Biz Biliyoz

İnsanlarda Alfa, Beta, Omega Kişilikleri

İnsanlarda Alfa, Beta, Omega Kişilikleri

Bu aralar popüler olan alfa – beta -omega – gama -sigma şeklinde insanların sınıflandırılması hakkında ne düşünüyorsun. Biraz araştırma yaptım doğru düzgün kaynak bulamadım her yazıda farklı şeyler söyleniyor. özellikle omega gama sigma kısmı acayip karışık. Bu kişilik sınıflandırması bilimsel midir?

 

Alfa, Beta, Omega kişilik ayrımı doğru mudur?

Karmaşık sorulara verilen basit cevaplardan… The Red Pill takipçilerinin sevdikleri bir terminoloji olmakla beraber, insanlar tek bir hiyerarşiye ait değildir. Mahallesinde veya ailesinde baskın olan biri, işyerinde aynı statüye sahip olmayabilir.

 

Tür olarak bizi ilerleten ve ayırt eden şey, farklı kapasite ve yetenekteki bireylerin işbirliği yapabilmesi; “Chad” (maskülen) tipli erkeklerin kadınları ve narin yapılı “beta” erkekleri kontrol etmesi değil.

 

Alfa-beta ayrımı, 20.yy başlarında esaret altındaki yetişkin kurtların incelenmesi sonrasında ortaya atılmış. Birkaç benzer araştırma benzer sonuçlar verince, “baskın/boyun eğen” efsanesi yerleşiklik kazanmış. Daha sonra doğada yapılan incelemerde ise, kurtların daha ziyade aile formatında yaşadıkları tespit edilmiş. “Baskın” denen bireyler, ebeveynlere denk geliyormuş. Bu, sosyal türlerde baskınlık ve tabi olmanın hiç bulunmadığı veya insanların statüye önem vermediği anlamına gelmiyor elbette.   Ancak, doğada bile net olmayan bir modeli, 1-1 insanlara uygulamak ve eşitsizliklere gerekçe yapmak da çok sağlıklı sayılmaz.

 

Sonuçta doğal yetenekler sayesinde ve/veya çabalayarak hiyerarşinin tepesine yerleşmek gerektiğine dair düşünce, eşitsizliğin artmasıyla popülerlik kazanmış durumda. Empati, aile, sadakat, bağlılık türü kavramlar, kısmen gözden düştü. Ekonomik koşulların keskinleştirdiği ayrımlar, bazıları için fırsat haline geldi.

Erkek nüfus, genel bir depresyon ve amaçsızlık hissiyatı içindeyken (genç işsizlikte artış, öğrenci borçları vb.), bazılarına cazip gelecek bu tür söylemler yeşerdi. Eskiden bunun daha organize ve etnisite temelli versiyonları da, benzer bir iklimde ortaya çıkmıştı.

  Özellikle alfa kelimesini o kadar pomlaladılarki; lider, önder, kelimesi yerine kullanılmaya başladı. Havalı kelimeler kullan entellektüel sansınlar…

 

Psikoloji Bilimine Göre Kişilikler Nasıl Sınıflandırılır?

Söz konusu kişilik ise 4 başlık altında değerlendirilir.Bunlar; Psikotik,Nevrotik,İçedönük,Dışadönük. Tabi bu ayrımlar karişabilir. Sadece Dışadönük normal birey yada içekapanik psikotik veya sadece nevrotiklik olabilir.(Psikolojide ayrım bu yöndedir.) Bu konulara ilgi duyuyorsanız psikoloji ve sosyoloji alanında gerçek bilimsel kitaplar okuyup, gerçek bilimsel kaynaklardan yapılan araştırmaları takip etmenizi tavsiye ederim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ