaksiyon göstermediği için kimse tarafından umursanmamaktadır. Fakat bilinmesi gerekir ki hormonlarda dengesizliğe yol acan bu kimyasallar ileride genetik hastalıklara sebep olabilir. Bu sebepten kimyasal maddelerden ne kadar uzak durulursa gelecek için o kadar avantajlı olunur.

İşte adım adım doğal çamaşır yumuşatıcısı yapımı.

Doğal ve ev yapımı çamaşır yumuşatıcısı dışarıdan alınan yumuşatıcılara göre çok daha ekonomiktir.

Malzemeler:

2 su bardağı su (ortama 500 ml)
1 su bardağı beyaz sirke (ortalama 250 ml)
1/3 su bardağı karbonat (ortalama 70 gram)
Aktardan bitki özü yağı istediğiniz kokuda 6 – 7 damla

Doğal çamaşır yumuşatıcısı hazırlanışı

/1. Adım

Uygun bir kap içerisine 1 bardak sirke ile 2 barda suyu iyice karıştırın.

2. Adım

Karbonatı yavaş yavaş dikkatlice karışıma ekleyin. Hepsini bir anda dökmeyin. Karbonat kabarmaya başlayacaktır.

3. Adım

Karbonat, su ve sirkeyi iyice karıştırın karbonatın iyice eridiğinden emin olduğunuzda 6- 7 damla bitki özü yağını karışıma ilave edin. Ve tekrar karıştırın ve yumuşatıcınız hazır.

Yumuşatıcınızı diğer yumuşatıcıları kullandığınız gibi kullanın aradaki farkı mutlaka ilk yıkamanızdan itibaren göz ile göreceksiniz.

Tavsiyeler

– Eğer çamaşır yumuşatıcınızın daha koyu bir formda olmasını istiyorsanız içerisine az miktarda saç kremi ekleyebilirsiniz.

Lekeli kıyafetlerinizi yıkamadan önce lekeli bölgeye hazırladığınız yumuşatıcıdan damlatıp 30 dakika bekledikten sonra yıkayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ