Biz Biliyoz

Sabah Uyanınca Su İçmenin Faydaları

 • 11 Haziran 2019
 • 89 kez görüntülendi.
Sabah Uyanınca Su İçmenin Faydaları

Yaşam kaynağımız olan su vücudumuzun büyük bir bölümünü kaplamaktadır. Sağlığın korunmasını ve sürekliliğini sağlamak için bol miktarda su içmek gerekir. Peki sabah uyanınca su içmenin faydaları nelerdir? İşte aç karna su içmenin faydaları.

Suyun yaşayan tüm canlılar tarafından ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Yetişkin bir erkeğin vücut ağırlığının yaklaşık % 60’ı, kadın vücudunun yaklaşık %50’si, çocukların ise vücut ağırlığının yaklaşık %65 ila %75’i arası sudan oluşmaktadır. Bir genelleme yapacak olursak ortalama olarak beynin %90’ı, kasların %75’i, kemiklerin %20’si, hayati sıvımız olan kanın ise %80′ den fazlası sudur. Su tüm organların sağlığını koruyan, eksikliği halinde ciddi zararlara yol açan temel yaşam kaynakları arasında yer almaktadır.

Tüm uzmanların her zaman söylediği gibi gün içerisinde en az 2 litre su tüketmek organların işlevselliğini korumak için büyük önem arz etmektedir. Peki aç karna su içmenin faydaları nelerdir? Sabah uyanınca su içmenin faydalarını biliyor musunuz? İşte cevabı.

Sabah uyanı uyanmaz su içmenin yararları

kahvaltıdan once su içmenin faydaları

Su içmenin faydalarını için söylenecek çok fazla bir söz bulamıyorum. Bizlere hayat veriyor daha başka nasıl anlatılabilir bilmiyorum fakat aç karna su içmek veya sabah uyanınca su içmek suyun genel faydaları haricinde başka faydalar sağladığı için bu makaleyi yazma ihtiyacı duyduk. İşte sabah uyandığınızda veya aç karna su içmeniz için size 10 neden.

1- Aç karna kahvaltıdan önce su içmek vücudun toksinlerden kurtarmak için ideal bir yöntemdir. Aç karna içilen su vücut içerisinde biriken ve ihtiyaç duyulmayan maddelerin atılımını hızlandırır. Aynı zamanda sabah uyanınca içilen su kahvaltıdan önce metabolizmanın çalışmasını destekler.

2- Vücudumuz 24 saat çalışan fabrika gibidir. Geceleri siz uyurken vücut kendi içerisinde bakım onarım işlerini hızlandırır. Hücreler tamir edilir, yenilenmesi gereken hücre imkan varsa yenilenir, zararlı ve yararlı maddeler ayrıştırılır. Bu nedenle sabah içilen su ayrıştırılan bu maddelerin idrar yolu ile atılmasını veya kana karılmasını hızlandırır.

3- Sabah uyanınca su içmek vücuda alınan alkol ve nikotin benzeri kötü alışkanlıklara sebep olan zararlı maddelerin etkisinin azaltılması için önemlidir.

4- Aç karna su içmek cilde esneklik kazandırır ve parlamasını sağlar. Aynı zamanda sabah uyanınca içilen su kırışıklıkların giderilmesine yardımcıdır.

5- Sabah uyanınca su içmek her şeyden önce yaşamamız için faaliyet gösteren tüm organların normal şekilde çalışmasına yardımcıdır.

6- Sabah uyanınca aç karna su içmek aynı zamanda kilo vermeyi destekler. Çalışmaya başlayan metabolizma yağ yakım hızını arttırır ve daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda açlık hissini bastırarak fazla yemek yemenizi önler.

7- Aç karna su içmenin faydaları arasında kabızlığı önlemekte bulunmaktadır. Kalın bağırsağın çalışmasını ve atım aline gelen dışkının yumuşamasına yardım eder. Sabah içilen su hemoroid sorununa yakalanma ihtimalinizi en aza indirir.

8- Su enfeksiyonlardan korunmayı destekler, güne enerji ile başlamanıza yardımcıdır.

9- Kahvaltıdan önce içilen su mide sorunlarının da ortadan kalmasına yardım eder. Gastrit ve benzeri sorunlara karşı sizleri korur. Midedeki asit seviyesini en aza indirir.

10- Aç karına içilen su ince bağırsak enfeksiyonunun temizlenmesini ağlar.

Su içerken nelere dikkat edilmelidir?

kahvaltıdan once su içmenin faydaları

kahvaltıdan once su içmenin faydaları

 • Sabah su içme alışkanlığı vücut sağlığı açısından ne denli önemli olduğunu birlikte öğrendik. Su sağlık için vazgeçilmezdir. Peki suyu nasıl içmek gerekir. Su içerken nelere dikkat edilmelidir?
 • Su yavaş ve sakin bir şekilde içilmelidir. Hızlı ve bir anda çok fazla su içmenin faydadan çok zararı olabilir.
 • Su direk kafaya dikilmemeli yudum yudum içilmelidir.
 • Susadığınız zaman bir anda çok fazla su içmek yerine vücudun susamamasını sağlamak daha doğru bir adımdır. Su ihtiyacı hissetmeden aralıklı olarak su içilmelidir.
 • Günlük su ihtiyacınız 2 litre ise bunu bir veya 1 kerede tüketmek yanlış bir adımdır. Onun yerine 1 – 2 saatlik aralıklarla bardak bardak içmek doğru adım olacaktır.
 • Suyun kalitesi önemlidir. İçtiğiniz suyun standartlara uygun olup olmadığı araştırılmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. sibel dedi ki:

  Su konusunda hep hatalı davranıyorum
  Su yerine çay may içerek geçiştiriyoruz.Halbuki suyun yerini tutar mı?
  Faydalı ve ayrıntılı bilgi içeren yazınızı okuduktan sonra artık mutlaka su içeceğim teşekkürler editör

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Aynı durum bizde de mevcut maalesef günde 6 – 7 kupa kahve içiyoruz ve susuzluğu hissetmiyoruz.

BİR YORUM YAZ