Take a fresh look at your lifestyle.

Mide Balonu Nedir? Kaç Kilo Verdirir?

0 2

Mide balonu nedir? Mide balonu ile kaç kilo verilir?

Mide balonu ile ilgili tüm sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız. Son zamanların obezite tedavisinde yaygın olarak kullanılan mide balonu kilo sorunu olan bir çok kişinin imdadına yetişiyor. Ameliyatsız bir teknik olması dolayısı ile de çok fazla ilgi gören mide balonu ile uzmanlar 20 – 20 kilo vermenin mümkün olduğunu bildiriyor.

Son zamanlarda en fazla kullanılan zayıflama çözümlerinden biride şüphesiz ki mide balonudur.

Ameliyatsız olarak uygulanan zayıflama çözümlerinden mide balonu ile verilen kilolar doktorunuzun verdiği diyet listesine uyum sonucunda da tekrar geri alınmıyor.

Mide Balonu Nedir? Mide Balonu Nasıl Uygulanır. 

Mide balonu aslında tam da adından anlaşıldığı gibi insan vücudu ve sağlığına zarar vermeyen bir çeşit balondur. Endoskopi yolu ile mide içerisine yerleştirilen balın yaklaşık olarak bir yumruk büyüklüğünde ve içi sıvı ile doludur. Mide balonu işlemi yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Genellikle uyanık olarak uygulanan İntra Gastrik Balon hafif uyku hali veya genel anestezi altında da uygulanabilir. İşlem sonrasında direk hastane çıkışı verilmektedir. Balonu çıkartma işlemi ise genel anestezi ile yapılır ve yine yatış işlemi yoktur. Balon taktıran ve çıkarttıran kişiler günlük yaşamına devam edebilir.

Obezite tedavisinde kullanılan mide balonu takıldıktan sonra 6 ay ila 1 yıl arasında mideden çıkartılması gerekmektedir. 10 ila 25 kilo arasında kilo kaybı sağlamaya yardımcı olan mide balonu uygulaması kesinlikle kalıcı bir yöntem değildir. Verilen kiloların tekrar geri alınmaması için doktorunuzun uygulayacağı diyet’ e özen göstermeniz hatta hayatınıza sporu dahil ederek vücudunuzu sıkılaştırarak verilen kiloların devamlılığı sağlanmalıdır.

 

Mide Balonu Kimlere Uygulanır.

– Vücut kütle indeksi 30 – 40 arasında olan ve kitle indeksi sebebi ile ciddi tıbbi problemler yaşama riski olan kilolu hastalara uygulanır.
– Aşırı kilo sebebi ile tedavi edilemeyen şeker hastalarına uygulanır.
– Cerrahi tedavi uygulanması gerektiği halde kilo veya obezite sebebi ile cerrahi ameliyat’ ın risk oluşturma olasılığı olan hatalara kilo veya vücut ağırlığını operasyonu uygun hale getirilmesi için uygulanır

 

Mide Balonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
– Fazla kilolardan kurtulmak amacı ile geçici bir tedavi yöntemidir.
– Şişmanlığa bağlı başka hastalıkların risklerini oradan kaldırmaya fayda sağlar.
– Kaybedilen kilonun korunmasına olanak sağlar
– Şişmanlığa bağlı cerrahi risklerin azalmasına olanak sağlar
– Diyet ve spor yaparak belli sürede kilo verememiş kişilerin kilo vermesine yardımcı olur
– Ameliyat gerektirmez endoskopi yöntemi ile takılır yine endoskopi yöntemi ile çıkartılır.
– Mide içinde 6 ay kalır. En fazla bir yıl durabilir.
– Kesinlikle uzmanı tarafından uygulanmalıdır.
– 25 Kiloya kadar kilo kaybına olanak sağlar. Ama standardı % 20 ile % 25 kilo kaybı arasındadır.
– Geri çıkartıldıktan sonda diyet uygulanır

Leave A Reply

Your email address will not be published.