Biz Biliyoz

İlaç Kullanırken Bu Besinleri Tüketmeyin

  • 16 Kasım 2018
  • 69 kez görüntülendi.
İlaç Kullanırken Bu Besinleri Tüketmeyin

Belli başlı hastalıklar için kullanılan ilaçlar ile birlikte bazı besin maddelerinin tüketilmesi halinde, ya ilacın verdiği etki azalabiliyor yada iki etken maddenin etkileşiminden dolayı istenmeyen sonuçlar yaratabiliyor. Peki ilaç kullanırken hangi besinler tüketilmemeli?

Bazı besin maddeleri ilaç ile birlikte tüketildiği zaman ortaya çıkan etkileşim vücudumuz için zararlı olabiliyor. Peki hangi besin maddeleri ilaç ile birlikte kullanılmamalı.

Peki İlaç kullanırken hangi yiyecekler tüketilmemeli.

Antibiyotikler: Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum açısından zengin olan süt ve süt ürünleri, antibiyotiklerin emilimini azaltıyor. Antibiyotik alındıktan sonra en az 2 saatlik zaman içerisinde süt veya süt ürünlerinin tüketilmemesi antibiyotiğin daha etkili olmasına olanak sağlıyor.

Her antibiyotik için bu kural geçerli değildir. Bu yüzden doktor veya eczaneden bilgi almanız tavsiye edilir.

Kan sulandırıcı ilaçlar : Ispanak

Demir açısından zengin olan ıspanak aynı zamanda kan yapan bir besin maddesidir. Bu sebeple sık sık tüketilmesi tavsiye edilir. Fakat kan sulandırıcı kullanan kişilerin bu tavsiyeyi çok fazla dikkate almaması gerekir. Ispanak içerisinde bulunan K vitamini, kan sulandırıcı ilacın etkisini arttırabileceğinden dolayı vücut için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaç ile ıspanağın aynı anda tüketilmemesi tavsiye edilir. Kan sulandırıcı ilaç kullanırken ne yenmemeli diye düşünenler, ıspanaktan kesinlikle uzak durabilirler

İlgili İçerik: Dondurucuya konulmaması gereken besinler ile ilgili yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Kolesterol: Greyfurt

Vitamin deposu olan greyfurt bazen olumsuz sonuçlara da sebep olabiliyor. Greyfurt içerisinde bulunan furanokumarin adlı madde kolesterol ilacı başta olmak üzere bir çok ilaç ile etkileşim halinde bulunabiliyor. Siz en iyisi her hangi bir ilaçla greyfurt’u aynı anda tüketmeyin. Çünkü greyfurt ilaçların vücut içerisinde erimesini de engelliyor. Greyfurt’un aynı zamanla bazı tansiyon ilaçlarının da etkisini arttırdığı bilinmektedir.

Tansiyon: Muz

Potasyum açısından zengin olan muzun tansiyon ilaçlar ile aynı anda tüketilmemesi gerekiyor. Çünkü tansiyon ilaçları vücut içerisindeki potasyum seviyesini zaten yeteri kadar yükseltiyor. Yanında birde muz tüketiminin yapılması vücuttaki potasyum seviyesinin normalinin çok üzerine çıkması anlamına geliyor. Bu sebeple tansiyon ilacı kullananların muz ile arasındaki bağları kopartması gerekiyor.

Kalp yetmezliği: Meyan kökü

Çok sık kullanılmayan meyan kökünü, kalp yetmezliği için ilaç kullananların, hayatından tamamen çıkartması gerekiyor. Meyan kökü içerisinde bulunan gliserizin isimli madde, kalp ilaçları içerisindeki maddelerle girdiği etkileşim sonucunda kalp atışlarının düzensizleşmesine ve ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına sebep oluyor. Bu sebeple kalp ilacı kullananların tükettiği her gıdanın içerisinde meyan kökü olup olmadığını sorgulaması gerekiyor.

 

İlgili içerik: Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir adlı yazımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

Bakteriyel enfeksiyon: İşlenmiş et

Hiçbir doktor tarafından tavsiye edilmeyen salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş etlerden, bakteriyel enfeksiyon ilacı kullananların kesinlikle tüketmemesi tavsiye ediliyor. Bunun sebebi ise işlenmiş et ürünlerinin, bakteriyel enfeksiyon ilaçları bir araya gelmesi sonucunda ani tansiyon yükselmesi ve buna bağlı olarak bir çok sağlık sorununun çıkmasına olanak sağlıyor.

Tiroit: Ceviz

Bizden söylemesi, faydaları saymakla bitip tükenmeyen tatlıdan salataya bir çok yerde kullanılan o eşsiz tattan tiroit ilaçları kullananların uzak durması gerekiyor. Ceviz vücut tarafından tiroit ilaçlarının emilimini azaltıyor hatta tamamen engelliyor.

Şeker, kalp, guatr: Bol lifli besinler

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez gıdaları içerisinde bulunan bol lifli besin maddeleri farkında olmadan olumsuz sonuçlara sebep olabiliyor. Bol lifli besinler şeker, kalp ve guatr hastalıklarında kullanılan ilaçların vücut tarafından emilimini azaltıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ