Biz Biliyoz

Koronavirus (covıd-19) ile Gebelik

koronavirus (covıd-19) ile Gebelik Hakkında Güncel Bilgiler

  • 21 Nisan 2020
  • 74 kez görüntülendi.
Koronavirus (covıd-19) ile Gebelik

Koronavirus, Aralık ayında 2019’da, Çin’in Hubei Bölgesi (şehiri) Wuhan Semti, salgın olacak şeklinde sonucu akciğer enfeksiyonu yapan virüs bulunmuştur. Bu vakaların hızla yayılmak süreti ile önce Çin’de ve sonra da diğer kentlere, sonra dünya çevresine yayılma görüldü.

 

Son olarak 11 Mart Tarihin’de, Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID-19 virüsü enfeksiyonlu bir pandemi, yani tüm dünyada etkili olmuş, enfeksiyona sebep olmuş bir salgın hastalık olarak tanımladı.

 

Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle, 1,200,000’den çok daha fazla vakada da koronavirus tespit edildiği bilinmektedir. Dünya çapında tedavi seçenekleri ile aşılar konusundaki çalışma ve çalışmalar hızla devam etmekte, risk altında olan en önemli gruplarından biri de gebeler.

 

Koronavirus enfeksiyonu gebelerdeki hastalık seyri ve fetüse etkileri konularında da yeni çalışmalar olmaya ve yayınlanmaya başlandı (1,2). yirmi sekiz Koronavirus şüphesi olan veya tanıları konuşmuş olan gebelerin sonuçları incelendiğinde ise, anne karnındaki fetüse (bebeğe) geçiş gösterilememiş. Yalnız, 2 yeni doğan bebekte erken dönem içerisinde (biri 3 günlük, diğeri 18 günlük bebek) COVID-19 görüldüğü bildirildi.

Koronavirus enfeksiyonu olan gebeler, gebe olmayan Bireylere göre daha ciddi şekilde seyir gösterebilmekte olup, Takip edilmesi  ve tedavisi ise şuan sadece destek tedavisi şeklinde uygulanmakta. Yani ateşin düşürülmesi ile sıvı ve elektrolit açığının tekrar yerine konması, gereği halinde eksikliği solunum desteği uygulanıyor.

 

COVID-19 olduğu doğrulanan ve bilinen gebelerin bebekleri doğumdan sonra yakın izlem ve izole altında tutulmakta, diğer bebeklerden izole edilmekte.

koronavirus

koronavirus

Bebeğinizi emzirmeyle COVID-19 geçişi olup olmadığı konusunda da net birşey bilinmiyor.

Yalnız anne ile çok yakın olabilecek bir temasta bebeğe havada duran damlacık yoluyla bu enfeksiyonun bulaşabileceğini biliyoruz. COVID-19 Tehşis konulan bir lohusa kadında mümkün oldukça bebekle çok yakın temastan kaçınılmalıdır.

Yeni Anne mutlaka maske takmalı, sık şekilde ellerini yıkamalı. eğer gerekirse farklı  beslenme şekilleri (mama veya başka bir annenin sütü) ile değerlendirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ