Take a fresh look at your lifestyle.

Hızlı Kilo Vermek için Kanıtlanmış 16 Adım

0 9

Kilo vermek sizi zorluyor mu? Sağlıklı zayıflamak mı istiyor musunuz? Aç kalmadan hızlı kilo vermek için hazır olun. Kanıtlanmış olan zayıflama yöntemlerini öğrenmek için doğru yerdesiniz.

Kilo vermek ile ilgili hemen herkesin bilindik, geleneksel ve standart fikirleri mutlaka vardır. Daha az ye, ekmeği azalt, daha fazla hareket et, porsiyonlarını küçült gibi eğer bu standartlara uymak istiyorsanız siz bilirsiniz.

 

Bunları bu güne kadar kaç defa denediniz, kaç kere başarılı oldunuz bir düşünün bakalım. Eminim hemen hepimiz bunları defalarca denedik. Her seferinde aç kalarak kendimize mazoşist duygular ekleyerek açı ile kendimizi terbiye ettik.

Peki ya sonuç. 3 le başladıysak sonunda üstüne 5 ekledik. Demek ki klasik yöntemler kilo vermek için yeterli olmadığı gibi hızlı kilo vermek için hiç ta mantıklı değil, değil mi?

İsteyen herkes kendine bu eziyeti yapmaya devam edebilir. Biliyoz ekibi olarak bu uzun ve bir çok zahmete girerek hazırladığımız makale gerçekten sağlıklı kilo verme yöntemlerini araştıranlar ve hızlı zayıflamak isteyenler için.

 

Hızlı Kilo Vermek İçin 16 İpucu

Kilo Vermek

Hazır mısınız? Hemen başlayalım verilen ip uçlarından size uygun olanları seçin ve bunları mutlaka bir yere not edin. Belki de kendi uzmanınız kendiniz olacaksınız. Fakat bunca insanın boşa diyetisyen olmadığını, her ne kadar doğru fikir ve bilgilerle donansanız da bir destek almanız gerektiğini hatırlatırız.

Kilo verme yolculuğunuzdaki önünüze çıkan engelleri, hangi aşamalardan geçtiğinizi bizlerle yorum bölümünden veya Facebook sayfamızdan paylaşmayı ihmal etmeyin.

 

1. Düşük karbonhidrat diyeti seçin

Karbonhidrat diyeti
Karbonhidrat diyeti

Kilo vermek istiyorsanız, şeker ve nişastadan (ekmek, makarna ve patates gibi) besin maddelerinden kaçınarak işe başlayın. Bu çok eski bir fikirdir: ve en az 150 yıldır bu fikir kullanılmaktadır.

Daha az karbonhidrat tüketmeye dayanan çok sayıda kilo verme diyetleri oluşmuştur. Yeni olan şey ise düzinelerce modern bilimsel çalışmanın sonucunda bu fikrin ve düşüncenin doğru olduğunun kanıtlanmış olmasıdır.

Karbonhidrat tüketimini azaltmak sağlıklı kilo vermek için temel kurallar içerisinde yer almaktadır. Açıkçası, herhangi bir diyette kilo vermek hala mümkündür. Sadece yakılan kaloriden daha az kalori almak kilo vermek için yeterli olacaktır, değil mi? Mantığa bakarsanız evet ama işin aslı pek öyle olmuyor.

Bu basit tavsiyenin büyük bir sorunu vardır. Oda karbonhidrat tüketmeye alışmış kişilerin midesinde yatan fil ve buna bağlı olarak çektiği açlık sorunu. Çoğu insan daha az yemek yemeyi sevmez, çünkü onlar ekmek yemeden doymazlar ve sürekli açlık hissi çekerler. Er ya da geç karbonhidrat diyetinden pes edecek ve yiyeceklerdir.

Buradaki ana temel unsur şudur. Tüketilenden daha az kalori almak sizin zayıflamaya başlayacağınızın kesin kanıtıdır. Kilo vermek istiyorum diyorsanız kendinizi zorlayıp o büyük açlığı çekmek yerine günlük değerlerle uğraşmak daha iyi bir adım olacaktır.

Bir anda elini eteğini her şeyden çekmek, kısa sürede yeter demenize yol açacağı için adım adım bu işe başlamak en akıllıca yöntemdir. Çok basit bir örnek vermek gerekirse Bir öğünde 5 dilim ekmek tüketen bir insan bunu 4 dilime düşürerek veya 200 Gr makarna yiyen biri 150 Gr makarna ile tatmin olabilir.

Şeker ve nişasta açlığınızı arttıran unsurlar içerisinde yer almaktadır. Bunlardan kaçınmak ise iştahınızı daha yönetilebilir bir seviyeye düşürmenize destekçi olacaktır. Bu diyet dikkatli ve doğru uygulandığında en etkili zayıflama yöntemleri arasında yer almaktadır.

Karbonhidrat diyeti, Keto diyeti, ketojenik diyet ile ilgili daha fazla bilgi almak için Keto Diyeti Nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır? adlı makalemize mutlaka göz gezdirin.

 

2. Yağsız yemek doğru mu?

Zayıflama yöntemleri
Zayıflama yöntemleri

Hepimizin evinde televizyon akşama kadar açık ve mutlaka özellikle sabah programlarında birileri çıkar ve yağsız yemek yiyin, kilo vermek için yağsız beslenin diye bağıdır durur.

E eyvallah ta kardeşim, bu vücudun doğru çalışması için yağa ihtiyacı yok mu? Yağsız ye tuzsuz ye ya bu adam ne yiyecek. Domates peynirle diyet mi yapılır. İşte bu doğru bilinen yanlış inanışlardan dolayı bu insanlar pazartesi diyete başlayıp salı günü bırakıyor.

Öncelikle şu bilinmelidir ki, vücudun doğru ve verimli çalışması için yağ almaya da ihtiyacı vardır. Hatta biz bunu sadece yağ ile kısıtlamayalım her türlü vitamin içeren besine ihtiyacı vardır. Ancak önemli olan bunu ne kadar ve ne şekilde alacağını bilmektir.

Yağ tüketimi, aynı zamanda yağ yakılmasını sağlayan faktörler içerisindedir. Vücudun zayıflamak için sağlıklı yağlara ihtiyacı vardır. Yağ hormonal sistem ile yakından ilişkili olmakla birlikte metabolizmanın da hızlı çalışmasına destek verir.

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözülebilen vitaminlerdir ve diyetimize yağ eklemezsek vücut bu vitaminleri verimli şekilde kullanamaz ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.

Zayıflamak istiyorum diyenlerin ilk dikkat etmesi gereken kural sağlık olmalıdır. Evet hastalıklara bağlı olarak zayıflamak mümkün olsa bile bu hiç kimsenin kabul edebileceği zayıflama yöntemleri arasında gelmez.

Düzenli ve düzeyli sağlıklı yağ tüketimi ile kalıcı kilo verebilirsiniz. Şimdi akla gelen bir soru olduğuna eminim. Hangi yağlar tüketilmelidir. Hangi yağlar kullanılmalıdır.

Değerli biliyoz.com ziyaretçileri biz sağ tüketin derken size margarinden veya ay çiçek yağından bahsetmiyoruz. Evet belki bunları da tüketmeniz gerekebilir ancak kaçınmanız gereken yağlar arasında bulunduklarınıda bilmeniz gerekir.

Sağlıklı beslenmek için hangi yağlar tüketilmelidir.

 • Hakiki zeytinyağı
 • Badem
 • Fındık
 • Avokado
 • Hindistan cevizi yağı
 • Balık yağı

Balık yağı tüketilen balıkla birlikte alınabileceği gibi şuanda bir çok yerde gerek kapsül gerekse şişe ile birlikte satılmaktadır. Gelişim için bile tüm uzmanların tavsiye ettiği bu yağ aynı zamanda beyin fonksiyonlarının kuvvetli çalışması için önemli rol oynamaktadır.

Kilo vermek için yağ tüketimi neden bu kadar önemli diye düşünenler için ufak bir hatırlatma yapalım. Yağ vücudunuzun yakıtıdır ve insülin seviyesini yakından ilgilendirir.

 

3. Geç saatte yemek yemeyin

Kilo vermek istiyorum
Kilo vermek istiyorum

Kilo vermek istiyorum diyenlerin dikkat etmesi gereken unsurlardan bir tanesi de geç saatte yemek yememektir. Bu kuralı hemen herkes bilmekte ama sebebinin ne olduğunu belki de hiç düşünmemişsinizdir.

Vücuda alınan her türlü besin maddesi bir süre sonra metabolizmanın hızlanarak çalışmasını sağlar. Metabolizma hiç durmaz 7×24 çalışır ancak bazen birinci viteste bazen ise beşinci viteste.

İşte bizi ilgilendiren bölüm ise metabolizmanın hakkını vererek çalışmasıdır. En randımanlı ve en hızlı çalıştığı zamanlar ise yemek yedikten sonraki sürelerdir.

Uyku esnasında vücudun hemen her fonksiyonu kendini dinlenmeye çektiği gibi metabolizma da yavaşlar. İşte bu yüzden geç saatte daha doğrusu uyumaya yakın saatlerde yemek yenmemelidir. Metabolizma tam randımanla çalışacağı zaman onu dinlemeye çekmemek gerekir.

Neydi esas kuralımız harcanan kaloriden daha az kalori almak. Biz uyumaya yakın yemek yiyerek vücudun kendi kendine vereceği kaloriyi de engellemiş olacağız. Vücudun yağ yakmasını engelleyeceğiz. İşte bu yüzden zayıflamak istiyorum diyenlerin uyumadan en az 4 5 saat önce yeme ile ilişkisini kesmesi gerekmektedir.

 

4. Zayıflamak için egzersiz şart

Zayıflamak İstiyorum
Zayıflamak için egzersiz

Sağlıklı beslenme kilo vermek için ne kadar önemli ise egzersiz yapmak bu işin diğer önemli tarafıdır. Evet vücut her zaman çalışıyor siz her zaman çalışıyorsunuz parmağınızı kıpırdatmak bile bir kalori kaybıdır.

Ancak daha hızlı kilo vermek için bizim daha fazla kalori kaybetmeye ihtiyacımız var bunun da tek yolu egzersiz yapmaktan geçmektedir. Şu kesin olan bir şey ki günde 3 kat daha fazla çıkmak veya 2 kilometre fazla yol yürümek sizin daha fazla acıktırmaz. Ama daha fazla kalori kaybetmenizi sağlar.

Bir de şu yönden düşünün yapılan her egzersiz, daha hızlı göbek eritme ve daha hızlı basen eritmenize yardımcı olacaktır.

Spor yapmak illa koşmak yatıp kalkmak değildir. Elbette ki düzenli spor yapmak veya sporu bir yaşam şekli haline getirmek en doğru olanıdır. Fakat yoğun çalışma temposu içerisinde buna zaman bulamıyor olabilirsiniz. O halde yapmamız gereken biraz daha fazla harekettir.

 

5. Zayıflamak için sebze tüketin

Zayıflamak için sebze tüketin
Zayıflamak için sebze tüketin

Sebze yemek vücudun besin ihtiyacını karşılasa da tek başına yetersiz kalacaktır. Ancak kalori açısından bakıldığında en fazla tüketilmesi gereken besin maddeleri arasındadır.

Vücut tahıllarda olduğu gibi sebzeyi enerjiye dönüştürmez. Ancak içerisinde bulunan lifler daha uzun süre tokluk hissi oluşturur. Bu nedenle hazırladığınız diyet listesi içerisinde mutlaka bol miktarda sebze içermelidir.

Kilo verme yöntemleri içerisinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri vücut direncinin düşmemesidir. Vücut direncini sağlayacak, iskelet yapıyı ayakta tutacak en değerli vitamin ve mineraller yeşil sebzeler içerisinde barınmaktadır. Kilo vermek için sağlıklı beslenme şarttır.

 

6. Kilo vermek için su

Kilo vermek için su

Su olmadan bir hayat olmaz. Her şey bir kenara yaşamak için suya ihtiyacımız var. Genç kalmak için suya ihtiyacımız var. Organlarımızın düzgün ve stabil çalışması için suya ihtiyacımız var.

Belki inanması zor gelebilir ama zayıflamak içinde suya ihtiyacımız var. Belki de bu makaleyi okuyan bazı kişiler içlerinden “Su zayıflatır mı?” saçmalıyor bunlar diyecekler ama olsun desinler hemen alt tarafı okuyunca bu düşünceden vaz geçecekler.

Ve sürpriz su zayıflatmaz. Ben demiştim diyenler sevinecekler ama maalesef o iş öylede olmuyor. Biraz önce ne demiştik metabolizmanın çalışması bizim zayıflamamızla yakından ilişkili. Metabolizmayı da harekete geçiren şeyler ise ya hareket halinde olmak yada vücuda bir takım besin maddeleri almak.

İşte su ile zayıflamanın ilişkisi buradan geliyor. Su urağan haldeki metabolizmayı uyarıyor hadi sen bir gaza bas diyor. Özellikle sürekli hareketsiz kalan kişilerin, ofis ortamında masa başında çalışan kişilerin sürekli su içmesi oturdukları yerde kilo vermelerine yardımcı oluyor.

Hele ki bu suya biraz limon, bir dilim yeşil elma eklerlerse tadından yenmez. Metabolizma normalinden daha hızlı çalışır .

 

7. Düzensiz uyku kilo aldırır mı?

Düzensiz uyku kilo aldırır mı
Düzensiz uyku kilo aldırır mı

Kilo vermek için nasıl sağlıklı beslenmek, spor yapmak, un ve şekerden uzak durmak gerekiyorsa uyku düzenine dikkat etmek bu yolculukta oldukça önemli bir husustur.

Uyku düzenine dikkat etmek direk kilo vermeyi etkilemese de uyku düzenine dikkat etmeyenlerin kilo almasına sebep olabilir. Şimdi bu durum aslında yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal durumudur.

Uyku düzensizliği bazı kişilerde kilo kaybına neden olurken yorgunluğu ve uykusuzluğu dağıtmak için yapılan veya yenilen şeyler daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

Uykusuz kalan kişiler genelde iş ortamında enerjisini toplamak veya daha rahat odaklanabilmek için bir takım şeyler yemeye veya içmeye meyillidir. Özellikle tatlı veya şekerli şeylerin tüketilmesi bu yolculukta başarısız olmanıza neden olur.

Aynı zamanda metabolizmanın da düzgün çalışmasını engelleyen uykusuzluk vereceğiniz kalorinin minimum oranda düşmesini sağlar. Atalarımız aslında ne güzel söylemişler “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” diye. E sağlam bir vücuda sahip olabilmek içinde vücudun da dinlenmeye ihtiyacı vardır.

Kilo vermek için nelerin yapılması ve nelerin yapılmaması gerektiğini anladık peki neler yemeli veya neler içilmelidir? Nasıl bir beslenme alışkanlığımızın olması gerekir?

Google üzerinde belki de en çok aratılan zayıflama yöntemleri ile ilgili size A dan Z ye bir rehber hazırladık. Bu rehberi hazırlamak için bir çok uzman görüşünü dinledik ve okuduk.

Konu ile ilgili herkes bir şeyler söylüyor ama biz sizler için en doğru olanlarını hedefledik.

 

8. Zayıflamak için sabahları yumurta

Kilo vermek için yumurta
Kilo vermek için yumurta

Biraz önce sağlıklı beslenmek iskelet yapıyı korur ve ayakta tutar demiştik. İskelet yapının hareketini sağlamak için onu çevreleyen bir kas kütlesine ihtiyacımız vardır.

Protein ise kas kütlesinin korunmasına, güçlenmesine ve sağlıklı olmasına destek verir. Bizlerin bu kas kütleyi korumak için sağlıklı ve doğal proteyine ihtiyacımız vardır. İşte bu protein kaynağı da yumurtadır.

Her sabah tüketilecek olan yumurta kas kütlesini korurken açlık hissi çekmememize yardımcı olacaktır. Karbonhidrat tüketimini azaltan protein sayesinde daha hızlı zayıflamak mümkündür.

Aynı zamanda protein tüketimi sayesinde metabolizma hızlanır ve daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olur.

 

9. Yağ yakmak için Kahve için

Kahve zayıflatır
Kahve zayıflatır

Kahve metabolizmanın çalışma hızını arttıran ve yağ yakarak kalori kaybetmenize yardımcı olan içecekler arasında yer almaktadır.

Düzenli beslenme, düzenli egzersiz ve bunlara ilaveten tüketilecek kahve metabolizmanın çok daha hızlı çalışmasına yardım eder. Kahve içerisinde hemen herkesin bildiği uyarıcı madde olan kafein bulunmaktadır.

Kafein adrenalin hormonunu tetikleyerek yükselen adrenalin seviyesini kan aracılığı ile yağ hücrelerine taşır. Yağ hücrelerinin yakılması için uyarıcı içeriğe sahip olan kafein kilo vermek için çaba sarf edenlerin vazgeçilmez içeceğidir. Aynı zamanda tokluk hissi verir.

 

10. Yeşil çay kilo verdirir mi?

Yeşil çay kilo verdirir mi
Yeşil çay kilo verdirir mi

Kilo verme yolları herkes tarafından aranmakta ve incelenmektedir. Keşke bir ilaç olsa içsek ve ertesi güne 10 kilo vermiş olsak ama maalesef böyle bir durum mümkün değildir.

Mümkün olsa bile bu hiçte sağlıklı bir zayıflama şekli olmaz. Ama kilo vermeye yardımcı olan bir çok besin maddesi bulunmaktadır. Bunlardan biri de yeşil çaydır. Yeşil çay kilo vermeye yardımcı besin maddeleri arasında yer alan ve metabolizmayı hızlandırma özelliği ün yapan sağlıklı bir içecektir.

Antioksidan özelliği sayesinde yeşil çay hem ülkemizde hem dünya üzerinde çok fazla miktarda tüketilmektedir. Vücuttan toksinleri arındırır ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanıza destek verir.

Bazı kişiler için bir yaşam şekli olan bu çay mutlaka tüketilmesi gereken besin maddeleri arasında yer almaktadır. Eğer kilo vermek istiyorum diyenlerdenseniz en azından yeşil çay kullanmaya başlayarak bir adım atabilirsiniz.

 

11. Az ve sık beslenin

Metabolizmayı çalıştırma
Metabolizmayı çalıştırma

Kilo vermenin kolay yolları nelermiş artık anladık. Metabolizmanın durmadan çalışması zayıflamaya başlamanın en önemli aşamalarından biriymiş bunu öğrendik.

Yemek yerken porsiyonları küçülterek sık sık yemek en doğru adımlardan biridir. Kilo vermek için diyetisyen desteği alan kişilerin hemen hepsinin elinde bulunan diyet listesi 6 öğünden oluşmaktadır.

Ortalama bir gün 8 de başlar ve 12 de biter. yani ayakta kalma süresi 16 saattir. Buda yaklaşık olarak iki buçuk saate tekabül eder. Demek ki her iki buçuk saatte bir tüketim yapılmalıdır.

Bu da sık beslenmenin önemini kanıtlayan bir taktiktir. Bu taktik ise gün boyu metabolizmayı çalışır durumda tutmak içindir. Ana öğünler ve ara öğünler olarak günü bölmek metabolizmanın canlı kalmasını destekler.

 

12. Diyetinize balık ekleyin

Balık zayıflamaya yardım eder
Balık zayıflamaya yardım eder

Biraz önce balık yağının öneminden bahsetmiştik. Balık mükemmel bir doğal protein kaynağıdır ve Omega-3 yağ asitleri içerir. Haftada en az 2 veya 3 gün balık tüketmek kas sisteminizin sağlıklı olarak ayakta kalmasını sağlar.

Depresyona bile iyi geldiği bilinen balık diyet listenizde mutlaka bulunması gereken protein kaynaklı besin maddeleri arasında bulunmaktadır.

Her şeyden önce sağlık dediğimizi tekrar hatırlatmak gerekirse balık kan dolaşımının verimi açısından önemli ve beyin hücrelerini canlı tutan besin maddeleri atasında gelmektedir.

Balık direk olarak kilo verdirmez ancak kilo vermeniz için gerekli yağ yakım hızını arttırır. Ayrıca kok tutan özelliği sayesinde daha az yemenize yardımcı olur.

 

13. Şekerden uzak durun

Zayıflamak için şeker yemeyin
Zayıflamak için şeker yemeyin

Kilo almak ne kadar kolay kilo vermek ise ne kadar zor değil mi? Şu resme bir bakın ne kadar da güzel duruyorlar. İnsanın bakınca bile canı istiyor ama kilo vermek için en büyük mücadelenin nefis ile olduğunu unutmayın.

Şeker aslına tam bir kalori kaynağıdır ve insülin direncini kuvvetlendirir yağ yakmayı azalttığı gibi alınan enerjinin yağa dönüşmesini sağlar. Buda zayıflamayı engeller aksine kilo aldırır.

Şekeri ve şekerli yiyecekleri hayatınızdan tamamen çıkartmanız gerekir. Şekersiz çay, şekersiz kahve bunlara alışsanız iyi olur. Bir süre çok canınız çekecek bu yukarıdaki kilo aldıran zararlı besinleri. O zaman en azından nefisi köreltmek için minik bir parça ve mutlaka bitter olmasına özen gösterin.

Kesinlikle şeker, şekerleme çikolata tüketin demediğimizin de altını çizmekte fayda görüyorum.

 

14. Meyve suyu, kola ve alkol tüketmeyin

Zararlı içeceklerden uzak durun
Zararlı içeceklerden uzak durun

İçerisinde şeker veya şeker şurubu, mısır şurubu gibi tatlandırıcı ve doğal olmayan tüm tatlı türlerinden uzak durun. Bu tarz maddeler sizin emeğinizi boşa çıkartacaktır hepsinden kesinlikle kaçının.

Aynı zamanda alkollü içeceklerden de uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

 

15. Zayıflamak için acı biber

Zayıflamak için acı biber

Acı biber kilo vermeye yardımcı yiyecekler arasında gelen ve vücut ısısını yükselterek yağ yakmayı sağlayan benin maddeleri arasında yer almaktadır.

Acı biber adrenalin reseptörleri sayesinde kana karışarak vücut ısınını arttırır ve günlük yakılan kalorinin normalinden çok daha fazla olmasını destekler.

Günlük diyet listesi içerisine mutlaka acı bibere yer vermelisiniz ancak bu besini tüketirken de oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü fazla açı tüketmek bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği gibi mide duvarınıza da zarar verebilir.

Artı makat çatlağı ve basur sorunu çeken kişilerin kesinlikle çok daha fazla dikkat etmesi hatta tüketmemesi gerekir.

 

16. Lifli besinler kilo vermeye yardımcıdır

Kilo vermek için lif
Kilo vermek için lif

Hep duymuşsunuzdur zayıflamak için lifli besinler tüketin sözünü. Peki bu lifin ne iş yaradığını kaç kişi biliyor acaba. Bilmeyenler için biz kısaca anlatalım.

Lif sebzelerin vücut tarafından sindirilemeyen kısmıdır. Vücut gerekli maddeleri emer ve geriye kalan posa kısmı da liftir. Aynı zamanda sindirim sistemi içerisinde hareket ederken su absorbe eder ve dışkılamayı normaline göre çok daha fazla kolaylaştırır.

Diğer besin türlerinde vücudun ihtiyacı olanı aldıktan sonra kalan posa lifli besinlere göre çok daha fazla ve sağlıksız bölümüdür. Oysa lifli gıdalarda liften başka geriye hemen hiç bir şey kalmaz.

Bu yüzden dolayı kilo vermek istiyorum diyen kişilerin mutlaka diyet listesi içerisinde lifli besinleri eklemesi gerekir.

Hızlı kilo vermek için gereken belki de herkesin bildiği fakat uygulayamadığı 16 ana maddenin neler olduğunu öğrendik. Aslında yazmaya devam etsek bu ana maddeler 16 değil 116 olurdu.

Bu tavsiye niteliğindeki makalemin amacı kilo verme yöntemlerini size göstererek bir yerden başlamaya cesaretlendirmekti. Bu konuda bir uzmandan da mutlaka bilgi almanızı ısrarla tavsiye ederiz. Fakat siz bir uzmana danışmadan önce nasıl bir diyet programı oluşturmanız gerektiğini kısaca inceleyelim.

 

Zayıflamak İçin Diyet Programı

Kilo Vermek için öncelikle kendinize bir diyet programı hazırlayarak bu programa sadık kalmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Biz size diyet yaparken nasıl beslenmeniz gerektiğini anlayacağız ancak en doğru yolu siz kendiniz veya diyetisyeniniz ile birlikte bulacaksınız.

Verdiğimiz saatlere çok takılmayın siz bunu iş ve çalışma saatinize göre gözden geçirerek düzenleyin

Diyet programı nasıl yapılır?

Hızlı zayıflamak için bu yola çıkarken yukarıda verdiğimiz 16 maddeye bağlı kalmanız gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir.

Diyet programı çalışan kişiler için işe gitmeden önceki saatte başlarken evde olan kişiler için en geç 9 da başlamalıdır.

Ana Öğünler

 • Sabah 8 kahvaltı
 • Öğlen 12 – 13 adası öğlen yemeği
 • Akşam 19 akşam yemeği

Şeklinde bulunan ana öğünlere ilaveten en az 2 en fazla 3 olmak kaydı ile ara öğün eklemelisiniz.

Ara Öğünler

 • 10 – 11 arası 1. ara öğün
 • 15 – 16 arası 2. ara öğün
 • 21 – 21:30 arası 3. ara öğün

Ana öğünler çok hafif olmakla birlikte alınan besinlere dikkat edilmelidir. Ara öğünler ise kahve veya çay yanında minik atıştırmalıklar veya tavsiye edilen kuruyemişler şeklinde olurken akşam ara öğünü ise yoğurt, meyve gibi kalorisiz besin maddelerinden oluşmalıdır.

Kilo vermek zaman isteyen bir iştir. 5 yılda aldığınız kiloyu 2 ayda vermek doğru bir seçenek değildir. Hızlı kilo vermek için yönergeleri doğru olarak izlediğiniz ve diyet ile spor yapmayı birleştirdiğiniz zaman daha 1. haftadan verdiğiniz kiloya kendiniz bile inanamayacaksınız.

Bu serüvende kendiniz için bir baskül temin etmeyi asla unutmayın. Haftalık diyet listenize listeye başladığınız tarihteki kiloyu ve o haftayı bitirdiğiniz zamanki kiloyu hatta aradaki farkı bile mutlaka yazıp saklayınız.

Daha sonra aynı diyet listesini aradaki farka göre tekrarlama şansınız olacaktır. Hatırladığınız programa mutlaka yaptığınız sporu da yazmayı ihmal etmeyin.

Daha önce uygulamış olduğunuz diyeti bizlerle paylaşır ve bu serüvene başlamak isteyenlere ışık tutar mısınız? Sizlerden mail veya altta bulunan yorum bölümünden mesajınızı beklediğimizi bilmenizi ister sağlıklı bir hayat dileriz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.