Keto Diyeti Nedir? Ketojenik diyet nasıl yapılır?

ketojenik diyet

Yüz yıla yakın bir geçmişi olan Keto diyeti veya tam adı ile Ketojenik diyetin ne olduğunu biliyor musunuz? Düşük karbonhidrat oranına sahip ürünler için kullanılan genel bir isimdir. Karbonhidratlı ürünlerin kullanımı azaltılarak protein ve vücut için sağlıklı yağların kullanımının arttırılmasına dayanır. Kısacası keto yani ketojenik diyet karbonhidrat diyetidir.

Peki bu yazımızda hangi soruların cevaplarını bulacaksınız?

 • Ketojenik diyet nedir?
 • Ketosis nedir?
 • Ketojenik diyet ile kilo verme.
 • Ketojenik diyetin faydaları.
 • Ketojenik diyetin zararları.
 • Kimler ketojenik diyet yapabilir.
 • Kimler ketojenik diyet yapamaz.

Ketojenik diyet esnasında hedeflenen temel prensipte hamur işleri ve buna bağlı olarak ekmek, şeker, pirinç ve makarna gibi besin maddelerinden tamamen uzaklaşarak protein ve sağlıklı yağlardan oluşan bir beslenme programı hazırlamaktır. Buda vücudun kullandığı enerji sistemi üzerinde değişikliklere sebep olur. Vücut ketosis sürecine girer. Bu durumda vücudun hızlıca yağ yakmasına neden olur. Ketosis nedir diye merak eden mutlaka olmuştur. Bu durumu size anlattığımız zaman keto, ketojenik yani karbonhidrat diyetinin amacını çok daha iyi idrak edeceksiniz.

Ketosis nedir?

keto diyeti nedir

Vücut enerji için normal şartlarda glikozu kullanır. Glikoz ise vücuda giren şeker ve karbonhidrat tan üretilir. Yani yediğiniz tatlı, ekmek, makarna gibi besin maddeleri vücut içerisinde glikoza dönüşür ve bu glikoz vücudun enerjisini sağlar. Tüketilen karbonhidrat oranının düşürülmesi ise glikoz rezervlerinin boşaltılmasına neden olur. Glikoz olmayan vücut kendine yeni bir enerji kaynağı arar.

İhtiyacı olan glikozu bulamayan vücut yağ moleküllerini kullanmaya başlar. Vücudun yeni enerji kaynağı glikoz yerine vücut içerisinde biriken yağlardan oluşur. Bu duruma ise ketosis denir.

Glikoz bulamayan vücut hızla yağ yağmaya başlar. Yakılan yağ ise hızlı bir şekilde kilo vermenize sebep olur. Vücut içerisinde yapılan bu değişimin mutlaka faydaları ve zararları bulunmaktadır. Ketojenik diyetin faydaları ve yan etkilerini hep beraber inceleyelim.

Ketojenik diyet ile kilo verme nasıl olur?

Ketojenik diyet ile kilo verme

Keto diyeti ile farklı diyetlere nazaran daha fazla kilo vermeniz açısından önemli bir diyet şeklidir. Karbonhidrat içermeyen besinlerle yapılan bu diyet kilo açısından çok daha fazla tatminkar olabilir. Peki ketojenik diyetin kilo vermek dışında faydaları ve zararları nelerdir?

Ketojenik diyetin faydaları ve zararları

Ketojenik diyetin faydaları, zararları

Ketojenik diyetin faydaları, zararları

Hızlı yağ yakması ile ünlü olan ketojenik diyetin faydalı olabileceği gibi zararları da bulunmaktadır. Aşağıda bulunan maddeleri dikkatlice okumanızı ve bu diyeti uzman bilgisi olmadan başlamamanızı öneririz.

İnsülin şekerin vücut tarafından yakıt olarak depolanmasını ve kullanılmasını sağlayan bir hormon türüdür. Ketojenik diyet vücut içerisinde barınan şeker depolarının hızlıca boşalmasını sağlar. Vücuda alınan karbonhidrat oranının düşmesi sizi kansere karşı koruyarak kanserli hücrelerin gelişmemesine yardımcı olur.

Akne sivilce

Vücuda alınan karbonhidratlar genel olarak cilt hastalıklarının sebepleri içerisinde yer almaktadır. Ketojenik diyetle karbonhidrat alımının azalması sonucunda akne ve sivilce sorunundan kurtulmanız muhtemeldir.

Kan şekeri ve diyabet

Ketojenik diyette kan şekeri oranınızda bir anda düşmeler yaşanabilir. Özellikle tip 1 diyabet hastaları vücudun fazla oranda keton üretmesinden rahatsız olabilir. Diyabet hastalarının doktor kontrolü olmadan bu diyete başlamaları tavsiye edilmez.

Epilepsi nöbetlerinde azalma

Yaklaşık 100 senedir uygulanan ketojenik diyetler sayesinde epilepsi hastalığı dolayısı ise oluşan nöbetlerin kontrol altına alınabildiği bilinmektedir. Yapılan araştırma sonucunda ketojenik diyet uygulanan epilepsi hastalarının %54’ünde iyileşme olduğu saptanmıştır.

Sinir sistemine bağlı hastalıklar

Sebebi henüz kesinleşebilmiş olmasa da ketojenik diyet beyin ve omurgayı aynı zamanda beyin ve omurgaya bağlı olan sinirleri doğrudan etkiler. Alzheimer, parkinson, uyku düzeni ve uyku bozuklukları ile epilepsi gibi hastalıkları hafifletme etkisi bulunmaktadır.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu kadınların yumurtalıklarına etki eden bir durumdur. Yumurtalıklar normalinden daha büyük olur ve çevresi sıvı dolu küçük hücreler ile kaplanır.

Spor, egzersiz

Ketojenik diyet spor yaparken sporcuların kas ile yağ oranının dengelenmesine yardımcı olabilmektedir. Zaman içerisinde vücudun kullanabileceği oksijen miktarında artış gözlemlenir.

Ketosise giren vücutta yorgunluk ve halsizlik hissedilebilir. Fakat ketonlar üzerinden sağlanan enerji akışı kan şekeri oranındaki olumsuz dalgalanmaların neden olacağı bitkinlik hissini oluşturmaz. Bu nedenle sabahları uyanmak normal sürece oranla daha kolaylaşır. Vücudun konsantrasyonu daha üst seviyelerde olur motivasyon artar.

Ketojenik diyetin zararları

Ketojenik diyetin en yaygın zararları arasında kan şekerinin düşmesi, kabızlık, böbrek taşı oluşumu, halsizlik gibi şikayetler gözlemlenmektedir. Tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz. Uzman tavsiyesi olmadan yapılabilecek ketojenik diyet tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yazımız sadece bilgi amaçlıdır tavsiye değildir.

Ketojenik diyeti kimler yapamaz

Özellikle tip bir diyabeti olan kişilerin ketojenik diyet yapıp yapamayacağını öğrenmek ve bu yöntemin kendisi için uygun olup olmadığını doktorlarına danışarak uygulaması gerekir.

Böbreklerinde rahatsızlık olanlar, kalp ve damar sorunları yaşayanlar, yüksek tansiyon gibi ciddi problemi olan kişilerinde doktor tavsiyesi ve kontrolünde bu diyeti uygulayabilirler.

Gelişim sürecinde olan çocukların da bu diyeti uygulaması sadece doktor kontrol ve tavsiyesi ile yapılmalıdır.

Bize sorarsanız bu diyeti yapmayı düşünen herkes mutlaka bir uzmana danışmalıdır. Uzman önerisi olmadan vücudun genel çalışma prensibi ile oynamak riskli sonuçlar doğurabilir. Peki ketojenik diyet esnasında hangi besinler tüketilmelidir?

Ketojenik diyette hangi besinler tüketilir?

Ketojenik diyette hangi besinler tüketilir

 • Ketojenik diyet esnasında en fazla tüketilebilecek karbonhidrat 50 gramı geçmemelidir. Tavsiye ise %5 – %10 civarındadır. Bura takribi olarak 30 ila 60 gram eder.
 • Protein tüketimi ise 155 gramla %25 tir.
 • Sağlıklı yağ tüketimi 195 gram olmakla birlikte %60 %70 civarındadır.

Bu diyette önemli olan karbonhidrat tüketiminin en aza düşürülmesidir. Karbonhidrat oranı düşürülerek yağ oranı arttırılabilir

Ketojenik diyette tüketilebilecek gıdalar

Tereyağı, zeytinyağı, et yağları, kuruyemiş ve kuruyemiş yağları, süt ve süt ürünleri, yumurta, özellikle yağlı olan balıklar, Hindistan cevizi yağı gibi besinlerin kullanılması tavsiye edilir. Bunlara ilaveten lif açısından zengin sebzelerin tüketilmesi uygundur.

Sonuç

Ketojenik diyet insan vücudundaki yağın enerjiye çevrilmesi için uygulanan bir diyet türüdür. Fakat bünyenin çalışma mantığının bu diyetle değişmesi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden uzman tavsiyesi olmadan kendi başınıza yapılması kesinlikle önerilmez.

Biliyoz.com Kadın, sağlık, diyet, kariyer, kişisel gelişim, sağlık ve ilişkiler üzerine hizmet veren bir platformdur.

 1. sibel dedi ki:

  Ketejonik diyet uygulanabilir diyetler arasında görünüyor.
  Geniş değerlendirme için editöre teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir