Take a fresh look at your lifestyle.

Gebelikte Karın Kaşıntısının Sebepleri ve Giderilmesi

0 24

Bu yazımızda sizlerle “gebelikte karın kaşıntısı sebepleri, hamileyim karnım kaşınıyor ne yapmalıyımi Hamileyim karnım kaşınıyor,gebelikte karın kaşıntısı, hamilelikte karın kaşıntısı, karın kaşıntısına ne iyi gelir, karın kaşıntısı nasıl geçer” sorularının cevaplarını vereceğim.
Hamilelikte de karın kaşınması çok sık görülen bir durumdur.

Peki, hamilelikte karın kaşıntısının sebepleri nelerdir?

Karın hamilelik döneminde hiç genişlemediği kadar hızlı ve fazla genişler. Karın bölgemizi saran deri genişlediğinden dolay nem kaybeder. Nem dengesi bozulan ciltte büyük bir rahatsızlık oluşur ve karın kaşınır.


Hormonsal değişiklikler de hamilelerin karnının kaşınmasına yol açan durumlardan bir tanesidir. Östrojen hormonu hamilelik döneminde fazla bir şekilde salgılanmaktadır. Bu durum ellerde ve karında kaşınmaya yol açar.
Egzamalar özellikle hamilelik dönemlerinde şiddetini arttıran bir durumdur. Karın kaşıntısının bir nedeni de egzama da olabilir.

Gebelikte Karın kaşıntısına ne iyi gelir?

Karın kaşıntısı eğer yoğun bir şekilde hissediliyorsa hemen doktora gitmelisiniz. Doktor durumu inceleyip ona göre size gerekli tedavileri uygulayacaktır.
Ayrıca karın kaşıntısına iyi gelen formüller de vardır.

 Karın kaşıntısının en temel nedenlerinden biri cildinizin nem dengesini kaybetmesi olduğundan yağlı krem veya vazelin yardımıyla karnınızı iyice nemlendirin.
 Parfüm kullanmamaya dikkat edin. Özellikle parfümlü kremler de karın kaşıntısını azdırabilir. Bu konuda da dikkatli olmalısınız.
 Bol bol su içmelisiniz. Bol bol su içerek vücudun nem dengesinin kazanılmasına katkıda bulunabilirsiniz.
 Karnınız kaşınıyorsa kaşımamaya dikkat edin. Çünkü kaşıdıkça karnınızı daha çok kaşımak isteyebilirsiniz.
 Çok sıcak suyla duş almamaya dikkat edin. Çok sıcak su cildinizdeki yağları çözdükçe karın derinizdeki nem azalmaktadır. Bu yüzden çok sıcak su ile duş almaktan vazgeçin.
 Hızlı kilo alma da karın kaşıntısı tetikler. Bu yüzden hızlı bir şekilde kilo almamaya dikkat edin.

Gebelikte Karın Kaşıntısının Nedenleri, Karnım Kaşınıyor Neden?

Karın bölgesindeki kaşınmalar sık görülen bir durum değildir. Ancak çok az da olsa bazı insanlar sürekli karınlarının kaşınmasından şikâyetçidir. İnternete girip karnım kaşınıyor neden diye arayıp dururlar. Ancak bu konuda internette bile fazla bir bilgi yoktur.
Ancak kendi başıma gelen bir durum olduğu için sizlerle paylaşayım dedim.

Karnımım uzun süredir sürekli kaşınmasından şikayet edip duruyordum.

Bir gün doktor bir arkadaşa sordum. Acaba karnım neden kaşınıyor diye.

Doktor arkadaş çok rahat bir şekilde sen hızlı bir şekilde kilo alıyorsun. Diye cevap verdi. Hızlı kilo alınca karında bir yırtılma meydana gelebiliyor. Karın kaşıntısı da karın derisindeki yırtılmanın habercisidir.

Bu yüzden karnınız kaşınıyorsa korkmayın, hemen gidip bir çatlak kremi alın kaşınan bölgenize sürün. Ya da kilo alıyorsanız acilen onun önüne geçin.

Leave A Reply

Your email address will not be published.