Biz Biliyoz

İpek ONGUN, Bir Genç Kızın Gizli Defteri Özeti

  • 06 Aralık 2020
  • 125 kez görüntülendi.
İpek ONGUN, Bir Genç Kızın Gizli Defteri Özeti

Çok güzel bir kitap daha. Kitabımız Bir Genç Kızın Gizli Defteri İpek Ongun tarafından kaleme alınmıştır. Mart 2008 basımlı olan Bir Genç Kızın Gizli Defteri kitap, Epsilon Yayınları ile okuyucularla buluşmuştur.

 

Bir Genç Kızın Gizli Defteri Kitabı Özeti

Serra liseye giden, gözlüklü ve kilolu genç bir kızdır. Yazmayı ve okumayı çok sever. Bu nedenle yaşadığı olayları gün gün defterine yazar.

Serra aile içinde olsun, arkadaş çevresinde olsun sıkıntı çekmektedir. Bu sıkıntılarını ise biricik defterine aktarır.

 

 

Aslında çoğu olay yaz tatilinde, teyzesinin yanına yani Çeşme’ye gittiklerinde olur. Orada süslü kuzeni Sırma’nın arkadaşlarıyla tanışır. Serra, Sırma’nın arkadaşlarına ısınmıştır. Birlikte gezmeler, tozmalar, çeşitli etkinlikler yaparlar. Serra burada Cüneyt’le tanışır. Cüneyt ile çok iyi anlaşırlar. Cüneyt’e yazdığından bahseder. Kitaplardan ve onları çok sevdiğinden bahseder. Cüneyt’te kitaplarla ilgilendiğini ve kitapları sevdiğini belirtir. Serra burada çok kırılır. Bunun sebebi ise anne ve babasının ayrılma kararıdır. Ayrıca Serra burada fiziksel olarak da değişim geçirir. Saçlarına perma yaptırır. Gözlük yerine lens takar ve biraz da kilo verir. Artık Serra Ankara’ya değişmiş olarak dönecektir.

 

İpek Ongun’un üslubunu çok beğendim. Ayrıca bir genç kızı cidden çok güzel anlatmış. Gerçekten dilimizden anlamış. Zamanında o da lise yıllarında zorluk çekmiş ve o da defter tutmuş. Sanırım zorlukları yaşaması bizi anlaması için yeterli oluyor. İki kız annesi olması da halden anlamasına yardımcı oluyor galiba.

 

Duygularını, düşüncelerini çok güzel aktarmış. Olayların verdiği duyguyu gayet başarılı bir şekilde okuyucuya hissettirmiş. Kitaptaki samimi anlatım da sizi kitaba çeken diğer güzel yönlerden bir tanesi.

Kapak tasarımına gelelim. Bir kalem kutu, bir kaç kitap, defter, kalem ve ay ışığının içeriye süzüldüğü bir pencere. Tam da bizim kızımızı anlatıyor. Kitapları sevmesi ve günlük tutması kapak tasarımıyla bağdaşıyor.

 

Kitabı çok beğendim. Yeri geldi güldüm. Yeri geldi şaşırdım. Yeri geldi üzüldüm. Bazı yerlerin de ise kendimi buldum diyebilirim. Gerçekten bir genç kızı, duygularını ve düşüncelerini başarılı bir şekilde anlatmış. Kitabı alıp okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ