Take a fresh look at your lifestyle.

İdrar Rengi Hangi Hastalığın Habercisi

0 27

Geçmişten bu güne idrar rengi bir çok hastalığın belirlenmesinde kullanılmıştır. İdrar rengi, yoğunluğu ve kokusu bir takım şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Vücuda giren besin maddelerinin fazlası veya ihtiyaç olmayan atıklardan idrar yolu ile kurtuluruz. İdrar sadece ihtiyaç fazlası atıkların vücuttan çıkartılmasını sağlamaz rengi, tonu, kokusu ile dönem dönem farklılık gösteren idrar aynı zamanda bir takım sağlık sorunlarının da habercisidir.

Bir çok kişi idrar renginin bir takım hastalıkların habercisi olduğunu bilse de hangi rengin ne işi yaradığı pek fazla bilinmemektedir. Genel olarak haklın bilgisi idrar koyulaşmışsa vücut susuz kalmış veya griptir. Fakat her zaman bu doğru olmayabilir. Vücutta olup biteni bilmek sağlık açısından çok önemlidir. İdrarınızı takip edin sağlık durumunuz hakkında bilgi edinin. Peki idrar rengi nasıl olmalıdır?

Netdesin ekibi sizler için idrar renklerinin neyin habercisi olabileceğini araştırdı, İşte farklı idrar rengi ve bu renklerin ne ifade ettiği.

Hangi İdrar Rengi Hangi Hastalığın Belirtisi

Parlak Sarı İdrar
Bu idrar rengi normal bir idrar rengidir. B vitamini kullananlarda da bu idrar rengi gözlemlenebilir.

Koyu Sarı İdrar
Normal bir idrar rengidir. Zaman zaman B vitamini içeren besinlerin fazla tüketildiğine işarettir. Müshil kullanımı sonucunda da idrar rengi sarı renk olarak görünebilir.

Açık Renk İdrar
Beyaz veya beyaza yakın çok açık renk idrar ise aşırı sıvı yüklenmesi durumunda görülmektedir. Yalnız alınan sıvının rengine göre de idrar rengi değişebilmektedir.

Pembe ve Kırmızı İdrar
Günlük beslenmeniz içerisinde fazla miktarda böğürtlen veya pancar tüketilmişse veya kullanılan bazı ilaçlara bağlı ise bu durum normal karşılanır. İdrarınızda pembe veya kırmızı renk görülebilir. Fakat bu durumlar gerçekleşmemişse idrar kırmızılaşması, muhtemelen idrara kan karışmasından kaynaklıdır ve ciddi sonuçlar doğurabilir.

Turuncu Renk İdrar
Genelde fazla havuç tüketiminden kaynaklanmaktadır. Eğer gün içerisinde fazla miktarda havuç tüketildiyse bir sorun yoktur. B vitamini ve bazı ilaçlardan kaynaklanıyor ise doktorunuzun bilgisi dahilinde yine problem gözükmemektedir. Fakat verilmiş olan sebeplere bağlı değilse vücudun yeteri kadar sıvı almadığına işarettir.

Mavi İdrar
Çok fazla karşılaşılan bir durum değildir. Günlük mavi gıda boyası karıştırılmış gıdaların tüketiminden kaynaklanır. Eğer sürekli devam eden bir durumsa genetik rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Yeşil İdrar
Psodomonans ismi verilen bir bakterinin neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanır. Mutlaka uzman danışmak gerekir.

Koyu Kahverengi İdrar
Bazı antibiyotikler, bakliyatlar, sinameki, müshil, kas gevşetici ve sıtma ilaçlarının tüketimi ile ortaya çıkar. Normal bir durum gibi gözükse de verilmiş olan kriterler dışında kalanların uzman doktora görünmesi tavsiye edilir.

Koyu Mor İdrar
Genetik hastalıklardan kaynaklı olarak görünmektedir. Aynı zamanda sinir sistemi ve cilt hastalıklarının da habercisidir.

Kırmızı Bulanık, Pembe Kirli Renk İdrar
Kesinlikle böbrekten kaynaklı ciddi sorunlarda gözükebilmektedir. İvedilikle uzaman tavsiyesi gerekir.

Koyu Bordo İdrar
Genellikle böbreklerde oluşan iltihaplarda gözlemlenmektedir. Ciddiye alınıp uzman doktora baş vurmak gerekir.

İdrara Kan Karışması veya Kanlı İdrar, İdrarda Kan Gelmesi

Görüldüğü her an ciddi bir sorunun habercisidir. Acilen doktora boş vurmak gerekir. Genellikle üriner sistem sorunlarından kaynaklıdır. Taş veya enfeksiyona işaret eder. Şiddetli ağrılar veya kanamada azalıp çoğalma gözlemlenebilir. Aynı zamanda idrar yaparken yanma hissi oluşur. İdrar esnasında ağrı yok ve gözle görünen bir kanama mevcutsa tümör oluşumuna işaret edebilir. Genellikle prostat, mesane ve böbrek tümörleri ağrısı ama kanlı idrara sebep olabilir.

Köpüklü İdrar
Ciddi böbrek hastalıklarına işarettir. Genelde protein kaçağı olduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Tansiyon ve şeker hastaları vat olan hastalıklarının ilerlemesinde dolayı böbreklerde protein kaçağı yaşayabilir. İdrarda köpük oluşması halinde hemen doktora baş vurmak önemlidir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.