Biz Biliyoz

Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

  • 09 Eylül 2018
  • 103 kez görüntülendi.
Günde Kaç Fincan Kahve İçilmeli?

İspanyol asıllı araştırmacıların yapmış olduğu araştırmaya göre gün içerisinde 4 fincan kahve tüketenlerin erken ölüm riskinin ortadan kalktığını gözler önüne serdi.

Günde kaç fincan kahve içilmeli? Sorusunun cevabı bir çok uzmana göre değişiyor. Bazıları kahvenin faydalı olduğunu savunurken bazıları ise kahve zararlı diyor. Peki araştırmalar neyi gösteriyor.

20 bin kişinin üzerinde 10 yıl boyunca yapılan araştırma sonucunda günde 4 fincan kahvenin 3 te 2 oranında erken ölüm riskini azalttığı gözlemlendi.

 

Kahve Kansere Karşı Koruyor

İspanyol araştırmacılara göre kahvenin içinde barındırdığı antioksidanlar kalbe fayda sağlamakla birlikte kansere karşı vücudu koruyor. Erken ölüm riski günde 2 fincan kahve içenlerde % 22 düştüğünü hesaplayan araştırmacılar kahve içimi 4 fincana çıktığı zaman erken ölüm riskinin % 64 oranında düştüğünü belirtiyor.

Kahve Karaciğer Fonksiyonlarını Geliştiriyor

Yaklaşık 520 bin kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda kahve tüketimi karaciğer fonksiyonlarının geliştiği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve iltihap oranını azalttığı anlaşıldı.

Dr Adela Navarro yürüttüğü araştırma neticesinde kahve kullanımının bir üst limiti olmadığını, deneklerin maksimum 8 fincan kahve tükettiğini, kahvenin diyetin bir parçası olabileceği bildirdi.

Kahve Ne Kadar Tüketilmeli

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansına göre de günde 4 fincan kahvenin veya 5 fincan espresso’nun tüketilmesi gerektiğini bildirirken, bir çok uzman da kahvenin bitmek bilmeyen faydalarına karşı haklı bilgilendiriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ