Biz Biliyoz

Kamboçya (Kombu) Çayının İnanılmaz Faydaları

  • 11 Ekim 2018
  • 97 kez görüntülendi.
Kamboçya (Kombu) Çayının İnanılmaz Faydaları

Son zamanlarda adında çokça bahsettiren Kamboçya çayı diğer bir adı ile kombu çayı nedir?

Kamboçya çayının faydaları nelerdir?

Doğa bize nimetlerini sunmaya devam ederken gerek yeni keşfedilen gerekse başka ülkelerde yetişen veya üretilen yeni tatları tatmayı sevdiğimiz gibi özellikle faydaları çok olan ürünleri de sağlığımız için kullanıyoruz. Bugün bir çoğumuzun belki de ilk defa duyduğu belki hiç kullanmadığı bir çay ile sizleri tanıştırmak istiyoruz.

Ve karşınızda Kombu çayı diğer bir deyişle ise Kamboçya çayını sizlere taktim ediyoruz. Ne işi yaradığını nasıl kullanıldığını anlattığımız zaman eminim ki bu sıra dışı ürünü bir çok kişi denemek isteyecektir. Fakat denemeden önce yazımızı tamamen okuyup Kombu çayının ne işe yaradığını, faydalarını, nasıl hazırlandığını, zararlarını, yan etkileri olup olmadığını kısacası Kamboçya çayı ile ilgili her şeyi baştan sona öğrenmenizi isteriz.

Bu güne kadar görüp göreceğiniz en ilginç ve en sıra dışı çay olan Kombu çayı nedir? Kamboçya çayı nedir?

İlk Doğu Asyada yapılmaya başlanan Kombu çayının adı Kombucha denen bir mantar türünden gelmektedir. Esas adı Kombucha çayıdır. Çay dilden dile isim değiştirerek Kombu veya Komboçya çayı olarak anılmaktadır. Son yıllarda yaygınlaşan bu çay askında binlerce yıldır Doğu Asya’ da kullanılmaktadır. Ham maddesi her ne kadar mantar olsa da içerisinde bir çok yaralı bakteri bulunduran bu çay özel bir maya dan imal edilmektedir. Hazırlanışında şeker çay ve özel bir solisyon içerisinde üremeye başlayan Kombucha mantarı sayesinde bu çay elde ediliyor. Görüntüsü pek hoş olmasa da tadı ve saçtığı faydalar sayesinde dünya üzerinde çokça tüketiliyor. Peki Kaboçya çayının faydaları nelerdir hadi hep beraber inceleyelim.

Kombu çayının faydaları

Bu denli karmaşık ve mantardan üretilmesine rağmen bu kadar tercih edilmesinin elbette çok mantıklı sebepleri olmalı. Bir mantar veya mantardan elde edilen bir mayanın bu denli faydaları olduğuna inanamayacaksınız.

– Kombu çayı metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakmasını arttırır ve fazla kilolardan kurtulmaya destek olur.
– Vücutta oluşan iltihapların giderilmesini sağlar ve var olan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır.
Vücutta dolaşan zararlı maddelerle savaşarak vücuttan hızlıca atılmasını ve vücudun zararlı maddelere karşı korunmasını sağlar.
– Kan dolaşımını düzenler
– Tansiyon sorunu yaşayanların tansiyon düzenlemesine destekçidir. Yüksek tansiyonu olanların tansiyonunun dengelenmesine destekçi dir.
– Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Kalp damar hastası olanlarında yaşadıkları sorunun giderilmesine veya sorunların azalmasına destekçi dir.
– Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
– Kandaki şekeri düzenler.
– Alerjiye karşı vücudun korunmasını sağlar.
– Alerjik sorunların giderilmesine destekçidir.
– Vücuttaki kanserli hücrelerin büyümesini engelleyerek yayılmamasına destek verir.
– Yorgunlukla savaşır vücudun direncini arttırır.
– Hızlı bir şekilde saçların uzamasını sağlayarak saç derisinin ve saçların beslenmesine destek olur. Kökü ölmemiş saçların çıkmasını sağlar.
– Sinir sistemi ve kan dolaşımı üzerindeki etkisi sayesinde baş ağrılarının yok olmasına yardımcıdır.
– Kombu çayının cilde sürülmesi sayesinde yaşlılığa karşı cildi korur.

Kambu çayının tarifi.

Öncelikle kombu çayı nerede satılır sorusunu cevaplayalım. Ülkemizde her yerde bulunan bir mantar türü değildir. Sadece belirli yerlerde satılmakta olup güvenilir olmayan yerlerden temin edilmemelidir. Güvenli online siteler veya güvendiğiniz aktarlardan Kamboçya kültürü Kombu mantarı veya mayası ismi ile temin edilebilir. Eğer yağmaya uğraşamam derseniz hazır olarak ta internet sitelerinden veya belirli aktarlardan temin edebilirsiniz. Hadi evde nasıl yapabileceğimize geçelim.

Kamboçya çayı nasıl hazırlanır?

– 3 Litre su ( su memba veya kaynak suyu olursa daha iyi olur )
– Kombu mayası ( kombu kültürü )
– 300 gram toz şeker
– 30 Gram siyah çay veya 9 – 10 poşet, poşet çay ( yeşil de olabilir fakat siyah tercih edilir )

 

Kombu çayı nasıl yapılır?

Çelik tencere içerisine 3 litre suyunuzu koyarak kaynatmaya başlayın su kaynamaya başladığı anda toz şekerinizi ilave ederek 5 – 6 dakika kadar iyice karıştırarak kaynatın. Karıştırma esnasında mümkünse metal kepçe veya kaşık kullanın. 5 Dakika kaynayan şekerli suyunuzu ocaktan alarak çayı içine ilave edin 15 dakika kadar çayınızın demlenmesi için bekleyin. Ve çayı su içerisinden çıkartın ve soğumaya bırakın Bu işlem normal çay ile zor olacağından 9 – 10 adet poşet çay kullanmanızı tavsiye ederiz. Oda sıcaklığına gelen suyunuzu büyük bir kavanoz içerisine alın ve Kombucha kültürünü ılık su ile yıkadıktan sonra suyun içerisine bırakın. Kavanozun azını bir bez veya tülbent ile kapatıp lastikle sabitleyin. Hazırlamış olduğunuz çayı 4 ila 10 gün arasında mayalanması için bekletin. Kavanozun güneş almamasına ve oda sıcaklığında beklemesine özen gösterin. 4 veya 5. günden itibaren çayınızı tüketmeye başlayabilirsiniz. Fakat ne kadar beklerse o kadar etkili bir çay olacağını göze alırsak 8 – 10 gün bekledikten sonra tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

Peki kombu çayı nasıl kullanılır?

Mayaladınız her şey hazır peki nasıl kullanacağız. İşte cevabı. Çayı aç karna tüketmeniz daha etkili olacaktır. Mümkünse taze sıkışmış meyve suları ile tüketmelisiniz. Çayı tüketmeye başlamadan önce bardağınıza koyarken süzmeniz daha yararlı olacaktır ve günde yarım bardaktan fazla içmemeniz tavsiye edilir.

 

Kombu çayının zararları. Komboçya çayının yan etkileri

Bilinen bir zararı veya yan etkisi bu güne kadar rastlanmamıştır. Önemli bir rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka uzman doktorunun tavsiyesine baş vurması gerekir. Her şeyin yararı olabileceği gibi zararı da olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple her zaman tedbirli olmakta fayda vardır. Emzirme döneminde olan kadınlara tavsiye edilmemektedir. Hamilelerin kesinlikle kullanmaması önerilir.

NOT: Bu tarz alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılan hiç bir ürün doktor tavsiyesi alınmadan kullanılmamalıdır.

Kaynaklar: thekitchn, draxe,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ